Nová sezóna v DAB prináša rekordný počet premiér, zmeny v tíme i divadelnom interiéri

Nitrianske divadlo Andreja Bagara otvorilo 7. septembra tlačovou konferenciou už svoju šesťdesiatu šiestu divadelnú sezónu. V rekordných deviatich premiérach, ktoré čakajú na divákov od septembra do júna, si podľa riaditeľa divadla Jána Grešša nájde každý svoje obľúbené predstavenie.

DAB_Kristína Biela (6)

Divadelná sezóna s názvom Vidíme ťa! Vidíš aj ty nás? má priniesť do nitrianskeho divadla čerstvý vietor. Po horúcom lete nás už 18. septembra čaká prvá premiéra dvojhry s názvom Hamlet je mŕtvy (Stav bez tiaže)Faust je hladný a zabehla mu Grétka. Dve navzájom prepojené divadelné hry pochádzajú z pera rakúskeho moderného dramatika Ewalda Palmetshofera. V našom divadle ich bude režírovať česko-slovenský tandem. V zložení Svetozár Sprušanský, šéfdramaturg DAB, a Braňo Holiček, mladý český režisér so slovenskými koreňmi, ktorého poznáme ako Sokoliara Tomáša, sa máme skutočne na čo tešiť.

Rekordný počet premiér

Pravidelný divák vie, aké náročné musí byť naštudovať čo i len päť nových hier, preto je prekvapením, že tento rok uvedie nitrianske divadlo až deväť nových predstavení. Podľa riaditeľa divadla Jána Grešša je to najmä preto, že tri veľmi úspešné hry boli kvôli tehotenstvu herečky Kristíny Turjanovej zamrazené: „Túto sezónu nebudeme hrať Potkany, Skrotenie zlej ženy ani Gazdinú robu, ktorá je, mimochodom, nominovaná na Divadelné dosky.“

Nemusíme však smútiť. Sezóna 2015/2016 prinesie pre každého diváka niečo. Do Vianoc sa môžeme tešiť až na štyri nové premiéry. Dramaturgia siahla dokonca i po niekoľkých netradičných žánroch, akými sú napríklad komédia v spojení s psychotrillerom či detektívka, ktorej hlavným hrdinom je pätnásťročný autistický chlapec.

dab-banner-2015-16

Novinky v tíme

Okrem toho, že divadlo na dobu materskej dovolenky opustila herečka Kristína Turjanová, udiali sa aj iné zmeny. Do stáleho divadelného zboru boli prijatí i dvaja noví členovia. Jana Kovalčíková, ktorá rok v divadle len hosťovala a učila sa hereckému umeniu od starších kolegov, ako aj Tomáš Turek, čerstvý absolvent VŠMU. Talentovanému fešákovi pripadli tohtoročnú sezónu tri nové premiéry, z čoho v jednej hrá hlavnú postavu. Podľa jeho slov je to veľká príležitosť, ktorú si cení, a urobí všetko preto, aby divákov ani náhodou nesklamal.

Cieľom je priniesť divákom čo najsilnejší zážitok

„Nie po každej hre musí človek odchádzať nadšený či dobre naladený. Mojím cieľom je, aby sa zamyslel a aby ho moja hra trochu zmenila. Ak sa mi to čo i len trochu podarí, budem nesmierne spokojný.“ Takto sa o svojej najnovšej režírovanej hre vyjadril mladý talentovaný režisér Braňo Holiček. Hra Faust je hladný má podľa neho zrkadliť svety a vzťahy súčasných tridsiatnikov, no zobrazuje i generačné rozdiely v rodinách. Cieľom je, aby sa divák zamyslel a odniesol si z divadla domov čo najsilnejší zážitok. V novej sezóne je preto témou číslo jeden odraz spoločnosti, v ktorej žijeme.

Názov sezóny Vidímte ťa! Vidíš aj ty nás? má v nás vyvolať pocit, že divadlo nás vidí a čaká len na to, aby sme prestali hovoriť, ako nemáme čas a nechce sa nám ísť na predstavenie. Práve naopak, chce, aby sme si do života pustili trochu viac kultúry a nechali sa uniesť emóciami, ktoré nám herci do hľadiska predávajú. Bola by škoda túto sezónu do divadla neisť. Ako zdôraznil riaditeľ Greššo, po dvadsiatich dvoch rokoch má naše divadlo celkom novučičké sedadlá, ktorých rekonštrukcia stála viac ako 60-tisíc eur. Načo ešte čakať?

autorky: Simona Bagová, Natália Čerňancová
foto: Kristína Biela, DAB

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.