Aby sa nevinné kliknutie či fotka nezmenili na more problémov

Moderné sociálne siete so sebou prinášajú popri výhodách i veľké riziká. V hone za čo najlepšou fotkou alebo najtrefnejším príspevkom zabúdame na bezpečnosť a s celým svetom zdieľame aj to, čo by sme nepovedali ani susedovi. Výsledkom môže byť v lepšom prípade malware a oprava počítača, v horšom zneužitie citlivých údajov alebo problémy v osobnom živote.

Dnes si vezmem v práci voľno. Zavolám šéfovi, že mi nie je dobre. Vybavené, zožral to aj s navijakom. Čo tak pridať šťastnú rannú selfie priamo z postele? Zrejme takto nejako začínali myšlienkové pochody ľudí, ktorí pozabudli, čo a s kým zdieľajú na sociálnych sieťach, a potom sa preveľmi čudovali nasledovnej „neodôvodnenej“ výpovedi od svojho drahého šéfa.

Sociálne siete sú napriek svojej nespornej užitočnosti a zábavnej funkcii v určitých sférach taktiež poriadne nebezpečné. Stačí, aby ste na nich urobili zopár chybných krokov, prípadne klikov, a život vám môžu znechutiť napríklad nepríjemné vírusy, ba dokonca spomínané problémy v živote.

Riziko tu bude vždy, no je ho možné zredukovať. Pre začiatok úplne stačí, ak sa budete pri pobyte na sociálnych sieťach riadiť týmito základnými pravidlami:

1. Pokiaľ možno, zdieľajte len s priateľmi

Ak už máte nezadržateľné nutkanie pridať svoju najnovšiu fotografiu alebo si verejne vyliať srdce ohľadom témy „svetových“ rozmerov, zabezpečte si svoj príspevok tak, aby ho mohli vidieť len priatelia, prípadne tí z nich, ktorým dôverujete.

Predídete tým možnosti zneužiť váš príspevok alebo fotografiu. Ak máte zdieľanie nastavené na verejné, je možné vaše príspevky prehliadať prakticky kýmkoľvek a vaše fotografie môžu byť beztrestne využité v publikačnej činnosti.

Preto ak nechcete, aby vás niekto prichytil v nie práve optimálnej forme alebo čítal vaše detinské príspevky, strávte pár minút v sekcii Nastavenia účtu.

16649920968_f671108c56_z (1)
Verejne zdieľané príspevky môže vidieť každý užívateľ.
Foto: flickr.com

2. Len na to, preboha, neklikajte

Predpokladáme, že väčšina študentov je členom minimálne jednej skupiny, propagujúcej prácu a brigády. Tieto skupiny sú, okrem rozličných prác na doma, finančného poradenstva a sem-tam normálnej práce, plné aj veľkého množstva odkazov, po ktorých otvorení máte dosiahnuť večný život, prípadne pochopiť zmysel vesmíru. Na také niečo v žiadnom prípade neklikajte!

Výsledkom takéhoto kliknutia je vo väčšine prípadov vírus vo vašom zariadení, ktorý sa bude snažiť nájsť cestu aj k vašim priateľom. Bude to robiť veľmi rafinovane – vo vašom mene bude pridávať na nástenku vás či niekoho iného príspevky, ktoré, ehm, naznačujú, že zrejme práve nie ste vo vzťahu a vo voľných chvíľach navštevujete weby, o ktorých pred priateľmi radšej všetci mlčíme.

Ak teda nechcete sociálnu sieť zamoriť eroticky ladeným odkazmi, nevstupujte do veľkého počtu skupín a v žiadnom prípade neotvárajte neznáme linky. Ak si už v nejakej skupine hľadáte prácu alebo nejaký tovar, robte to maximálne opatrne, a pokiaľ je to možné, cez počítač. Pri prehliadaní cez mobilný telefón stačí chvíľková nepozornosť, jeden zlý pohyb prstom, a razom už otvárate niečo, čo ste nechceli.

finger-769300_1920
Jeden klik – veľa problémov. Foto: pixabay.com

 3. Nestaňte sa obeťou platenej reklamy

Reklamu na Facebooku, ale aj iných sociálnych sieťach, si už dnes môže zabezpečiť prakticky každý. Vybraný príspevok alebo stránka poputuje medzi potenciálnu cieľovú skupinu a vy môžete nevedomky lajknúť stránku, o ktorej existencii ani len netušíte.

Preto si z času na čas vo svojom profile skontrolujte, aké stránky sa vám naposledy páčili. Budete možno veľmi nepríjemne prekvapení, ak zistíte, že ste sa ocitli napríklad medzi fanúšikmi istej stávkovej kancelárie, parfumérie, ale aj politickej strany, ktorú by ste nevolili ani v tom najhoršom sne.

4. Obmedzte osobné informácie a nenahlasujte sa

Ak sa chcete naozaj vyhnúť problémom s osobnými údajmi, vyplňte vo svojom profile len základné informácie. Vyhnite sa presnému bydlisku či telefónnemu číslu. Nechcete predsa, aby mohol ľubovoľný človek získať váš kontakt, prípadne miesto pobytu.

Tým, že máte v profile vyplnené aj tie najdetailnejšie informácie, priťahujete navyše pozornosť špekulantov a o to častejšie vám prichádzajú falošné žiadosti o priateľstvo.

binary-1327493_1280 (5)
Foto: pixabay.com

Áno, je nesmierne lákavé pridať k vašej najnovšej fotke miesto, na ktorom sa nachádzate. Dávate tým však na známosť, že práve nie ste doma a Facebook býva medzi odborníkmi na bezpečnosť označovaný za internetový obchod zlodejov. Zamyslite sa nad tým, koľko informácií zdieľate a pokúste sa aspoň nenahlasovať.

autor: Matej Ondrišek 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.