SPU víťazná v hokejovom derby univerzít

Vyhrotený univerzitný šláger ponúkol opäť neopakovateľnú atmosféru. V nej sa v deväťgólovom zápase tešila z víťazstva konkurenčná SPU. Putovný pohár sa im tak po roku podarilo obhájiť.

Neopakovateľná akcia, ktorá sa koná vždy len raz do roka. Vyhrotené derby dvoch nitrianskych univerzít, v ktorom je hokej druhoradý. Už tradične sa udalosť začala pochodom študentov obidvoch vysokých škôl. Priaznivci UKF sa stretli pred internátom ŠD Zobor o šiestej hodine večer. Zhruba o štvrťhodinu sa začal pochod priamo k aréne HK Nitra, na ktorom sa zúčastnili desiatky, ba až stovky fanúšikov z našej univerzity. Pochod sprevádzali pokriky, potlesky, prenikavé zvuky trúbok a dobrá nálada či už s alkoholom v krvi, alebo bez. Pred štadiónom sa tvorili od jeho otvorenia mohutné davy ľudí, ktorí netrpezlivo čakali na túto udalosť.

Pochod fanúšikov UKF

Štadión sa postupne zapĺňal a obidva fanúšikovské tábory vytvárali skvelú atmosféru ešte pred nástupom hráčov na ľad. O siedmej hodine večer začali hokejisti vybiehať na ľadovú plochu, pričom prvá desiatka hráčov mala špeciálne krátke predstavenie sa na svetelnej tabuli pre fanúšikov. Veľa však počuť nebolo pre povzbudzujúci dav. Stále napĺňajúci sa štadión burácal ostošesť pri každom hráčovi, ktorý vykorčuľoval na plochu. Po skončení predstavovania hráčov začala hrať slovenská hymna, pri ktorej sa štadión zahalil do tmy a na plochu svietili blesky z mobilných telefónov oboch fanklubov. Následne obaja univerzitní rektori vyzvali hokejistov k dobrej hre a divákov k vytvoreniu tej správnej atmosféry. Nastalo symbolické vhadzovanie, po ktorom boli oba tímy pripravené na poriadnu hokejovú bitku.

V derby nechýbala ani štipka nasadenia

„UKF Pekné Ženy“ nastúpili v bielo-modrých dresoch, „SPU Hnojári“ vymenili červené farby z minulých rokov za svetlozelené. Hralo sa v tréningovom tempe, žiadne vysoké nasadenie. Hokejisti sa snažili najmä o pobavenie divákov a predvedenie veľkého hokejového divadla s množstvom trikov, parádičiek, striel a pekných prihrávok. Obrany často púšťali puky a brankári neboli úplne dôrazní, aby padalo čo najviac gólov. Do prvej tretiny vstúpili lepšie „Hnojári“, ktorí si vytvorili vedenie 3:0. Po jej skončení nasledovala prestávka, v ktorej sa ani na chvíľu neprestalo povzbudzovať a skvelú atmosféru dotváral aj najväčší sambový orchester na Slovensku Campana Batucada. Ten predviedol skvelé bubenícke číslo, do ktorého zapojil aj priaznivcov na tribúnach. Po ňom zápas pokračoval druhou časťou hry. Tá taktiež gólové hody neponúkla, avšak duel zdramatizovala. UKF vsietila dva góly a za stavu 3:2 sa prakticky začínalo odznova a všetko bolo otvorené.

Dráma v posledných minútach

Pred poslednou tretinou znovu vystúpilo združenie Campana Batacuda a to opäť na mrazivý štadión prinieslo horúcu brazílsku exotiku, ktorej dopomohol aj ich farebný výstroj. Tretiu tretinu si hráči opäť vychutnávali. Aj počas zápasu veľakrát prerušili hru a bavili sa s fanúšikmi. Posledná časť hry priniesla najväčšiu drámu a aj najväčší počet gólov. Hoci sa svetlozelení znovu dostali do dvojgólového vedenia, UKF vždy znížila na rozdiel jediného presného zásahu a dve minúty pred koncom bol stav zápasu 5:4. Vtedy si „Hnojári“ skomplikovali situáciu zbytočným vylúčením a našej univerzite sa ponúkla presilovka. Fanúšikovia bielo-modrých si pár sekúnd pred koncom aj zakričali gól, ten však nebol uznaný kvôli posunutej bránke, čo vo viacerých účastníkoch vyvolalo rozpor a nevôľu. Presný zásah už potom nepadol, a tak sa hokejisti SPU tešili z úspešného konca. Víťazný pohár tak zodvihli nad hlavy hráči v svetlozelenom.

Posunutá bránka pokazila radosť z gólu

Hoci bola atmosféra zápasu znovu neopakovateľná, niektorí priaznivci sa nevyhli porovnávaniu so zápasmi z minulých rokov. „Oproti predchádzajúcemu roku chýbali tradičné masky, kostýmy či hromadné bitky, do ktorých sa zapojili všetci hráči. Škoda, že nepadlo viac gólov, avšak napriek tomu považujem túto akciu za vydarenú,“ vyjadril sa pre nás jeden z fanúšikov UKF. V univerzitnom derby sa tak znovu podarilo vytvoriť skvelú atmosféru a dobrú náladu, čo je zo všetkého najhlavnejšie.

SPU Hnojári – UKF Pekné ženy 5:4 (3:0, 0:2, 2:2)

Pozrite si aj ďalšie fotografie zo zápasu a atmosféry pred ním:

Pochod fanúšikov priniesol zábavu Fanúšikovia prichádzali na zápas s dobrou náladou Ďakovačka fanúšikom UKF za podporu Radosť po góle UKF Posunutá bránka pokazila radosť z gólu V zápale hry V derby nechýbala ani štipka nasadenia Súboj o puk po buly Hokejisti SPU sa radujú zo zisku putovného pohára

autor: Viktor Háber