Kinopremiéry 2015: Júl

V júli sa môžeme tešiť na pestrý žánrový mix. Milovníci komediálneho žánru si prídu na svoje pri snímkach Macík 2 a Magic Mike XXL. Tom Cruise v akčnom trileri Mission: Impossible – Národ grázlov naháňa tých najväčších zločincov a Woody Allen bude v tragikomédii Iracionálny muž opäť tápať nad zmyslom ľudskej existencie. Antoine Fuqua, režisér filmu Equalizer, si zase posvieti na tragický život úspešného boxera v strhujúcej dráme s názvom Bojovník. Jedným z najočakávanejších filmov je však pokračovanie kultového sci-fi trileru Terminátor, ktorý dejovo nadväzuje na predošlé dve Cameronove snímky.

Ted 2 (Macík 2)

2015, Komédia
Réžia: Seth MacFarlane
Hrajú: Mark Wahlberg, Amanda Seyfried, Morgan Freeman, Seth MacFarlane, Patrick Warburton…
Štúdio: Universal Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

ted_2_poster_0_1434029841Po úspešnej jednotke, ktorá sa zaradila medzi najziskovejšie komédie, prichádza Seth MacFarlane s pokračovaním príbehu o drzom, sexuchtivom a nevychovanom Macíkovi/Tedovi. V hlavnej úlohe opäť zažiari Mark Wahlberg (Transformers: Zánik, Pot a krv) v roli Tedyho najlepšieho kamaráta Johna. Sekundovať mu bude nemenej úspešná Amanda Seyfried ako právnička, ktorá svoje herecké schopnosti preukázala v muzikáloch Bedári a Mamma Mia! Obľúbenému medveďovi Tedymu prepožičal hlas Seth MacFarlane, ktorý sa na filme podieľal režijne aj scenáristicky.

Medvedík Tedy sa zamiloval a túži si založiť rodinu. Jeho vyvolenej Tami-Lynn nevadí, že jej manžel je chlpatý po celom tele a ešte o meter a pol nižší. Čo sa týka založenia rodiny, manželia nezobrali do úvahy technické problémy (plyšový medveď a ľudská bytosť). Preto sa rozhodnú podstúpiť umelé oplodnenie. V okamihu, ako má Ted s pomocou Johna potrebné spermie na dosah ruky, úradník sa rozhodne, že plyšový medveď z hračkárstva nemá na potomkov právo.

Avšak Macík a John sa len tak ľahko nevzdajú a rozhodnú sa najať krásnu právničku Samanthu, čím rozpútajú jeden z najdivokejších súdnych procesov v histórii. Nesúrodá trojka sa pustí do vopred prehratého boja s takým zanietením, že sa nebudete stačiť čudovať.

V Cinemax Nitra od: 2.7.2015

Terminator: Genisys (Terminátor Genisys)

2015, Sci-Fi / Akčný / Triler / Dobrodružný
Réžia: Alan Taylor
Hrajú: Emilia Clarke, Arnold Schwarzenegger, Jason Clarke, Jai Courtney, J.K. Simmons…
Štúdio: Paramount Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

Duchovný otec Terminátora, slávny James Cameron, vyhlásil, že videl snímku, ktorá môže byť právom považovaná za tretí diel jeho predošlýchRxcQNO7 dvoch filmov. Tento výrok rozhodne svedčí o kvalitách najnovšej časti, aj keď sa režisér Alan Taylor s pôvodným príbehom dosť pohráva a mení pravidlá hry. Hoci sa filmové štúdiá radi uchyľujú k opätovným prequelom a sequelom úspešných sérií, v prípade Terminátora im to nemožno zazlievať. Táto látka  má vďaka svojej dejovej mnohorozmernosti, desivým víziám postapokalyptickej budúcnosti a cestovaniu v čase stále veľký potenciál ohromiť filmové publikum po obsahovej aj vizuálnej stránke. Bojovníčku Sarah Connor si tentoraz zahrala Emilia Clarke, ktorá momentálne oslňuje ako princezná Daenerys v historickom seriáli Hra o tróny. V úlohe Terminátora sa môžeme nostalgicky tešiť na legendárneho Arnolda Schwarzeneggera (séria Terminátor, Predátor).

Budúcnosť je temná. Súdny deň v 90. rokoch zlikvidoval polovicu ľudstva a tí, ktorí prežili, sa márne snažia vzdorovať počítačovému systému Skynet. Najsilnejšie hnutie odporu sa sformovalo okolo Johna Connora (Jason Clarke), ktorý pre Skynet predstavuje najväčšiu hrozbu. Problém má vyriešiť Terminátor, stroj na zabíjanie s ľudskými rysmi (Arnold Schwarzenegger), ktorého Skynet pošle do minulosti, aby zabil Connorovu matku Sarah (Emilia Clarke) skôr, ako stihne počať svojho syna. Lenže aj ľudskí rebeli majú prístup do stroja času a pošlú za Sárou vojaka Kylea Reesa (Jai Courtney), aby ju pre zmenu zachránil pred Terminátorom. Až do tohto okamihu vyššie uvedený opis korešponduje s prvým dielom.

