Neviete, prečo ste nedostali internát? Tu sú veci, ktoré musíte spĺňať

Možnosť ubytovania na internáte je pre mnohých študentov veľkou výhodou, keďže každý nemá dostatok financií na platenie privátu. Pokiaľ si nie ste istí, či budúci akademický rok dostanete internát, nasledujúce riadky sú venované práve vám. Občas nečas sa rozhodol zmapovať kritériá pre udržanie si internátu.

UKF prevádzkuje dve ubytovacie zariadenia – ŠD Nitra a ŠD Zobor. Študentské domovy poskytujú ubytovanie vysokoškolákom denného štúdia, lektorom alebo študentom zo zahraničia. Pri prehodnocovaní žiadosti o ubytovanie môžete získať body v piatich posudzovaných oblastiach. Úlohu zohráva vzdialenosť trvalého bydliska od Nitry, časová dostupnosť, mimoškolské aktivity, sociálne a zdravotné kritériá, študijný priemer.

Nie je jedno, odkiaľ dochádzaš

V prípade vzdialenosti trvalého bydliska môže byť pridelených maximálne 25 bodov. Automaticky tento počet získavajú študenti, ktorých domov je vzdialený viac ako 501 km od miesta štúdia. Do úvahy sa však berie najkratšia vzdialenosť. Ak bývate bližšie, použite vzorec (25/475)∙(x-25), pričom x predstavuje vzdialenosť v kilometroch.

ŠD Nitra
ŠD Nitra po rekonštrukcii

Pri časovej dostupnosti z trvalého bydliska do Nitry je možné získať najviac 30 bodov. Ak študentovi trvá cesta viac ako 501 minút, ihneď získava maximálny počet. Pokiaľ cestovanie predstavuje menší časový údaj, je tu opäť vzorec na výpočet bodov (30/500)∙y, kde y zastupuje časovú dostupnosť v minútach.

Aktivita a zdravotný stav môžu rozhodnúť

Ubytovacia komisia zohľadňuje aj mimoškolské aktivity. Držitelia bronzovej alebo striebornej Jánskeho plakety si môžu prilepšiť až o 25 bodov. Rovnaký počet je určený pre vedúcich kultúrnych, umeleckých alebo záujmových združení pôsobiacich na UKF. Členovia Akademického speváckeho zboru a Maďarského speváckeho zboru dostávajú taktiež 25 bodov.  Nemôžu však študovať programy zamerané na hudbu a hudobno-dramatické umenie, vrátane učiteľstva hudby.

Ponitran

Šport na reprezentatívnej úrovni, kultúrne spolky ako Ponitran, VYDI  či Atikus. Aj tieto činnosti dokážu dopomôcť k tomu, že vám bude predsa internát pridelený. Vtedy ide až o 50 bodov, ktoré  automaticky prislúchajú aj nositeľom platinovej Jánskeho plakety. Najviac bodov – až 75 – dostávajú členovia Študentskej rady vysokých škôl a Akademického senátu. Zo všetkých uvedených aktivít bude akceptovaná len jedna, tá, za ktorú sa prideľuje najvyšší počet bodov. Tie študent dostane len v prípade, ak vykonával uvedenú činnosť počas celého akademického roka.

Ak je študent obojstranná sirota, chovanec detského domova, čiastočný alebo plný invalid, získava 50 bodov.

Nezaháľať ani v škole

Pri podávaní žiadosti o ubytovanie si môžete prilepšiť aj vďaka študijným výsledkom. Bodovaný je však len vážený študijný priemer (VŠP), ktorý je nižší ako 2,00. Vtedy pomocou vzorca 50.(2–VŠP) zistíte, koľko bodov vám prislúcha za vašu snahu.

5 kritérií, kt.

Študenti prijatí do 1. ročníka denného doktorandského študijného programu, ktorých bydlisko je vzdialené minimálne 25 kilometrov od Nitry, získavajú automaticky 25 bodov.

Úplné znenie podmienok nájdete tu.

autorka: Natália Gaberová
foto: Matúš Kamenický, archív ON, pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.