Z dverí do dverí a Z rúčky do rúčky

Nezastaviteľná záplava smiechu, búrlivý potlesk a skvelé výkony hercov. Tak by sa dalo charakterizovať nové divadelné predstavenie, ktoré malo svoju slovenskú premiéru v piatok 6. novembra.

Z dverí do dverí, Z rúčky do rúčky (2)

Táto komédia, ktorú napísal svetovo známy Michael Cooney, zaručene nadchne každého, kto sa rád zabáva. Divadlo Andreja Bagara sa teda môže pýšiť ďalšou skvelou inscenáciou vo svojom repertoári. Celá divadelná hra rozpráva o tom, ako to dopadne, ak obyčajný človek nájde diery a nedokonalosti v sociálnom systéme a využíva ich vo svoj prospech. Ale čo ak ho nečakane prepadne návšteva zo sociálneho úradu?

Buch! Buch! Buch!

NZ dverí do dverí, Z rúčky do rúčky (1)ajčastejší zvuk, ktorý vás bude počas predstavenia sprevádzať od úplného začiatku až do samého konca, je búchanie dverí. Celý dej sa totiž odohráva v jednej miestnosti, do ktorej vedie viacero vchodov. Predstavenie je teda typickým príkladom dverovej komédie, keď autor necháva do deja vstupovať postavy v tých najmenej očakávaných chvíľach. Všetko však do seba zapadá. Postavy sa objavia presne vtedy, keď si začínate myslieť, že dej sa už viac zamotať nedá. Táto situačná komédia baví ľudí po celom svete viac ako desať rokov. Najčastejšie je predstavovaná po názvom nájomníci pána Swana.

Celé je to veľká fraška!

Ústrednou postavou je teda Eric Swan, muž, ktorý pred istým časom úplnou náhodou zistil, že sociálny systém má mnohé nedostatky. Začal ich teda využívať vo svoj prospech, no časom mu to všetko začína prerastať cez hlavu. V jedno upršané ráno ho nečakane navštívi pracovník zo sociálneho úradu, pedantný pán Jenkins, ktorý mu kladie nepríjemné a zákerné otázky.

Z dverí do dverí, Z rúčky do rúčky (3)

Eric si pomaly začne tkať pavučinu klamstiev, do ktorej sa postupne celý zapletie. Svojmu nájomníkovi Normanovi musí prezradiť svoje veľké tajomstvo. Ten je zhrozený, no do klamstiev sa zapletie tiež. Ich výmysly nemajú konca kraja a vzniká nespočetné množstvo vtipných momentov a gagov. Do toho všetkého sa začne motať prehnane starostlivá sociálna poradkyňa, krachujúci zamestnanec pohrebnej služby, Ericov strýko, ktorý je tak trošku spomalený, a aby toho nebolo málo, Ericova manželka príde s podozrením, že jej manžel je tranzvestita, preto k nim domov zavolá manželského poradcu.

Bravó pre všetkých hercov

Všetky postavy sú výborne napísané a hercom dávajú príležitosť na to, aby ukázali svojho komického ducha a možnosť improvizácie. V tejto divadelnej hre svoj herecký talent predviedli Martin Nahálka, ktorý si zahral rolu Erica Swana. Jeho manželku si zahrala hosťujúca herečka a speváčka Karin Olasová, ktorá si naposledy zahrala v Divadle Andreja Bagara pred 20 rokmi. Diváci sa taktiež bavili na skvelých hláškach samotného riaditeľa divadla, Jána Grešša. Nechýbala Eva Pavlíková, Roman Poláčik, Alena Pajtinková, Jana Kovalčíková, Ivan Vojtek a Branislav Matuščin. Avšak najväčší aplauz zožal predstaviteľ Normana, talentovaný Martin Šalacha.

Občas nečas toto divadelné predstavenie vrelo odporúča. Ak ste sa ešte nesmiali takmer tri hodiny v kuse a chceli by ste to niekedy vyskúšať, skvelo vám v tom pomôže hra Z rúčky do rúčky.

autorka: Martina Dudíková
foto: archív DAB

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.