Na katedre cestovného ruchu prešli zo semestrov na trimestre

Fakulta stredoeurópskych štúdií priniesla na odbor cestovného ruchu zmenu. Prechod na trimestre má štúdium skrátiť a študentom zabezpečiť prax už počas bakalárskeho štúdia. Čas ukáže, či sa s pozitívami ukážu aj negatíva. Občas nečas opäť pátral po detailoch tejto zmeny nielen z pohľadu „najvyšších“, ale aj z radu študentov.

fsšPrečo sa pristúpilo k zmene?

Hlavným dôvodom bolo skrátenie dĺžky bakalárskeho štúdia. Pôvodné 3,5-ročné bakalárske nahradilo klasické 3-ročné, takže študenti už nebudú musieť čakať pol roka na zápis na magisterské štúdium. „K zmene došlo v rámci komplexnej akreditácie študijných programov na UKF, a to z dôvodu skrátenia bakalárskeho štúdia a zároveň potreby zachovania súvislej odbornej praxe študentov daného študijného programu. Organizačná zmena je v súlade s vysokoškolským zákonom,“ dodáva prodekan pre vzdelávanie fakulty stredoeurópskych štúdií Ladislav Szekeres.

Zhustené štúdium – menej voľného času

Alebo čo sa vtedy stihlo za tri a pol roka, stihne sa teraz za tri. Pre študentov to znamená, že v treťom ročníku bude hneď po prednáškovom období nasledovať skúškové. Skúšky teda začnú hneď po sviatkoch. Študentka regionálneho cestovného ruchu dodáva: „Negatívum vidím v tom, že budeme mať akoby trikrát skúškové obdobie. Pravdepodobne pribudne aj viac materiálu na učenie. Nakoniec ale možno budú trimestre lepšie ako semestre, uvidíme, ako to bude fungovať.“

Začiatky sprevádzané chaosom

74584_164982470203115_7312996_n(1)

Zmena študijného programu sa diala počas prednáškového obdobia, no, ako to už v našom akademickom informačnom systéme býva, nefungoval celkom bezchybne. Pred vytváraním rozvrhu na letný semester mali študenti komplikácie. Ako negatívum vnímala nekompatibilitu AiS-u aj vedúca Katedry cestovného ruchu, Zuzana Palenčíková: „Problémy s AiS-om sme vyriešili, všetko už funguje tak, ako má.“

Konkurenčná výhoda študentov na trhu práce

Výrazné pozitívum prechodu na trimestre je zachovanie súvislej odbornej praxe už počas štúdia. Študenti tak budú mať hneď po skončení štúdia v životopise uvedenú konkrétnu pracovnú skúsenosť. Prax sa bude vykonávať v podnikoch a inštitúciách cestovného ruchu aspoň v rozsahu troch mesiacov (dvanásť týždňov). „Pracovná skúsenosť v životopise nikdy nie je na škodu. Prax sa mi určite v budúcnosti zíde. Teší ma, že ju budeme mať zabezpečenú a nepôjdeme žiadať o zamestnanie bez akýchkoľvek skúseností,“ vyjadrila sa študentka regionálneho cestovného ruchu.

Prídu trimestre aj na iné odbory či fakulty?

Je veľmi nepravdepodobné, že sa bude zmena realizovať aj na iných odboroch. Vedúca Katedry cestovného ruchu vysvetľuje prečo: „Ak o zmenu nežiadali pracoviská (katedry, ústavy) na jednotlivých fakultách UKF v procese komplexnej akreditácie, tak nie. Naša fakulta momentálne neplánuje uskutočniť podobné zmeny v organizácii štúdia.“ Vedúcu katedry dopĺňa prodekan pre vzdelávanie Ladislav Szekeres.: „Tieto zmeny sa dajú uskutočniť len so súhlasom akreditačnej komisie, čo znamená, že by to vyžadovalo novú akreditáciu. Teoreticky môžu aj iné fakulty pristúpiť k podobnému riešeniu, ak by to situácia vyžadovala.“

Autor: Monika Hudecová
Foto: ukf.sk