Leto bez festivalu? Nie, ďakujem!

Organizátori najväčších slovenských hudobných festivalov si aj tento rok dali záležať a pripravili multižánrový program, ktorý nepochybne ulahodí nejednému fanúšikovi. Priestor dostanú aj mladí umelci, divadlá, besedy a dobré jedlo. Pretože festivaly na Slovensku už dávno nie sú len o hudbe.

Pohoda2 - zdroj Flickr

Slovensko je pomerne malá krajina. V počte a rozmanitosti festivalov však nezaostáva za žiadnou inou európskou krajinou. Slováci sa radi bavia a nezabudnuteľnú atmosféru našich festivalov vyhľadáva čoraz viac cudzincov. Ceny sú pre nich prijateľné a program čoraz lákavejší!

Hudba, tanec, divadlá, dobré jedlo, Pohoda

Pohoda festival zdroj FlickrNajväčším lákadlom pre hudobných fanúšikov je určite multižánrový a multikultúrny festival Bažant Pohoda. Je najväčší a funguje už neuveriteľných devätnásť rokov, keď ju v roku 1997 založil terajší riaditeľ Michal Kaščák. Jeho zámerom bolo dať dokopy pár priateľov a stretnúť sa pri dobrej domácej muzike na letisku Trenčín. Vtedy ešte netušil, že už o pár rokov bude areál letiska mekkou hudobných fanúšikov z celej Európy. Terajšia kapacita festivalu je 30 000 a posledné štyri roky bol úplne vypredaný! Na jeho pódiách sa vystriedali už také hviezdy ako Lou Reed, Thom York, Elbow, Kasabian, Smashing Pumpkins, Nick cave a desiatky ďalších zvučných mien.

„Pohodu sa snažíme robiť s rovnakým prístupom, ako keď pozývate niekoho k sebe domov na návštevu. Chcete, aby sa u vás cítil dobre, aby mal dobrý program, aby si mal kde sadnúť a ak chce, aj kde prespať, pripravíte dobré jedlo a pitie a urobíte všetko pre to, aby sa cítil dobre aj v kúpeľni či na záchode. Potom môžete počúvať dobrú hudbu, tancovať, pozerať filmy, debatovať o radostiach i problémoch vesmíru, preberať umenie, každý čo chce a ako chce. Veríme, že tento prístup naši návštevníci cítia – a môžeme povedať, že sú to úžasní hostia. Vytvárajú tú najlepšiu atmosféru, akú na festivalovej scéne poznáme,“ povedal Kaščák. Aj z tejto výpovede môžeme dedukovať, že keď si kúpite permanentku, nezažijete len hudobné vystúpenia.

POhoda 3 zdroj flickr

Celé tri dni sú plne obsadené divadelnými predstaveniami, spisovatelia, slovenskí aj zahraniční, predčítavajú zo svojich kníh, v Tanečnom stane si užijete latino, ale aj rómske tance. Priestor dostávajú aj neziskové organizácie, občianske združenia a rôzne informačné stany. Prednosť sa dáva zdravému jedlu a nápojom, možno vás prekvapí bazén s osviežujúcou vodou. A možno aj čistota, separovacie kanvy a sprchy. Festival podporuje zdravotne ťažko postihnutých, snaží sa upraviť areál bezbariérovo, zároveň je pre takých ľudí kúpa lístkov finančne zvýhodnená. Najmä zahraniční návštevníci hovoria o nenapodobiteľnej a nezabudnuteľnej atmosfére, ktorú nezažili ešte nikde na svete. Organizátori festivalu sa výberom kapiel nedali zahanbiť ani tento rok, a tak sa návštevníci môžu tešiť na neskutočnú Bjӧrk, tanečných Manu Chao, britských Franz Ferdinand a duo Die Antwoord. Tento rok vyšiel Pohodový víkend na 9. – 11. júla. Trojdňové permanentky sú stále v predaji za 99 eur, na mieste sa cena zvýši na 119 eur.

