Čo s mobilným telefónom pri príprave na skúšky?

Poznáte to. Ráno vstanete plný odhodlania, že celý deň strávite učením na skúšku, pripravíte si svoje tradičné zázemie, ale napriek tomu čosi nefunguje. Ten malý nesympatický rušivý element s dotykovým displejom vám nedá pokoj. Dá sa vôbec aspoň na deň zbaviť mobilného telefónu?

 To, že ste sa zásobili fajnovými energetickými nápojmi a na preloženie máte prichystanú aj úžasnú brazílsku guaranu, je síce pekné, no problém vašej pupočnej šnúry to nevyrieši. K tomu, aby ste sa úspešne zbavili neodkladnej túžby siahnuť po mobilnom telefóne, je k dispozícii niekoľko tradičných či menej overených metód.

Základným opatrením, ktoré by mohlo viesť k úspechu, je zneutralizovať všetky notifikačné signály vášho telefónu. Jednoducho vypnite zvuky a pokúste sa sústrediť. Áno, je to ťažké, a preto je tiež vhodné, ak telefón „zašijete“ na nejaké skryté miesto, trebárs do skrine. Takto ho nebudete mať na dohľad.

Odložený a skrytý telefón s vypnutými zvukmi vám nedá možnosť čítať správy, písať srdcervúce statusy o tom, ako sa musíte učiť na zajtrajší test zo sociológie, alebo len tak bezducho scrollovať novinky na sociálnej sieti.

office-625892_1920

Chat nemusí byť nutne venovaný len tradičným témam, ale môžete ho využiť na vzájomné preskúšanie nadobudnutých vedomostí

Vymeňte telefón za niečo nové a hrajte sa!

V prípade, že to takýmto spôsobom nejde, je tu ešte možnosť odpojiť internetový kábel. Ak sa však skutočne nedokážete vzdať mobilného telefónu a ste si plne vedomý, že sa s ním len hráte a strácate čas, skúste ho za niečo vymeniť!

Sú ľudia, ktorí neustále niečo potrebujú stláčať v rukách alebo vykonávať nejakú drobnú činnosť. Nalejme si čistého ovocného vínka, v 99 % prípadov je oným predmetom práve váš mobilný telefón.

phone-1100260_1920

Ak sa už skutočne učíte a potrebujete niečo dostať do hlavy, opakujte si to a niečo si popritom hádžte! Ak na vás príde tá chvíľa, v ktorej už beztak len pozeráte do stropu a myslíte na nové správy na Messengeri, vezmite do rúk niečo iné. Tým predmetom môže byť malá loptička alebo napríklad zvýrazňovač, ktorým ste si predtým elegantne vyfarbili všetky poznámky.

Hádzanie si loptičky, ktoré môže byť spojené aj s opakovaním učiva, vám pomôže zostať koncentrovaným, a zároveň sa pri tejto aktivite aj trochu vyventilujete a uvoľníte. Pamätajte, aj Dr. House prišiel na svoje najlepšie nápady pri tom, ako si o stenu hádzal svoju nadrozmernú tenisovú loptičku.

Využite sociálnu sieť na zopakovanie učiva

Verte či nie, mobilný telefón môže byť pri učení aj efektívnou pomôckou. Ak v žiadnom prípade nedokážete odolať vábeniu sociálnej siete, využite ju vo svoj prospech! Potrebujte na to len dve veci – prístup na internet a podobne závislého kolegu, ktorý to s prípravou na skúšku myslí naozaj vážne.

Chat nemusí byť nutne venovaný len tradičným témam, ale môžete ho využiť na vzájomné preskúšanie nadobudnutých vedomostí. Nie je nad to, ak máte možnosť si svoje poznatky overiť vo forme cvičných otázok a odpovedí.

Jednoducho si klaďte otázky, o ktorých si myslíte, že by sa mohli ocitnúť na teste. Samozrejmosťou je nepodvádzať, no pri tomto spôsobe naozaj platí otrepané učiteľské heslo: Podvádzate len sami seba!

human-1138001_1920

Takýmto spôsobom zistíte, na čom ste a na čom treba ešte popracovať. Veľkou výhodou je aj to, že svojho kolegu nevidíte a nemôžete sa tak na sebe navzájom bezdôvodne smiať, ako sa to stáva pri pokusoch o učenie na intráku.

Veríme, že niektoré z týchto tipov by vám mohli pomôcť dočasne sa zbaviť závislosti na mobilnom telefóne, prípadne ju využiť vo svoj prospech. Ak sa totiž popri učení venujete statusom, správam a fotkám, ľahko sa môže stať, že z 10:00 bude razom 15:00 a vaše plány sústrediť sa na učenie opäť stroskotajú.

Veľa šťastia!

autor: Matej Ondrišek
foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.