Poľský horolezec: Človek dokáže čokoľvek, povedal na festivale pre cestovateľov

Rovinatá Nitra desiatym ročníkom festivalu Vysoké hory Nitra opäť nesklamala. Bohatá účasť, dych berúce výstavy a príjemné sprievodné podujatia – to všetko ste mohli zažiť minulú sobotu na našom mestskom úrade. 

Stovky ľudí prichádzali s nadšením

V sobotu 21. novembra si cestu k Mestskému úradu v Nitre našli stovky cestovateľských nadšencov všetkých vekových kategórií. Okolo desiatej dopoludnia, teda len hodinku po tom, ako festival otvoril svoje brány, bola sála beznádejne plná. Ľudia stáli po bokoch, sedeli na schodoch alebo si prezerali výstavy súťažných i nesúťažných fotografií vo vestibule pred vstupom. Premietanie filmov a fotografických prezentácií, na ktoré bol vďaka štedrým sponzorom vstup voľný, otvoril prvou prezentáciou Lago di Garda Ivan Breský. Hovorené slovo sa striedalo s filmom a účastníkov stále pribúdalo.

IMG_9090
Výstava fotografií

Neslýchané krásy Divokého Slovenska

Okolo dvanástej, tesne pred obednou prestávkou, keď už polovici zúčastnených statočne škvŕkalo v žalúdku, stavili organizátori na výnimočné pútavý príspevok. Tomáš Hulík odprezentoval svoj nový film Divoké Slovensko. „Pracoval som na ňom v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska viac ako rok a pol. V lese a pod holým nebom sme strávili nespočetne veľa dní a nocí, no napokon sa nám podarilo získať zábery, po akých sme túžili,” vyjadril sa autor v diskusii.

Impozantnosť a sila hodinového dokumentu o zákutiach a nepoznaných tvoroch slovenskej divočiny však určite stáli za všetku tú námahu. Účastníci pomaly sa zberajúci na obed zostali pri spomalených záberoch divokých zvierat a neškodného hmyzu v HD kvalite sedieť s otvorenými ústami a favorit na víťaza Ceny diváka bol všetkým hneď jasný. Pričom Hulík si túto cenu, rovnako ako v minulosti, odniesol.

Tomáš Hulík
Tomáš Hulík: autor dokumentu Divoké Slovensko

Hulíkova konkurencia

Piotr Pustelnik (1)
Piotr Pustelnik, poľský horolezec

Príjemným prekvapením a hlavnou hviezdou „večera” (o tretej popoludní) sa však stal napokon niekto iný. Len čo vkročila poľská horolezecká legenda Piotr Pustelnik do sály plnej ľudí, všetkých si získal. Svojou charizmou a príjemným vyžarovaním sa dostal do všetkých kúskov miestnosti. Horolezec, ktorý zdolal všetkých štrnásť osemtisícoviek, sa podľa vlastných slov cítil na Slovensku veľmi dobre.

Suverénne sa postavil pred plátno a hovoril o svojej životnej ceste lemovanej mrazivými horami. Samotná prezentácia jeho cesty na vrchol spolu s následnou diskusiou bola dlhá, ale veľmi zaujímavá. Spolu so slovenským prekladateľom Piotr ochotne odpovedal na desiatky zvedavých otázok od nadšených divákov. Nechcel hovoriť, čo mu hory vzali, ale práve naopak, čo mu dali. „Hory sú mojím osudom a mojou životnou cestou. Štyri osemtisícovky som zdolal s kyslíkom, zvyšných desať bez. Všetko je to o vôli a chuti. Všetko je to v hlave. Človek dokáže čokoľvek.” rozlúčil sa na záver sympatický Poliak. Netušil však, že na konci dňa sa na pódium ešte vráti. Po prvýkrát bola udeľovaná Hlavná cena festivalu, ktorá poputovala práve do Poľska.

Hlavná cena (Pustelnik)
Hlavná cena festivalu v rukách Piotra Pustelnika

Sprievodné akcie a Barabáš na záver

Kto nedokázal celý deň obsedieť na jednom mieste, festival mu ponúkol aj iné možnosti. Tohtoročnou novinkou pre drobcov bol detský kútik, v ktorom sa mohli dosýta vyšantiť. Výstavu fotografií viacerých autorov a fotoklubov z Topoľčianok a Vrábeľ ozvláštnili aj horolezecké karikatúry Ivana Baja, ktoré mnohých pobavili.

Pred záverečným filmom bola na programe divákmi netrpezlivo očakávaná tombola, ktorá obsahovala skutočne skvelé ceny. Potom už nasledoval viackrát ocenený dokument známeho slovenského filmára Pavla Barabáša Suri o dobrodružnej ceste k unikátnemu kmeňu, ktorý sa rozhodol bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života,  film zožal obrovský potlesk. Po pomalom rozpustení davu a veselých debatách sa napokon zhasli na Mestskom úrade v Nitre všetky svetlá.

autorka: Simona Bagová
foto: Matúš Kamenický

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.