Každým rokom viac a viac

grape3-Zdroj Grapefestival.skV stopách multižánrovej Pohody postupne kráča festival Grape. Nesie sa v podobnom duchu a posledné roky sa stáva čoraz obľúbenejším. Trvá len dva dni, čo je o jeden menej ako Pohoda, tomu je však prispôsobená aj cena permanentky. Organizuje sa v Piešťanoch a minulý rok bol prvýkrát vypredaný. 10 000 fanúšikov zažilo atmosféru jedného z desiatich najlepších malých festivalov v Európe. Tento rok organizátori pracujú na šiestom ročníku, ktorý sľubuje ešte zvučnejšie mená, lepšiu organizáciu a areál. Tešiť sa môžete na britských Foals, Selah Sue, MØ, Netsky a mnoho ďalších.

grape1-zdroj grapefestival.sk

Grape si dáva posledné roky záležať na farebnej grafike, o areál sa starajú študenti STU. Minulý rok dokonca navrhovali niektoré stavby na skrášlenie areálu. Festival je oveľa lacnejší ako Pohoda, preto je prijateľnejší najmä pre mladých ľudí a študentov. Keďže sa koná v auguste, znesiteľnejšie je aj počasie. Festival plný kvetov, energie a čoraz lepšej hudby sľubuje zrod ďalšieho skvelého multikultúrneho podujatia na našom malom Slovensku. Ak ste fanúšikovia britskej a tanečnej hudby, ktorá dostáva v line-up prednosť, neváhajte! 14. – 15. augusta si na Piešťanskom letisku prídete na svoje. Ak ešte nemáte permanentky, ktoré sú práve v predaji za 45 eur, myslite na to, že ak ste držiteľom O2 karty, máte zľavu 5 eur.

Rockeri všech zemí, spojte se!

topfest1-zdroj Topfest.sk

Každému rockerovi na Slovensku sa pri zmienke festivalovej atmosféry nepochybne vybaví slovo TOPFEST. Festival, ktorý koncom júna otvára letnú šnúru ďalších hudobných podujatí, sa nesie v rockovom duchu a jeho fanúšikovia to dobre vedia. Práve kvôli špecifickému zvuku ho vyhľadávajú dokonca aj zahraniční fanúšikovia. Topfest sa každý rok predstaví s aspoň jednou zahraničnou hviezdou, ktorá je ťahúňom festivalu. Pozvánku neodmietli už také mená ako Guns n´ Roses, Uriah Heep, Soulfly, Slayer, LIMP BIZKIT, Iron Maiden a Thirty seconds to Mars so známym Jaredom Letom! Tri dni piva a motoriek, tvrdšej gitarovej hudby a skvelej atmosféry. Presne takto opisujú návštevníci tri dni festivalu, ktorý sa koná na letisku v Piešťanoch. Tento rok bolo headlinerov dokonca viac a fanúšikovia si mohli  26. až 28. júna užiť hudbu v podaní slávnych Whitin Temptation, Arch EnemyThe Exploited.

topfest2-zdroj Topfest.skNa Slovensku je veľa rockerov a metalistov, ktorí možno TOPFEST nestihli, to však neznamená, že si festival podľa svojho gusta tento rok neužijú.  Tento žáner totiž zastrešuje aj ďalší festival na východnom Slovensku, a to Rock pod kameňom. Názov je príznačný, festival sa koná pod Sninským kameňom, vyhasnutou sopkou, ktorá je dominantou tohto kraja. V priebehu dvoch dní sa publiku predstavia domáce aj zahraničné kapely. Musíme uznať, že catering nebol posledné roky veľmi zvládnutý. Na pivo čakáte hodinu a jedlo si radšej vezmite so sebou… Festival neorganizuje žiadne kultúrne ani iné podujatia, program pozostáva jedine z koncertov. Tento rok bude hostiť Gotthard, Gamma Ray a Arakain s Luckou Bílou. Dátum festivalu vyšiel tento rok na prvý augustový týždeň, a to 6. – 7. augusta. Vstupenky sú stále v predaji za 22 eur.

Peace, Love & Empathy na Uprisingu

img_1205Jamajský štýl reggae nie je u nás až tak rozšírený. Milým prekvapením je teda najväčší reggae festival, ktorý v roku 2015 pripravuje už ôsmy ročník. Uprising Reggae Festival sa koná na Zlatých Pieskoch pri Bratislave koncom augusta. Jednoduché rytmy slnečnej hudby a farby presne vystihujú tanečnú atmosféru. Nie je šanca, aby ste sa na koncertoch nepohupovali v tempe a nevychutnávali si prostredie. Festival už dlhé roky navštevujú zvučné mená z jamajskej hudby, headlinermi boli už napríklad Shaggy, Dub Fx, Ki-Mani Marley a Reggae Rajahs. Festival trvá dva dni a aj tento rok sľubujú organizátori zvučné mená. Vstupenky sú momentálne v cenovej hladine 45 eur, ktorá sa bude ešte zvyšovať. 21. a 22. augusta by ste však nemali na Uprisingu chýbať, program je viac než lákavý.

autorka: Martina Bednárová
foto: flickr.com, grapefestival.sk, topfest.sk, uprising.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.