Búrlivá jar si zaslúži búrlivý potlesk

Základ obdivuhodného výkonu oslávenkyne a skúseného herca predstavuje hra Búrlivá jar. Po dvoch hodinách na javisku sa herečka neubránila slzám. Pocit spokojnosti a príjemného zážitku sme mohli prežívať spoločne s ňou.

Minulý piatok predstavilo Divadlo Andreja Bagara premiéru inscenácie Búrlivá jar. Hlavnou témou predstavenia je reflexia výnimočnej herečky o svojom živote. Gertie Matthewsová odhaľuje pozadie svojho úspechu, vzťahov, ale predovšetkým citov. Diva postupom rokov rozoberá svoje osudy s dvoma najbližšími osobami v jej brandži – strážnikom parkoviska a inšpicientom divadla. Ústrednú postavu stvárnila Gabriela Dolná, ktorá v polovici novembra oslávi svoje okrúhle jubileum. A práve jej bola táto inscenácia venovaná.

búrlivá jar

Príbeh zachytáva neskoršie obdobie života herečky, ktorú dlhé roky sformovali do sebavedomej, inteligentnej, ale zato komplikovanej ženy. Najdôležitejší je pre ňu adoptívny syn Tom a divadlo. Dosky sú jej vášňou a akýmsi mystériom. Miluje obdiv a potlesk, pozná svoju hodnotu. Napriek tomu Gertie dokáže o sebe pochybovať a do istej miery sa aj kritizovať. Najlepšie roky má už za sebou, stále sa jej však vybavuje vlastná matka, ktorej vyčíta svoje traumy a komplexy. Herečka je silná, no veľký vplyv majú jej vlastné pocity.

Gabriela Dolná ako Gertie Matthewsová
Gabriela Dolná ako Gertie Matthewsová

V prvej časti predstavenia je divákom priblížené prostredie za oponou a súkromie stálice. Podstatu deja tvorí najmä jej priateľský vzťah s oveľa mladším strážnikom parkoviska Samom Martinom. Sam pochádza z nižšej vrstvy, je  drobný zlodej, ale pani Matthewsovú si veľmi váži. Vzniká medzi nimi dôvernejší vzťah. Ten si ale herečka svojho postavenia nemôže a nechce dovoliť. Táto skutočnosť prináša mnoho vtipných momentov, či dokonca nádych sexuality. Skúsená žena pomáha mladíkovi nájsť svoju vlastnú cestu.  Povahu herečky mierne poznačí úmrtie sedemročného syna Toma.

Druhá časť hry zobrazuje život divadelnej hviezdy o dvadsať rokov neskôr. Jej najbližším priateľom je inšpicient Kennedy Phillips, talentovaný obchodník hľadajúci existenčné smerovanie. Gertie Matthewsovú stále prenasledujú neuspokojené pudy a absencia lásky v živote. Snaha zviesť mladíka rovnako končí neúspechom. Phillips jej nakoniec oznámi, že v divadle končí, čo pre herečku znamená smutný koniec. Uvedomuje si, že je obyčajnou starou ženou a že jej matka mala predsa len v niečom pravdu.

Herečka si spoločne s Jurajom Hrčkom podmanili celé publikum
Herečka si spoločne s Jurajom Hrčkom podmanili celé publikum

V podaní hercov išlo o bravúrne prevedenie. Gabika Dolná a Juraj Hrčka  boli so svojimi rolami dokonale zosobnení, čo iba pridávalo hre na autenticite. Hodná vyzdvihnutia je aj emočná stránka postáv. Nebolo takého pocitu, ktorý by nedokázali dôveryhodne stvárniť. Predstavenie sa prelínalo nielen so smutnými okamihmi, ale aj vtipnými a divokými chvíľami. Tie tvorili premenlivú, ale zato rôznorodú hru. Veselé momenty priniesli hlavne osobné vzťahy medzi postavami a bonmoty vyplývajúce z danej situácie.

Dojímavejšie boli scény, keď  si hlavná postava reflektovala svoj život a negatívnu stránku herectva. Účinkujúci, najmä Gabriela Dolná, si celkom podmanila publikum a opäť ho presvedčila o svojich kvalitách. Skvelú prácu odviedli aj režisér Svetozár Sprušanský a Diana Strauszová, ktorí farbou kostýmov a scény navodili pochmúrnosť jari Gertie Matthewsovej. Predstavenie si preto rozhodne zaslúži potlesk a obdiv hercov. Hra Búrlivá jar bude najbližšie predstavená 31. októbra v štúdiu divadla. Občas nečas môže iba odporúčať.

autori: Natália Čerňancová, Tibor Habo
foto: archív DAB

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.