Prečo ísť do Nitrianskej galérie práve teraz?

Minulý rok oslávila 50. narodeniny a môže sa pýšiť širokým spektrom vystavovaných tém. V piatich výstavných priestoroch Nitrianskej galérie si zaručene každý nájde to svoje. Po náročných dňoch v škole je návšteva tohto objektu príjemným zážitkom napumpovaným emóciami, ktoré sálajú z vystavovaných objektov priamo do vášho vnútra. Prečo by ste mali svoje kroky nasmerovať priamo do galérie v tomto období?

Momentálne nájdete v galérii viacero výstav, ktoré je zážitok vidieť. Je evidentné, že žijeme na stále väčšmi sa vzdúvajúcej vlne tisícok rozličných vizualít… Toto nám chce naznačiť Ornament masy (Fragmenty z biblie vizuality)#2. Z tejto expozície je cítiť silný vplyv často nevídaných problémov, ktoré si uvedomíme, až keď stojíme priamo v centre diania. Garantujeme vám silný emočný zážitok.

Ďalej vám galéria ponúka pohľad na diela umelcov z VŠVU z Ateliéru Sklo. Výstava Za hranou vám ponúkne originálny postoj k voľnému, ale aj úžitkovému umeniu.

Od 17. marca sa môžu vaše oči pokochať aj veľkoformátovými olejomaľbami Rasťa Podhorského, ktorý nás vpustí do svojho sveta sekulárnej spirituality na expozícii s názvom S prstom na opakovaní (s dychom po korení).
Výstavný projekt Miesto a funkcia pečeňovej paštéty v tradičnej rodine je druhou samostatnou výstavou Mária Kasteloviča v Bunkri Nitrianskej galérie. Autor sa tu venuje vždy prítomnej, často však prehliadanej problematike domáceho násilia páchaného na ženách. A tým i na celej rodine. Tento projekt sa taktiež začína 17. marca.

pasteta_jpg

Výtvarné dielne

Okrem všetkých týchto výstav ponúka Nitrianska galéria aj mnoho vlastných umelecko-vzdelávacích projektov. Výtvarné dielne s názvom Tvoriť môže každý sú zamerané na hendikepované deti. Tieto tvorivé dielne sú často inšpirované práve prebiehajúcimi výstavami. Okrem detí sa dielne zameriavajú aj na široké skupiny školákov, dospelých čí seniorov. Všetky aktuality a informácie nájdete na facebookovej stránke ateliéru galérie.

Nové projekty so študentmi našej univerzity

Okrem tradície výstav a tvorivých ateliérov prináša Nitrianska galéria aj novinku, ktorá sa týka priamo nás – študentov UKF. Niekoľkí študenti v rámci vyučovania vymenia prednáškové sály za inšpiratívne priestory v galérii. Môžu si takto aktívne precvičiť nielen cudzie jazyky, ale aj svoju tvorivosť a fantáziu. Všetky tieto projekty priamo tematicky nadväzujú na práve prebiehajúce výstavy.

Ak teda cítite potrebu oddýchnuť si od stereotypných povinností, toto je práve tá možnosť. Navyše, galéria ponúka aj študentské zľavy na vstup a návštevu tvorivých dielní.

autori: Mária Zimovčáková, Tibor Habo
foto: autori

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.