Štyria v ringu alebo Kam sú ľudia schopní zájsť pri hľadaní práce?

Divadlo Andreja Bagara uviedlo poslednú premiéru tohto roku. Trpkú komédiu Štyria v ringu. Hru španielskeho dramatika Jordiho Galcerána, ktorá bola doteraz preložená do viac ako 30 jazykov a uvádzajú ju v 60 krajinách po celom svete.

Hra je záznamom modelovej situácie, ktorú vymyslel psychológ jednej významnej nadnárodnej spoločnosti v Štokholme. Štyria kandidáti na vrcholovú pozíciu sa stretnú v jednej miestnosti a čakajú na niekoho z firmy, kto s nimi povedie výberové konanie. Nikto však neprichádza.

styria v ringu 2

Dej hry sa odohráva v nadnárodnej spoločnosti v Madride, kde na konkurze súperia traja muži a jedna žena. Jeden z nich je utajený personalista firmy, ktorý má za úlohu vybrať najlepšieho adepta na príslušnú pracovnú pozíciu. Hra si kladie otázky, kam sú ľudia schopní zájsť pri honbe za prácou a aký tvrdý nátlak vydržia.

Dostávajú obálky s úlohami, ktoré majú plniť. Z jednej sa dokonca dozvedia, že jeden z nich nie je kandidát na pozíciu, ale pracovník personálneho oddelenia firmy. Sami majú prísť na to, kto. Pri plnení úloh musia odhaliť svoje najtajnejšie súkromie, čo im vôbec nie je po chuti.

Hra je trpkou komédiou s gagmi, trapasmi a prvkami mystifikácie. Pátra po hodnotách obyčajnej ľudskosti v korporatívnych pravidlách mamutích podnikov a firemných záujmov. Zúfalý boj o prežitie a o veciach, ktoré vyzerajú tak nereálne a nenormálne, až nám je z toho do smiechu, aby sme nemuseli plakať. Kladie si tiež otázky, kam sú ľudia schopní zájsť kvôli peniazom a získaniu zamestnania a ako dlho vydržia znášať.

styria v ringu 4

Galcerán je dramatik, prekladateľ, scenárista a kráľ španielskych divadelných pokladní. Jeho hra s pôvodným názvom Grönholmova metóda nie je jediná, ktorá u divákov vyvoláva smiech, hoci rieši vážne sociálne problémy. Jeho príbehy obsahujú v sebe múdrosť a ušľachtilosť, hoci na prvý dojem sú zábavné, miestami až cynické. V nitrianskom divadle inscenáciu režíruje Michal Spišák a štvoricu uchádzačov o zamestnanie hrá Lenka Barilíková, Marián Viskup, Jakub Rybárik a Juraj Ďuriš.

Aktuálna téma hry je znepokojivou správou o stave súčasnej spoločnosti a ľuďoch v nej. Hra má svižné dialógy, humor, napätie, ale najmä vzrušujúce záverečné prekvapenie. Na úspechu hry Štyria v ringu majú svoj podiel brilantné herecké výkony štyroch hlavných protagonistov. „Miestami je to až detektívna hra kvôli napätiu, ktoré trvá dosť dlho, kým sa napokon odhalí celá pravda,  kto na koho čo hrá,“ dodal Marián Viskup.

styria v ringu 5

Divák bude z predstavenia odchádzať s pocitom dobre prežitých dvoch hodín. Napriek tomu, že inscenácia približuje špecifické prostredie vrcholového biznisu, režisér Michal Spišák si myslí, že Štyri v ringu majú šancu osloviť bežného diváka.

Možno len jediná výčitka na záver. Po prelúskaní a odhalení zápletky sa dej príliš naťahuje. Pokiaľ je však merateľom kvality výbornej divadelnej hry to, že divák ostáva až do konca pokojne sedieť, v tomto prípade to zabezpečili najmä skvelé herecké výkony, ktoré si zaslúžili veľký aplauz už pri prvom klaňaní.

styria v ringu

autorka: Denisa Badalová
foto: DAB

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.