Kinopremiéry 2015: September

V septembri spestrí program slovenských kín viacero príťažlivých filmových noviniek. Meryl Streep nezaháľa a oslní v hudobnej dráme Nikdy nie je neskoro ako obľúbená rocková hviezda. Pre fanúšikov hororov je tu pokračovanie úspešného hororu Sinister. V ďalšej hudobnej snímke Straight Outta Compton zase nahliadneme do vzniku kontroverznej hip-hopovej hudobnej skupiny N.W.A. Slovenský režisér Matej Mináč v snímke Očami fotografky pútavou dokumentárnou formou predostiera ťažké životné osudy svojej matky Zuzany Mináčovej. Milovníci komédií sa môžu tešiť na Roberta De Nira a Anne Hathaway v snímke Stážista. Na záver tu máme dobrodružný triler o dobytí najvyššej hory sveta – Everest.

r6p9iVeRicki and the Flash (Nikdy nie je neskoro)

2015, Komédia/Dráma/Hudobný
Réžia: Jonathan Demme
Hrajú: Sebastian Stan, Meryl Streep, Kevin Kline, Mamie Gummer, Hayse Jack, Luke Webb…
Štúdio: Sony Pictures Releasing
Distribútor: Itafilm

Famózna Meryl Streep, ktorá sa môže pýšiť tromi Oscarmi, tentoraz boduje v úlohe starnúcej hardrockovej speváčky, ktorá sa po rokoch snaží vybudovať vzťah so svojou rodinou. Spevácky talent Meryl Streep predviedla v muzikále Mamma Mia!, ale svoj vycibrený herecký prejav dokázala najmä v psychologických drámach Sophiina voľba či Kramerová verzus Kramer, za ktoré si okrem Oscara odniesla aj Zlatý glóbus.

Ex-manžela Meryl Streep si zahral Kevin Kline, ktorý jej partnera paradoxne stvárnil aj v oceňovanej Sophiinej voľbe. V roli jej dcéry Julie uvidíme skutočnú dcéru Meryl Streep, Mamie Gummer. Réžie sa zhostil Jonathan Demme, tvorca vynikajúcej Philadelphie a Mlčania jahniat.

Starnúca rocková speváčka Ricki hudbe obetovala celý svoj život. Keď ju však o niekoľko rokov neskôr skontaktuje jej ex-manžel s tým, že ich dcéra Julia sa rozvádza, Ricki zatúži dať veci opäť do poriadku a pomôcť svojej dcére vyrovnať sa s najťažšími chvíľami života. Prichádza do Chicaga, kde však nikto na ňu nečaká s otvorenou náručou a už vôbec nie jej tri dospelé deti. Podarí sa Ricki opäť si vydobyť miesto v ich živote?

V Cinemax Nitra od: 10. 9. 2015

sinister_two_ver2_xlgSinister 2

2015, Horor
Réžia: Ciaran Foy
Hrajú: James Ransone, Shannyn Sossamon, Lea Coco, Robert Daniel Sloan, Ethan Hawke…
Štúdio: Focus Features
Distribútor: Barracuda Movie

Po úspechu hororu Sinister od Scotta Derricskona z roku 2012 prichádzajú tvorcovia s pokračovaním, tentoraz však na režisérske kreslo sadol Ciaran Foy, ktorý na filmovom poli zatiaľ výraznejšie nezaujal. Fanúšikov mysterióznych hororov však možno upútala jeho snímka z roku 2012 s názvom Citadel. V hlavnej úlohe v Sinister 2 už neuvidíme Ethana Hawka, no nahradia ho neznáme tváre – James Ransone (Sinister, Zlomené mesto) a Shannyn Sossamon (Zmeškaný hovor, Cesta nikam). Len dúfame, že snímka sa aspoň trochu priblíži mrazivej atmosfére duchárskych skvostov od súčasného majstra hororu Jamesa Wana.

