NOC DIVADIEL v Divadle Andreja Bagara patrila tento rok najmä ženám

Jesenné kultúrne podujatie Noc divadiel sa stalo už tradíciou vo všetkých kútoch Slovenska. Už po šiestykrát sa do projektu zapojilo aj nitrianske Divadlo Andreja Bagara. Tri časti večera tematicky spojila žena.

Predposledná novembrová sobota patrila opäť kultúre. Všetky veľké a desiatky malých divadiel po celom Slovensku otvorili svoje brány návštevníkom, ktorí mali záujem užiť si príjemný jesenný večer v spoločnosti viac či menej známych hercov. Divadlo Andreja Bagara si tento rok pripravilo program pozostávajúci z troch častí, ktoré tematicky prepojilo ženské pohlavie.

Komédia nabitá pravdivými emóciami

Aj tak by sa inak dala nazvať inscenácia Druh žena, pre ktorú sa réžia nitrianskeho divadla v ten večer rozhodla. Ešte predtým, ako sa na scéne objavila prvá postava, si diváci vypočuli úvodné slovo Svetozára Sprušanského, umeleckého šéfa a šéfdramaturga divadla. Všetkých vo vypredanej sále oboznámil s nasledujúcim programom večera a predstavenie z pera spisovateľky Joanny Murray-Smith sa mohlo začať. Moderná komédia zo súčasnosti dokázala presne vystihnúť vlastnosti žien po celom svete, ale aj slabosti opačného pohlavia. Na vtipných situačných gagoch sa dobre zabávali všetci diváci. Eva Pavlíkova v hlavnej úlohe predviedla skvelý výkon, brilantné však boli aj menšie ženské postavy v podaní mladých herečiek Danice Matušovej a Jany Kovalčíkovej. Po standing ovation prišiel na javisko opäť šéfdramaturg, tentokrát odovzdať cukríkovú kyticu k narodeninám riaditeľovi divadla Jánovi Greššovi. Na narodeniny si nemohol zvoliť krajší dátum ako Noc divadiel. Vo veľkej sále prebiehala po skončení predstavenia diskusia s hercami a tvorcami inscenácie.

Divadlo_1

Výstava, ktorá nútila premýšľať

Umenie slúži k tomu, aby nás nútilo nadchnúť sa, no v neposlednom rade aj premýšľať. Presne to bolo cieľom Henriety Rojkovej, výtvarníčky, ktorej výstava obrazov v Divadle Andreja Bagara prebiehala počas celého večera súbežne s predstavením. Henrieta zachytila viacero nitrianskych predstavení na svoje obrazy a na divákoch bolo pochopiť, aký súvis ma obraz pred nimi s hrami ako Tisícročná včela či Cyrano z Bergeracu. Výstava i výtvarníčka samotná sa dočkali veľmi príjemných a pozitívnych ohlasov. Obrazmi bol celý večer i nekonečné čakanie na kabát v šatni vkusne obzvláštnený.

divadlo_2

Žena po tretíkrát

Tou bola slovenská spisovateľka Marika Studeničová, autorka viacerých kníh pre ženy. V divadle na besede bezprostredne po predstavení prezentovala svoju najnovšiu knihu Aj blondínky to vedia. Ochotne odpovedala na otázky čitateliek týkajúce sa novej, ale aj starších kníh, venovala množstvo autogramov a odfotila sa s fanúšičkami. Témou ženy bola divadelná noc otvorená i ukončená a hlavní protagonisti boli spokojní. Otázkou zostáva, či sa budúci rok dočká takejto pocty i mužské pokolenie.

divadlo_3

autorka: Simona Bagová
foto: dab.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.