Sylvain Reynard: Muž, vďaka ktorému príbeh Danteho a Beatrice dostal nový rozmer

Len pred pár rokmi aj na náš knižný trh dorazila prvá kniha od spisovateľa Sylvaina Reynarda. Odvtedy k prvému dielu pribudlo niekoľko ďalších. Autor, ktorého meno vám možno nie je známe, ale nechýba mu talent. A jeho diela rozhodne človeka prinútia zamyslieť sa, keďže všetky spomínané miesta v nich sú reálne. Prekvapivo, vo svojej druhej knižnej sérii postavy vytvoril na základe skutočných historických osobností.

kniha

Jeho trilógia o profesorovi Gabrielovi Emersonovi a študentke Julianne Mitchellovej sa pohybuje vysoko v rebríčkoch bestsellerov. Najnovšie v nich však nezaostáva ani druhá knižná séria o Princovi a Raven Woodovej.

Ku knihám tohto autora sa u nás zatiaľ môžete dostať aspoň v češtine. Podľa Sylvainovho vyjadrenia však môžeme čoskoro očakávať aj edíciu v slovenskom jazyku. Čakanie si zatiaľ môžete skrátiť napríklad čítaním rozhovoru so samotným spisovateľom, ktorý ochotne poskytol pre Občas nečas.

Ste známy pod pseudonymom Sylvain Reynard, ale vaše skutočné meno je záhada. Z čoho vznikol pseudonym?

Vymyslel som si ho, ale oboje – meno aj priezvisko – sú v kanadskom Quebecu pomerne bežné.

Nielen vaše meno, ale vy všeobecne ste veľká záhada. Môžete našim čitateľom povedať o sebe aspoň niečo?

Som relatívne nový kanadský autor. Prvý román Gabrielovo inferno som publikoval v roku 2011. Nasledovali ho ďalšie dva, Gabrielov očistec a Gabrielov raj. Všetky knihy sú preložené do mnohých jazykov, vrátane slovenského. (Poznámka autorky: Slovenská verzia autorovych kníh zatiaľ nie je dostupná, no podľa jeho vyjadrenia čoskoro bude.)

Pamätáte si, o čom bol prvý príbeh, ktorý ste napísali?

Príbehy som písal už ako dieťa. Myslím, že to bolo niečo o mývalovi menom Henry.

Vaši fanúšikovia o vás často hovoria, že ste tajomný ako profesor Gabriel Emerson, ktorého ste vytvorili. Ako sa cítite, keď vás s ním porovnávajú?

V niektorých ohľadoch je toto prirovnávanie lichotivé. V iných zase až tak nie.

Ste nejako podobný Gabrielovi alebo Princovi?

Ako obe postavy, mám výbušnú povahu. Ale naučil som sa ju kontrolovať.

Je známe, že máte rád Danteho Aligieriho a príbeh jeho a Beatrice. Plánovali ste príbeh Gabriela a Julie urobiť ako modernú adaptáciu?

4478819368_20d68663a2_z
Dante Aligieri

Áno, a veľmi. Príbeh Danteho a Beatrice nie je mimo Talianska veľmi známy, keď nerátam hodiny literatúry na niektorých stredných školách a univerzitách. Chcel som ho teda vyrozprávať širšiemu publiku.

Je jasné, čo bolo vašou inšpiráciou pri Gabrielovi a Julii. Ale aká bola vaša inšpirácia pri Raven a Princovi?

Inšpiráciou pre vzťah medzi Raven a Princom je mýtus o Psyché a Cupidovi od Apoleia.

Gabrielov príbeh bol veľmi romantický a skutočný. Na druhej strane, princ je starý a mocný upír. Prečo tá zmena? Prečo ste do príbehu pridali trošku nadprirodzena?

V určitých ohľadoch sú v Gabrielovej sérii nadprirodzené elementy, ak sa ich rozhodnete hľadať. Ale tie knihy neboli napísané ako nadprirodzené príbehy. Keď som pred niekoľkými rokmi navštívil Florenciu, bol som prekvapený, ako mesto v noci pulzovalo životom a premýšľal som, čo asi číha v tieňoch.

Vo svojich knihách podrobne opisujete Florenciu, pretože ste ju aj navštívili. Čo na nej máte najradšej?

Florencia je moje obľúbené mesto. Mám rád architektúru, spôsob, akým bolo mesto navrhnuté, mám rád kultúru a ľudí. Mám na nej rád takmer všetko.

Keby existovala možnosť cestovať v čase, koho zo svojich obľúbených autorov by ste chceli stretnúť? Bol by to Dante alebo niekto iný?

Rád by som sa stretol s Dantem, Shakespearom, sestrami Brontëovými, Dostoyevskym, Tolstoyom a Saulom Bellowom. Obdivujem všetkých týchto spisovateľov a myslím si, že rozhovory s nimi by boli zaujímavé.

Rád by ste videli niektorú zo svojich kníh vo filmovej verzii?

Bol by som rád, keby z nich boli filmy alebo seriály. Myslím si, že čitatelia by to ocenili a rád by som videl, ako by ich pretransformovali na obrazovku.

11262007_1040331369311170_3015381702053570198_n

Môžete dať nejaké rady čitateľom, ktorí zvažujú kariéru spisovateľov? Čo by ste im odporúčali robiť a čo naopak nie?

Niekoľko tipov pre autorov som napísal na svojej webovej stránke.

Ale odporúčal by som dve veci. Po prvé, písať každý deň, čo vám pomôže posilniť si disciplínu písania. Po druhé, nájdite si niekoho, komu veríte, kto si prečíta vaše príbehy a dá vám konštruktívnu kritiku. Všetci potrebujeme ďalší pár očí, ktorý by sa pozrel na naše príbehy. Osoba, ktorej veríte, vám môže pomôcť zlepšiť písanie.

Sylvain Reynard nikdy nezabúda na svojich fanúšikov, čo im neustále dokazuje na svojej facebookovej stránke, na Twitteri a na svojej oficiálnej stránke. Bol príjemne prekvapený, že ho poznajú aj čitatelia na Slovensku. Na záver prezradím, že pod odpoveďami k rozhovoru pozdravil po slovensky. Pričom už vo februári sa môžete tešiť na pokračovanie druhej knižnej série, ktoré má v angličtine názov Shadow.

autorka: Jana Hajnovičová
foto: flickr.com, 24.media.tumblr.com, Facebook

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.