Do strašidelného vidieckeho domu sa presťahuje Courtney Collinsová so svojimi dvoma synmi, dvojčatami Dylanom a Zachom. Čoskoro však zisťujú, že v dome nie sú úplne sami. Opäť sa vracia pohanský démon požierajúci detské duše – Bagul. Na scénu krvavého príbehu sa vracia stará premietačka a filmy, kamera, duše detí, zavraždené rodiny využité ako obeť niekomu alebo niečomu.

Zdá sa, že malý Dylan je pod vplyvom temných síl – stále viac sa mení a jeho správanie je čoraz záhadnejšie. Je možné, že ho má na svedomí Bagulova moc? A je nejaká nádej zastaviť krvavý rituál?

V Cinemax Nitra od: 10. 9. 2015

straight-outta-compton-poster-movie-freeStraight Outta Compton

2015, Životopisný/Hudobný/Dráma
Réžia: F. Gary Gray
Hrajú: Jason Mitchell, Corey Hawkins, O´Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Keith Stanfield, Paul Giamatti…
Štúdio: Universal Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

V uliciach kalifornského Comptonu, ktoré boli považované za jedno z najnebezpečnejších miest v Amerike, ovládali každodenný život drogové gangy a pravidelné policajné razie. Práve v tomto prostredí vyrastala pätica chlapcov, ktorí svoju frustráciu pretavili do spevu. Založili si skupinu N.W.A., ktorá patrí k najkontroverznejším v histórii a zároveň vytvorili žáner nazývaný “gangsta rap“.

Režiséra F. Garyho Graya k snímke viaže osobné puto, keďže sám vyrastal v Comptone a režisérsku kariéru odštartoval nakrúcaním videoklipov rapových spevákov. O filme tiež uvádza, že „je to kombinácia príbehu o splnenom Americkom sne a pravej gréckej tragédie.“

Gray má na svojom konte napínavý triler Vyjednávač, ktorý patrí k najčistejším „žánrovkám“ 90. rokov a vydarenú kriminálnu drámu v hlavnej úlohe s Gerardom Butlerom – Ctihodný občan. Snímku Straight Outta Compton pozitívne hodnotia aj diváci, čo dosvedčuje fakt, že sa momentálne drží na prvom mieste v návštevnosti v amerických kinách a predbehol aj akčný blockbuster Mission Impossible: Národ grázlov alebo pokračovanie hororu Sinister.

V Cinemax Nitra od: 17. 9. 2015

c9d31e71-472d-11e5-8541-9c8e9959be16Through the Eyes of the Photographer (Očami fotografky)

2015, Dokumentárny/Dráma
Réžia: Matej Mináč
Hrajú: Matej Mináč, Zdeněk Piškula, Julie Ondráčková
Štúdio: Trigon Production
Distribútor: Itafilm

Dokumentárne poňatý film Očami fotografky divákovi predostiera pohnuté životné osudy energickej 84-ročnej Zuzany Mináčovej, patriacej k najväčším osobnostiam slovenskej i českej fotografie. Preslávila sa najmä fotografiami svetových a domácich filmových hviezd z festivalov a vystavovala v 30 krajinách. V dokumente sprostredkúva hrôzy druhej svetovej vojny, s ktorou bola osobne konfrontovaná. Spolu s ňou sa vydáme na miesto, kde ako 13-ročná prežila najdesivejšie chvíle svojho života. Dokáže sa s tým vyrovnať?

Dokument nám tiež umožní nazrieť do aspektov jej umeleckej tvorby, dramatického osobného života či zákulisia fotografovania hviezd. Okrem toho nás Mináčová s istou dávkou humoru prevedie najväčšími míľnikmi 20. storočia – fašizmom, komunizmom či kapitalizmom.