Návratom do roku 1984 však dochádza k zásadnému obratu. Kyle Reese zisťuje, že Sarah nie je len bezbranná servírka, ale poriadna bojovníčka, ktorú žiadny Terminátor nemôže vystrašiť, zvlášť keď jej jeden taký stroj už pár rokov robí ochrancu a spoločníka. Táto výhoda však môže byť k ničomu, pretože Skynet má prsty všade a urobí všetko preto, aby im prekazil ich plány…

V Cinemax Nitra od: 9.7.2015

Magic Mike XXL

2015, Komédia
Réžia: Gregory Jacobs
Hrajú: Channing Tatum, Amber Heard, Jada Pinkett Smith, Matt Bomer, Andie MacDowell, Elizabeth Banks…
Štúdio: Warner Bros.
Distribútor: Continental

poster_1Po úspechu jednotky s názvom Magic Mike pod režisérskou taktovkou Stevena Soderbergha sa tvorcovia rozhodli pristúpiť k pokračovaniu, tentoraz však na režisérske kreslo usadol neznámy Gregory Jacobs. Prvá časť zachytávala skúsenosti Channinga Tatuma z obdobia, kedy pracoval ako striptér a o svojej hereckej kariére iba sníval, v pokračovaní sa hlavní hrdinovia rozhodnú s touto prácou skoncovať. Okrem tanečného romantického filmu Let´s dance, ktorý odštartoval Tatumovu hereckú kariéru, upútal aj v životopisnej dráme Foxcatcher a v komédiách 21 a 22 Jump Street. V snímke sa objaví aj Amber Heard (3 dni na zabitie, Rumový denník) či Andie MacDowell (Na Hromnice o deň viac, Štyri svadby a jeden pohreb).

Tri roky po tom, čo Mike na vrchole svojej kariéry ukončil svoju dráhu striptéra, aj ostatní sú pripravení zavesiť svoje povolanie na klinec. Chcú to však urobiť svojím vlastným spôsobom: posledným dychberúcim predstavením na Myrtle Beach. Aj s legendárnym Magic Mikeom.

Na ceste za ich poslednou šou, na ktorej si urobia niekoľko prestávok v Jacksonville a Savane, aby obnovili staré priateľstvá a spoznali nových ľudí, sa naučia nové triky a prekvapivým spôsobom dajú zbohom vlastnej minulosti.

V Cinemax Nitra od: 16.7.2015

Southpaw (Bojovník)

2015, Dráma
Réžia: Antoine Fuqua
Hrajú: Rachel McAdams, Jake Gyllenhaal, Naomie Harris, Forest Whitaker, Miguel Gomez…
Štúdio: The Weinstein Company
Distribútor: Forum Film SK

Antoine Fuqua, režisér filmov Training Day alebo Equalizer, divákom sprostredkuje dramatický príbeh úspešného boxerského majstra v kategórii ľahkej váhy, Billyho Hopea.

Billy Hope je na vrchole svojej slávy, má nádherný dom a milujúcu rodinu. Aj napriek jeho úspešnej kariére ho jeho manželka Maureen (Racheltimthumb McAdams) prosí, aby s boxom skončil a mohol tak tráviť viac času so svojou dcérou Leilou (Oona Laurence). Počas jedného večierku Billy skutočne svoj odchod „do dôchodku“ oznámi. Všetko sa však zmení vo chvíli, keď je jeho manželka neúmyselne zabitá počas potýčky s iným boxerom. Billyho svet sa rúca. Keď mu súd navyše odoberie kvôli jeho nevyrovnanej povahe dcéru z opatrovníctva, je jeho poslednou nádejou návrat do sveta boxu. Za pomoci trénera Tita Willsa (Forest Whitaker) sa pokúsi získať svoju dcéru späť.

V úlohe Billyho Hopea uvidíme Jakea Gyllenhaala, ktorý má so stvárňovaním charakterových postáv bohaté skúsenosti. Zapôsobil v kriminálnych trileroch Zodiac a Zmiznutie, ale aj v milostnom príbehu dvoch mladých mužov v dráme Skrotená hora. Jeho manželku si zahrala Rachel McAdams, ktorá na seba upozorňuje najmä v romantických drámach ako sú Zápisník jednej lásky alebo Manželský sľub. Tešiť sa môžeme aj na Foresta Whikatera, ktorý zahviezdil v životopisnej dráme Komorník a v kriminálnom trileri po boku Keanu Reevesa Králi Ulice.

