NUD 2016: Triumf florbalistov SPU v komornej atmosfére

Súčasťou Nitrianskych univerzitných dní bolo aj športové zápolenie medzi dvoma nitrianskymi univerzitami, v dosiaľ stále neolympijskom športe: florbale. Zápas hraný systémom 3×20 minút sa už tradične uskutočnil na pôde Športovej haly SPU.

DSCN1973
V hale bolo len pár nadšencov.

Na súboj SPU s UKF pozeralo len riedko zaplnené hľadisko a v ňom prevažovali priaznivci poľnohospodárskej univerzity. Krátko pred začiatkom sa odborný asistent, a v tomto zápase aj tréner či akýsi mentor UKF, Pavol Horička vyjadril: „Dnes už na tieto podujatia chodí viac samotných účastníkov ako divákov, čo je škoda.“

Favorit bol jasný, výsledok však nepresvedčivý

Už pred duelom bolo známe, že favoritom je družstvo SPU v oranžových dresoch. Nie len pre ich početnejšie zastúpenie, ale aj zohratosť. Tím UKF tvoril len akýsi florbalový zlepenec, pozostávajúci z dobrovoľníkov s krikľavo zelenými „rozlišovačkami“.

Úvodné dve minúty duelu priniesli vzájomné oťukávanie sa obidvoch mužstiev. Následne sa prvýkrát sieťka zatrepotala za gólmanom UKF, lebo aj napriek jasnej nerovnováhe v silách družstiev, hráči UKF zbrane nezložili a úvodnú tretinu ukončili so zmierlivým výsledkom 5:5. Druhé dejstvo prinieslo ešte viac osobných súbojov na hrane pravidiel, ku ktorým bola rozhodkyňa v tento „špeciálny“ zápas o čosi benevolentnejšia a snažila sa ponechať maximálne plynulú hru. Stav po druhej dvadsaťminútovke – 9:7 pre študentov SPU, keď sa im v poslednej minúte po prečíslení podarilo súperovi odskočiť. V tretej tretine sa obidve mužstvá gólovo odmlčali. Z navýšenia výsledku sa tešila SPU až v 12-tej minúte. Hráčom UKF sa síce podarilo dve minúty pred záverečnou sirénou výsledok znížiť, no vďaka inkasovanému gólu do už prázdnej brány, išlo len o estetickú korekciu.

Dokopy teda zápas priniesol až 19 gólov. Florbalisti UKF trikrát vyhrávali, ale ich menšia znalosť pravidiel a o čosi horšie individuálne výkony rozhodli, že víťazom florbalového derby súboja v rámci Nitrianskych univerzitných dní sa stalo zoskupenie SPU.

SPU – UKF 11:8 (5:5, 4:2, 2:1)

10-členná zostava UKF: 1. Juraj Halo, 2. Matúš Bránik, 3. Juraj Gašparovič,    4. Martin Šumichrast, 5. Patrik Stankovič, 6. Petar Caglevič, 7. Miroslav Janega, 8. Denis Ozimák, 9. Juraj Vrťo, 10. Martin Hronec

13-členná zostava SPU: 1. Martin Prochászka, 2. Andrej Garda, 3. Dávid Turček, 4. Juraj Pajtinka, 5. Daniel Polák, 6. Marek Horňák, 7. René Petrík,      8. Štefan Pánik, 9. Tomáš Zsadány, 10. Marián Masár, 11. Anton Bajza, 12. Laco Ivan, 13. Michal Lacuška

autor: Dušan Farbula