Režisér Matej Mináč na seba upozornil najmä príbehmi o sirovi Nicholasovi Wintonovi, ktorý počas vojny zachránil stovky židovských detí. Nie každý mal však to šťastie dostať sa do bezpečia Wintonovým vlakom. Jedným z týchto detí je jeho vlastná matka, o ktorej sa rozhodol nakrútiť tento dokument. Mináčove filmy Všichni moji blízcí, Nicholas Winton – Sila ľudskosti a Nickyho rodina získali množstvo medzinárodných cien vrátane televízneho Oscara – International Emmy Award alebo Českého leva za najlepší dokumentárny film za posledných 15 rokov.

V Cinemax Nitra od: 17. 9. 2015

The_Intern_PosterThe Intern (Stážista)

2015, Komédia
Réžia: Nancy Meyers
Hrajú: Anne Hathaway, Robert De Niro, Nat Wolff, Rene Russo, Adam DeVine, Zack Pearlman…
Štúdio: Warner Bros. Pictures
Distribútor: Continental

Komediálna režisérka Nancy Meyers, ktorá tento žáner obohatila viacerými vkusnými filmami (Po čom ženy túžia, Prázdniny) prichádza s príbehom o 70-ročnom vdovcovi Benovi Whittakerovi. Ten si uvedomil, že odchod do dôchodku nie je až taký skvelý, ako sa hovorí. Využije príležitosť vrátiť sa znovu do hry a stane sa vedúcim stážistom módneho webu, ktorý založila a prevádzkuje Jules Ostinová.

V komédii si zahrali zvučné herecké mená, a to Robert De Niro v úlohe stážistu a Anne Hathaway ako prevádzkovateľka módnej internetovej stránky. De Niro sa v 90. rokoch preslávil najmä v úlohách mafiánov (Kasíno, Mafiáni), no v poslednom čase ho možno vídať najmä v komediálnych drámach (Všetci sú v pohode, Terapia láskou), v ktorých môže naplno prejaviť svoj všestranný herecký talent.

Sekunduje mu rovnako univerzálna Anne Hathaway, ktorá dokáže okúzliť v gigantických projektoch (Návrat Temného rytiera), v krehkých kostýmových drámach (Bedári), ale aj v komédiách (Diabol nosí Pradu).

V Cinemax Nitra od: 24. 9. 2015

everest_ver2_xlgEverest

2015, Dobrodružný/Dráma/Triler
Réžia: Baltasar Kormákur
Hrajú: Robin Wright, Keira Knightley, Jake Gyllenhaal, Clive Standen, Josh Brolin, Sam Worthington, Jason Clarke, Emily Watson…
Štúdio: Universal Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

Príbeh v réžii Baltasara Kormákura (Kontraband, Severné blatá) o zdolaní najvyššej hory sveta Mount Everest je zasadený do polovice 90. rokov a umocnený skutočnými udalosťami. Film rekapituluje jednu z najtragickejších expedícií, pričom tvorcovia spolupracovali s pamätníkmi, ktorí osudnú snehovú búrku pri svojom výstupe na Mount Everest naozaj prežili a vydali o tom knihu.

Himaláje sú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú iba skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) však na svoje expedície berú iba skúsených ľudí. Všetci sú skvele vybavení a pripravení, splneniu snov nič nebráni v ceste. Stačí však malá odchýlka v pláne, zmena počasia a hlavní hrdinovia sa namiesto otázky, či dokážu horu zdolať, musia zamyslieť nad tým, či majú vôbec šancu prežiť.

Tvorcovia do tejto napínavej dobrodružnej drámy obsadili celú zostavu slávnych hollywoodskych hercov, počínajúc Keirou Knightley (Kód Enigmy, Anna Karenina), Robin Wright (Forrest Gump, Najhľadanejší muž), Jakeom Gyllenhaalom (Skrotená hora, Zdrojový kód), Samom Worthingtonom (Avatar, Hnev titanov), Emily Watson (Zlodejka knih, Vojnový kôň) či Jasonom Clarkom (Úsvit planéty opíc, Zem bez zákona).

V Cinemax Nitra od: 24. 9. 2015

autorka: Mária Pánisová v spolupráci so Cinemax Nitra
foto: distribučné štúdiá

logo_cinemax-450x113

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.