Čas sú peniaze. Platí to aj pri motivačnom štipendiu

Príprava a tvrdá drina sa stávajú skôr zvláštnosťou ako samozrejmosťou. Možno patríte k tým, ktorí pokrútia hlavou pri svojom snaživom spolužiakovi. Ak si však z neho vezmete príklad, škola sa vám za to môže odvďačiť v podobe motivačného štipendia.

Motivačné štipendium je ucelený výraz pre odmenu za nadštandardné výkony žiakov. V rámci neho rozoznávame dve skupiny. Akademický senát UKF prerozdeľuje zvyčajne v polovici októbra a marca peniaze na prospechové a mimoriadne štipendium. Zdrojom financií je štátny rozpočet a štipendijný fond školy. Právny nárok na štipendium študentom však nevyplýva. Musia splniť kritériá určené vysokoškolským zákonom a univerzitným štipendijným poriadkom.

Čas sú peniaze. Platí to aj pri motivačnom štipendiu (Matúš Kamenický)

Nie je pojem ako pojem

Pri prospechovom sú, samozrejme, dôležité študijné výsledky. Východiskom je prepočítaný vážený študijný priemer. Do jednotného vzorca zaraďujeme hodnotu váženého študijného priemeru, ktorú nájdeme v akademickom informačnom systéme. Rolu zohráva aj počet kreditov získaných počas semestra. Poslednou konštantou zo vzorca, ktorý môžete nájsť na univerzitnom webe, je štandardná záťaž na študenta. Tá sa vyjadruje počtom tridsať kreditov. Podstatné je spomenúť aj to, že sa zohľadňujú iba predmety ukončené známkou. Ďalšou samozrejmosťou je absolvovanie predmetov, ktoré ste si zaradili do výkazu. Takže prenášanie nie je v tomto prípade reálne.

Lákať môže výška štipendia

Ak chcete získať štipendium, musíte to stihnúť počas bakalárskeho alebo magisterského stupňa, pretože sa priznáva iba v tomto období. Prekážkou k priznaniu je podmienečné či úplné vylúčenie, predĺženie a prerušenie štúdia. Jednorazovo zaslaná suma nie je vždy rovnaká. „Výška štipendia závisí od pomeru disponibilných finančných zdrojov na prospechové štipendiá k počtu priznaných štipendií,“ uviedol pre Občas nečas Miroslav Tvrdík, pracovník vedenia UKF. Každého bojovníka s prokrastináciou určite zaujíma, o aké číslo ide. Hoci nemôžeme vysloviť jednotnú sumu, najvyššia udelená čiastka bola až 280 eur. Pri mimoriadnom štipendiu môže ísť aj o dvojnásobok.

peniaze 4.1

Spojenie záľub so školou je výhodné

Veľa ráz si povieme, že kvôli škole nemáme čas na vlastné záujmy a aktivity. Mimoriadne štipendium je práve výplata za takéto činnosti. Zvláštna odmena sa udeľuje tým, ktorí sa zanietene venujú umeniu, vede či športu v rámci UKF. Ak sa snaha mení na reprezentatívne výsledky, zvyšujú sa i šance na príspevok.

Do tejto sekcie zaraďujeme aj originálne práce študentov, ktoré majú vysoký potenciál v celoškolskom meradle alebo vo vzťahu k verejnosti. Folklórny súbor, študentský časopis, divadelný spolok. Tieto a mnoho ďalších mládežníckych združení sú dobrým základom nielen k vybitiu energie, ale aj zisku mimoriadneho štipendia.

Úsilie monitorujú vedúci pracovníci a kompetentní z týchto spoločenstiev. Následne môžu podať návrh na priznanie štipendia rektorovi alebo dekanovi fakulty. Ten návrh prehodnotí a v októbri alebo marci sa môžete tešiť z priznania slušnej čiastky peňazí. Výhodou je, že sa priznáva aj na doktorandskom stupni. Preto treba byť aktívny a sledovať správu dokumentov UKF na webstránke doc.ukf.sk, AiS či  študentský e-mail, kde vás budú o príjemnej správe informovať.

autor: Natália Čerňancová
foto: Matúš Kamenický, archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

2 thoughts on “Čas sú peniaze. Platí to aj pri motivačnom štipendiu

  1. Zdravím, štipendium sa uznava automaticky alebo treba tlacivo ? poziadat o to alebo ako to vllastne funguje? vdakaa :/

  2. Ahoj, Domča. Čo sa týka prospechového štipendia, o to žiadať netreba, to sa priznáva automaticky podľa vypočítaného váženého priemeru.

    Pri mimoriadnom štipendiu sa však podáva návrh s odôvodnením, prečo by študent dané štipendium mal dostať. Ten sa podáva prostredníctvom elektronického formulára priamo na tejto stránke: https://doc.ukf.sk/stipko/

    Návrhy na mimoriadne štipendium na určenom tlačive predkladajú vedúci zamestnanci UKF, členovia Študentského parlamentu alebo iní členovia akademickej obce rektorovi alebo dekanovi fakulty, na ktorej je študent zapísaný – teda návrh treba odovzdať aj v tlačenej forme.

    Viac info nájdeš aj tu: http://www.ukf.sk/studium-na-univerzite/stipendia/motivacne-stipendia

    Pekný deň. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.