Sudcove starosti poslednýkrát na doskách DAB

Klasická komédia doplnená piesňami, Sudcove starosti, naplnila sálu naposledy. Divadelná hra z obdobia viktoriánskeho Anglicka od autora Sira Arthura Winga Pinera, anglického herca, dramatika a režiséra, mala v nitrianskom divadle premiéru pred viac než dvomi rokmi. Herci sa s predstavením rozlúčili uvoľneným štýlom – hra sa niesla v ležérnom duchu od samotného začiatku.

Malá veľká lož

Sudcove starosti DAB (12)
Zľava: Daniela Kuffelová, Martin Šalacha a Vasiľ Rusiňák. Foto: DAB

Komédia z roku 1885 aj po dvoch storočiach stále realisticky stvárňuje neúprimnosť v manželskom vzťahu a jej neblahé následky. Agatha Posketová (Daniela Kuffelová), manželka policajného sudcu Eneasa Posketa (Vasiľ Rusiňák), nebola pri ich zoznámení celkom úprimná, čo sa veku týka. Ubrala si presne desať rokov v záujme zachovania svojej ženskosti a príťažlivosti. Jej syn, Cis Farringdon (Martin Šalacha), sa tak stal štrnásťročným mladíkom, ktorý neskrýva svoju náklonnosť k ženám, holduje alkoholu a cigaretám. Aj keď bola jeho telesná vyspelosť pre všetkých veľkým otáznikom, nikto okrem jeho matky netušil, že má v skutočnosti už 24 rokov.

Treba zabrániť katastrofe

Agathe hrozí, že jej tajomstvo bude odhalené, keď o návštevu požiada plukovník Lukyn (Ivan Vojtek), Eneasov starý priateľ, zhodou okolností krstný otec Cisa. Agatha pochopí, že musí okamžite konať, a tak sa vydáva hľadať plukovníka do hostinca U smutnej tigrice. Netušila však, že hosťami sú v rovnakom čase aj jej manžel a syn. Agathe plukovníka požiada o diskrétnosť, prosí ho, aby nekonkretizoval roky, mohol by sa totiž ľahko prerieknuť. Keď pre Agathu začne svitať nádej, že zo situácie vykĺzne s elegantnosťou a ľahkosťou, zrazu sa dej rapídne zvrhne. Šťastný koniec sa dáme v najlepších rokoch vzďaľuje stále viac a viac.

Sudcove starosti DAB (22)
Komédia bola vhodne doplnená hudbou. Zľava: Lenka Barilíková a Alena Pajtinková
Foto: DAB

Do hostinca vtrhne policajná razia a tanečnice aj hostia sa snažia ukryť, kde sa len dá. Eneasovi a Cisovi sa podarí utiecť, Agatha však také šťastie nemá. Policajti ju odvedú na stanicu, kde si počká na rozhodnutie súdu. O jej osude má rozhodnúť práve jej manžel, policajný sudca Posket, ktorý stále netušil, že sa jeho manželka nachádzala počas razie v hostinci. Po ťažkej noci má zatienený úsudok, a tak o obvinenej rozhodne bez toho, aby ju videl. Svoju manželku tak bez milosti odsúdil na týždeň väzenia.

Sudcove starosti DAB (9)
Zľava: Jakub Rybárik, Roman Poláčik, Marcel Ochránek. Foto: DAB

Po tom, ako sa Agatha vráti z väzenskej cely, nastane medzi manželmi veľká hádka. Príde vzájomné obviňovanie, hnev a výčitky. Nakoniec sa rozhodne, že musí byť k mužovi úprimná. Prizná sa ku klamstvu a prosí o odpustenie. Eneasa skutočný vek jeho manželky zaskočí, napriek tomu s ňou však chce zostať a dopriať jej všetko, čo potrebuje.

Rozlúčka s predstavením

Po dvoch rokoch úžasných hereckých výkonov, predstavenia plného tanca a hudby sa hlavní aktéri s komédiou lúčia. Divákom počas posledného predstavenia Sudcových starostí sprostredkovali nielen situačný a slovný humor, ale aj spontánnu zábavu. Potlesk od divákov po predstavení vrátil hercov, ako zvyčajne, na javisko niekoľkokrát. Občas nečas praje hercom DAB mnoho ďalších kvalitných predstavení a pravidelne vypredané sály.

V aktuálnom repertoári nájdete predstavenia ako Búrlivá jar či Cyrano z Bergeracu.

autorka: Monika Hudecová

logo-dab

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.