The Revenant – filmový zážitok na celý život

Sú filmy, ktoré sú dobré. Sú filmy, ktoré sa naozaj oplatí vidieť. A potom sú tu filmy, z ktorých vám naskočí husia koža a vy viete, že nikdy nezabudnete na pocity, ktoré vo vás vyvolali. K posledným menovaným patrí aj aktuálny kinohit The Revenant – Zmŕtvychvstanie s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe. 

Preplnené kinosály vo všetkých mestách napovedajú to, že sa DiCapriovi v hlavnej úlohe zase podarilo niečo neskutočné. Film The Revenant natočený podľa skutočných udalostí zožína úspech po celom svete a Leonardo v hlavnej úlohe je horúcim kandidátom na získanie prestížnej hereckej ceny Oscar. Film v réžii Alejandra González Iñárritu už vyhral tri Zlaté glóbusy v kategóriách Najlepšia dráma, Najlepšia réžia a Najlepší herec v hlavnej úlohe. Fanúšikovia aj kritici predpokladajú, že je to ešte len počiatočná cesta všetkých ocenení, ktoré túto snímku vo filmovom svete čakajú. Dvadsiateho druhého februára sa dozvieme, koľko z dvanástich nominácií na Oscara premení tento film na skutočné zlaté sošky.

revenant2

Filmový plagát

Extrémne podmienky natáčania aj pre hviezdy

Hoci sa na jednom plátne stretli veľké hviezdy hollywoodskeho neba, popri Leonardovi napríklad Tom Hardy, ktorý si zahral rolu záporáka, či Domhnall Gleeson, všetci museli prežívať ukrutné podmienky. Aby bolo prostredie uveriteľné, natáčalo sa v mrazoch od -25 po -40 stupňov Celzia, bez rukavíc, bez čiapky, v ľadovej vode. Film sa odohráva v decembri roku 1823 na americkom západe v Južnej Dakote. Hugh Glass je človek, ktorý žije len pre svojho syna, polovičného Indiána. V časoch, kedy prebiehala kolonizácia Ameriky a vojna medzi bielymi a Indiánmi, sa Glass zamiloval do Indiánky a splodil s ňou chlapca. O svoju milovanú ženu však prišiel, a tak bol jeho syn všetko, čo mal. Skúsený lovec vzal svojho syna na výpravu s lovcami kožušín. Pomedzi indiánske útoky museli čeliť nástrahám divokého lesa, na čo Glass aj doplatil. Napadla ho medvedica ochraňujúca svoje mladé a poznačila ho takmer smrteľne. John Fitzgerald (stvárnil ho Tom Hardy) Glassa nenávidí, ale vďaka vidine peňazí sľúbi, že sa spolu s jeho synom a ďalším oddaným chlapcom o neho postarajú a dôstojne ho pochovajú. Keď zvyšok posádky pokračuje ďalej, Fitzgerald sa potrebuje Glassa zbaviť. Toho však drží pri živote jeho syn. Keď ho Fitzgerald priamo pred jeho očami dobodá a Glassa nechá napospas osudu napoly zahrabaného v hrobe, cieľom jeho života sa stane pomsta jeho milovaných.

revenant1

Leonardo DiCaprio zažiaril v hlavnej úlohe 

Človek dokáže prežiť všetko

I tak by sa dala pochopiť hlavná myšlienka tohto filmu skvele doplneného napínavou hudbou od Rjúiči SakamotuCarstena Nicolaia. Glass prežíva skutočne neľudské podmienky, chlad, bolesti a zranenia fyzického i citového charakteru. Pomáha a je mu ublížené, dáva a je mu vzaté. Uniká krvilačným indiánskym kmeňom brániacim si svoje územie, stretáva priateľa a prichádza oňho, prespáva v mŕtvole zvieraťa, ošetruje sa, ako najlepšie vie a hoci to vyzerá, akoby už niekoľkokrát zomrel, prežíva všetko. Obrovská sila vôle a spravodlivosti, ktorá ho ženie vpred, je sprevádzaná hlasom jeho ženy, ktorá symbolizovala všetko, čo v živote chcel. Hoci sa za rúškom toľkej krvi, nenávisti a pomsty dá len ťažko tušiť niečo krásne, je to tam. Hnacím motorom Glassovej pomsty je totiž obrovská láska, ktorú cítil k svojej rodine a smútok, ktorý prežíval po tom, ako ich stratil a zostal na svete celkom sám. Ak sa na film pozriete z tejto strany, odídete z kina so skutočne jedinečným filmovým zážitkom. Snímka ponúka všetko – ľúbostný príbeh, napätie, prekrásne prírodné scenérie, skvelú hudbu a dávku spravodlivosti, v ktorú každý z nás dúfa.

revenant3

Skutočný Hugh Glass podľa kresby z roku 1830

Ako to bolo naozaj 

Skutočnosť, že je film natočený podľa reálnych udalostí, vám pri viacerých scénach naženie zimomriavky. Michael Punke spísal príbeh skutočného Hugha Glassa žijúceho v Amerike v prvej polovici devätnásteho storočia. Reálny Hugh Glass reagoval na inzerát kapitána Williama Ashleyho, ktorý hľadal sto mužov na výpravu za kožušinami z bobrov. Po útoku medveďa ho jeho priatelia naozaj nechali zaživa napospas osudu a krvilačným indiánskym kmeňom. Glass mal obrovské tržné poranenia, zlomenú nohu a niekoľko rebier. Takto zranený dokázal prejsť za svojou pomstou šesť týždňov celkom sám viac ako 320 kilometrov. Príbeh, ktorý si zaslúžil veľkolepé filmové spracovanie, sa ho po dlhých rokoch konečne dočkal.

Trailer k filmu nájdete tu.

autorka: Simona Bagová

foto: flickr.com, csfd.cz, twitter.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.