Kultúrny detox: December 2015

Konečne prišiel ten dlho očakávaný mesiac, keď sa všetkým deťom, malým i veľkým, rozžiaria oči pod vianočným stromčekom. Žiaľ, pre nás to neznamená len radosť z prichádzajúcich sviatkov, ale aj stres zo zápočtového týždňa a predtermínov. Čo takto sa trochu kultúrne odviazať v predvianočnej Nitre?

Nitriansky Mikuláš: 6. december

Program pre všetky vekové kategórie je prvú decembrovú nedeľu nachystaný vo Vianočnom mestečku na Svätoplukovom námestí. Mikuláš so sebou prinesie i pomyselné svetielka na vianočný stromček, pretože práve šiesteho sa jeho svetielka po prvýkrát rozžiaria. Špeciálny hudobný hosť, dobrý punč, darčeky pre najmenších… A to stále nie je všetko. Čaká vás aj prekvapenie vo forme pyromuzikálového ohňostroja. Kto sa pôjde pozrieť?

christmas-64180_960_720

Na nebi sa hviezda zjavila: 10. december

Synagóga podujatiami ani tento mesiac rozhodne nesklamala. Občas nečas pre vás za všetky vybral jedno. Prekrásne hudobno-spevácke podujatie Na nebi sa hviezda zjavila vo folklórnom štýle je vianočné predstavenie o ľudových zvykoch a tradíciách. Nenechajte si ujsť tento jedinečný zážitok za symbolický poplatok tri eurá.

Čaro Vianoc: 14. december

Ďalšie predvianočné podujatie, ktoré navodí atmosféru najkrajších sviatkov v roku. Desať dní pred Štedrým dňom sa v mestskej hale na Klokočine stretnú veľké slovenské operné kapacity ako Jolana Fogášová, Otokar Klein či bratia Babjakovci. Slávnostný galakoncert sa uskutoční pre všetkých nadšencov vážnej hudby a slávnostnej hudobnej atmosféry s voľným vstupom.

Nehynúca láska: 16. december

Krajská knižnica Karola Kmeťka vás pozýva pri príležitosti 245. narodenia slávneho hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena na premietanie filmu Nehynúca láska. Hlavnou hviezdou dokumentu je práve Beethoven, hudobný génius s ťažkým osudom. Príbeh z pera Bernarda Rose vás vtiahne do deja perfektnými kostýmami a výpravným prostredím. Vstup voľný.

detox_2

Život Slovanov pod Zoborom: 16. december

Rovnako šestnásteho decembra otvorí svoje brány nová výstava Ponitrianskeho múzea s celým názvom Život Slovanov pod Zoborom vo včasnom stredoveku, ktorá môže byť prínosná najmä pre študentov histórie. Výstava trvajúca do konca marca vám ukáže, akým spôsobom žili ľudia v našom meste pred stáročiami, ako sa stravovali, obliekali, aké boli ich zvyklosti a tradície.

Silvestrovská noc: 31. december 

Posledná noc v roku bude naozaj bohatá! Netreba ju stráviť doma pred televíziou ani učením sa na januárové skúšky. Vezmime priateľov do Vianočného mestečka na Svätoplukovo námestie a tešte sa na rôznorodý program. Nitru svojou účasťou potešia napríklad The Paranoid alebo DJ Martin Mada.  Nezabudnite si čiapky, šály a hor sa do ulíc!

fireworks-918892_960_720

 

autorka: Simona Bagová
foto: amazon.com, pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.