V Cinemax Nitra od: 23.7.2015

Mission Impossible – Rogue Nation (Mission: Impossible – Národ grázlov)

2015, Akčný / Dobrodružný / Triler
Réžia: Christopher McQuarrie
Hrajú: Tom Cruise, Jeremy Renner, Ving Rhames, Simon Pegg, Alec Baldwin, Rebecca Ferguson…
Štúdio: Paramount Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

Mission-Impossible-Rogue-Nation-posterKoncom júla prichádza do kín piate pokračovanie úspešnej akčnej série, v ktorej hlavný hrdina Ethan Hunt v podaní Toma Cruisa (Na hrane zajtrajška, Nevedomí) zvykne vyrážať na misie, ktorých splnenie je vopred nemožné. V novej snímke s podtitulom Národ grázlov ide opäť po krku tým najväčším zločincom súčasného sveta.

Keďže neortodoxné pracovné metódy tajnej vládnej služby IMF (Impossible Mission Force) sa štátnym úradníkom nepozdávajú, rozhodnú sa ju rozpustiť a šéfa Ethana Hunta chcú hnať k zodpovednosti. Medzitým vstupuje na scénu mýtická organizácia Syndikát, ktorej členmi sú zbehlí tajní agenti. Prostredníctvom cielených teroristických útokov chce nastoliť iný svetový poriadok. Hunt sa pohybuje v ilegalite a nemá pre akciu proti Syndikátu oficiálne poverenie. Napriek tomu však zhromaždí svojich skúsených parťákov a pokúsi sa skúsených teroristov zastaviť. Pomáha mu aj krásna britská agentka Ilsa Faust, ktorej však nemožno úplne dôverovať…

Snímky sa režijne zhostil Christopher McQuarrie, ktorý nakrútil a napísal scenár k akčnému krimi trileru opäť v hlavnej úlohe s Tomom Cruisom – Jack Reacher. Okrem toho napísal scenáre k vydareným snímkam ako sú Valkýra, Zvyčajne podozriví alebo inteligentné sci-fi Na hrane zajtrajška. Hviezde súčasných akčných blockbusterov Tomovi Cruisovi budú asistovať Jeremy Renner (Avengers, Thor), Alec Baldwin (Jasmínine slzy, Na ostrie noža) alebo Simon Pegg (Star Trek: Do temnoty, Mission: Impossible – Ghost Protocol). Zaujímavosťou je, že väčšinu kaskadérskych kúskov nakrúca Cruise sám bez pomoci dabléra.

V Cinemax Nitra od: 30.7.2015

Irrational Man (Iracionálny muž)

2015, Dráma / Komédia
Réžia: Woody Allen
Hrajú: Emma Stone, Joaquin Phoenix, Parker Posey, Jamie Blackley, Ben Rosenfield…
Štúdio: Sony Pictures Classics
Distribútor: Magic Box

Režisér, scenárista a producent Woody Allen, autor inteligentných komediálnych drám Annie Hallová alebo Manhattan, je aj v pokročilom vekuirrational_man produktívny a tvorí jednu snímku za druhou. Iracionálny muž disponuje tými istými obsahovými atribútmi, ktoré sú charakteristické pre každé jeho dielo – existenčná kríza postáv, ich vnútorná osamelosť, túžba po sebarealizácii či citová prázdnota. Svoje tragikomédie však nezabúda okoreniť autorským nadhľadom a štipľavým sarkazmom pri riešení vzťahových, filozofických alebo morálnych problémov. V jeho najnovšom filme si hlavné úlohy strihli Joaquin Phoenix (Walk the Line, Gladiátor) a Emma Stone (Birdman, Farba citov), ktorá sa objavila aj v Allenovej poslednej dobovej komédii Kúzlo mesačného svitu.

Abe Lucas je uznávaný profesor filozofie, ktorý je už viac než rok emocionálne na dne a prechádza existenčnou krízou. Nemôže dýchať, nemôže písať, nemôže nájsť zmysel svojho života, nič mu neprináša radosť. Svoj žiaľ utápa v alkohole. Keď príde učiť na fakultu do malého mestečka, zapletie sa s dvomi ženami. Jill, jeho najlepšia študentka, sa stáva jeho najbližšou kamarátkou. Osamelá profesorka Rita od neho zase očakáva záchranu zo svojho nevydareného manželstva. Akonáhle však chce Jill zmeniť ich priateľstvo na romantický vzťah, Abe sa začne zdráhať.

Počas jedného obeda si Abe a Jill vypočujú zvláštnu konverzáciu cudzích ľudí pri vedľajšom stole. Táto chvíľa Abea zmení a on si začne vychutnávať život plnými dúškami. Čochvíľa však jeho rozhodnutia spustia reťazec udalostí, ktoré navždy ovplyvnia jeho, Ritu aj Jill.

V Cinemax Nitra od: 30.7.2015

autorka: Mária Pánisová v spolupráci so Cinemax Nitra
foto: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.