Pomoc bezdomovcom v podaní študentov

Myslíte, že pomoc bezdomovcom sa vás netýka?

Myslíte si, že jednotlivci nič nedokážu urobiť s problematikou bezdomovcov? Práve naopak. Dokážu zmobilizovať skupinu ľudí s dobrým srdcom, ktorí neváhajú pomôcť, ako to bolo aj v prípade týchto študentov UKF. 

Tesne pred Vianocami chodí každý na sviatky domov, dokonca aj študenti z tých najvzdialenejších kútov Slovenska. Na internáte im pravdepodobne zostane množstvo jedla, ktoré celý semester odkladali na horšie časy, no napokon ho nevyužili. Záruka končila niekedy v januári a im bolo ľúto konzervy či iné jedlo, ktoré sa nezmestilo do kufra, vyhodiť. Presne s takýmto problémom sa stretával aj iniciátor projektu Ne*ebem na to, Igor Hanečák. Ten prišiel s nápadom pozbierať zvyšné študentské jedlo a odovzdať ho ľuďom, ktorí ho naozaj potrebujú.

Plagátik, ktorý bol výzvou na darovanie potravín
Plagátik, ktorý bol výzvou na darovanie potravín

“Mnohokrát som videl vyhodené jedlo alebo príspevky na stránke facebookovej skupiny ŠD Zobor o tom, kto chce nejaké jedlo, nech sa neskazí. Povedal som si, že by bolo fajn skúsiť to pozbierať a odovzdať tým, čo to potrebujú. Tiež mi bolo jasné, že pred sviatkami bude mať každý veľa zbytočností, ktorých sa chce zbaviť. Nikto teda nemusí nič obetovať a ešte to aj niekomu pomôže, čo je krásna možnosť.”

Jeho nápadom boli nadšení aj spolubývajúci, s ktorými obýval izbu, Stano Béreš, Ľubomír Valter a Lukáš Síleš. Iniciatíva sa rozbehla veľmi rýchlo. Chlapci vytlačili plagátiky, zdieľali fotografie do facebookových skupín a zrazu mali podľa Igorových slov na izbe toľko jedla, ako nikdy predtým. Jedlo rozdelili pred Vianocami medzi útulok na Štúrovej ulici a skupinu bezdomovcov v starej vývarovni. Takýmto spôsobom potešili pred najkrajšími sviatkami v roku tých, ktorí to najviac potrebovali. Okrem toho odchádzali aj študenti, ktorí jedlo podarovali na charitatívne účely, domov s lepším pocitom pri srdci.

Chalani s vyzbieraným jedlom – zľava Stano, Igor a Ľubo

Chlapec, ktorému nie je jedno

Hoci by ste to na Igora Hanečáka na prvý pohľad možno nepovedali, nie je mu jedno, čo sa okolo neho deje. Tento študent pedagogickej fakulty odboru výtvarné umenie a psychológia je autorom projektu Ne*ebem na to.

“Aj tento nápad vznikol vďaka projektu „ne*ebemnato“ s tričkami, ktorý som začal asi pol roka dozadu. Formou týchto tričiek chcem ľuďom trochu ukázať, že keď sa im niečo nepáči, mali by to zmeniť a nenadávať na to. Zároveň som chcel dokázať,, že pomáhať druhým ľuďom neznamená obetovať neúrekom času a peňazí, stačí dať dokopy správnych ľudí a ide to.” 

Vlastnoručne maľované tričká s nápisom majú otvoriť oči ľuďom, ktorí predpokladajú, že nadávanie na ich súčasnú situáciu niečo zmení. Za 9 eur si tričko v rôznych veľkostiach môžete zakúpiť priamo u Igora. Keďže Igor je momentálne na Erazme, uvítal by akúkoľvek pomoc s projektom. Rád by pokračoval aj s pomocou bezdomovcom a inou dobrovoľníckou činnosťou. Ak sa vám Igorovo nadšenie pozdáva a radi by ste sa k nemu pridali, môžete ho kontaktovať na jeho Facebooku.

Autorka: Simona Bagová
Zdroj foto: pexels.com, Igor Hanečák

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.