Startupy: Čo sú a ako fungujú?

Startupy, startupy, všade samé startupy. Je ich plný internet i televízia, no väčšina ľudí beztak netuší, čo  vlastne toto slovo znamená. Ekonomickí blogeri sa predháňajú v čo najpresnejšej definícii a najlepších radách pre ľudí, ktorí to so svojím nápadom myslia naozaj vážne. Tak čo teda ten startup v skutočnosti je?

Pod týmto pojmom si každý neznalý jednotlivec predstaví niečo iné. Napríklad to, že ráno vstane z postele a tým sa spúšťa jeho každodenný startup v podobe rannej hygieny či šálky dobrej kávy.

V skutočnosti však toto slovo patrí do podnikateľského prostredia. V našich končinách ide o pomerne nový výraz. Vo svete však zažil prvý rozmach už počas internetovej horúčky na prelome tisícročí, keď pod týmto pojmom vzniklo mnoho inovatívnych webových stránok.

V súčasnosti zažíva startup renesanciu a označujeme ním akýkoľvek začínajúci projekt, s ktorým to jeho autor myslí vážne a začal podnikať prvé kroky k jeho realizácii. Mať iba myšlienku nestačí, aby mohol byť projekt nazvaný startupom. Musí prísť aspoň k počiatkom podnikateľskej činnosti.

startupInovatívnosť – základný atribút úspechu

Za startup však rozhodne nemožno považovať každú začínajúcu firmu. Podnikateľský zámer by mal spĺňať tri základné vlastnosti a tými sú inovatívnosť, potenciálna šíriteľnosť a potenciálna návratnosť. Dôležitá je najmä inovatívnosť, pretože je to práve táto vlastnosť, ktorá odlišuje bežnú firmu od startupu. Ten novým, ba až revolučným spôsobom rieši určitý problém, prípadne vytvára niečo úplne nové, čo ešte na trhu nebolo.

Startup nemusí nutne od svojho vzniku vykazovať zisk, ale musí mať minimálne potenciál na to, aby po čase jeho návratnosť prekonala investície vložené do projektu.

V súčasnom svete ovládanom technikou je úspech startupov spojený predovšetkým s technológiami a internetom. Hoci nemusí nutne vzniknúť na internetovom poli, virtuálny svet dáva mladým podnikateľom neustále možnosti vymýšľať niečo inovatívne a prevratné. Taká novovznikajúca fabrika na kancelárske potreby rozhodne startupom nikdy nebude, pretože myšlienka vyrábať ceruzky jednoducho nie je ničím prevratným.

 Poznáte najznámejší slovenský startup?

Ako startup pred niekoľkými rokmi začínala aj jedna z našich súčasných pupočných šnúr– sociálna sieť Facebook. Mladý Mark Zuckerberg mal prevratný nápad, ktorý aj začal postupnými krokmi realizovať a následne dospel k miliardovým obratom.

Aj v súčasnosti máme vo svete mnoho príkladov úspešných startupistov. Patria medzi nich napríklad vývojári mobilných aplikácií, ktorí sa prakticky cez noc dokázali stať milionármi. Najväčší úspech slávia tí, ktorí vo svojom projekte stavili na jednoduchosť – veď čo je tak zložité na mobilnej hre Flappy Bird, ktorá ešte prednedávnom opantala ľudí po celom svete? Jednoduchá oddychová hra začínala ako startup a vyniesla obrovské zisky.

Verte či nie, aj na Slovensku máme príklad na startup, ktorý sa z obývačky dostal prakticky do celého sveta. Je ním spoločnosť Eset a jej známy antivírusový softvérový program. Firma vznikla v roku 1992 a v súčasnosti pôsobí vo viac ako 180 krajinách sveta. Súčasní slovenskí startupisti sa združujú na rozličných konferenciách a stretnutiach, kde môžu prezentovať svoje projekty a vytvárať rastúcu komunitu. Od roku 2011 sa navyše každoročne uskutočňuje podujatie StartupAwards.SK, kde sú vyhodnocované a oceňované najlepšie inovatívne slovenské projekty.

6293319822_50bf086417_o
Aj Mark Zuckerberg zarobil na startupe

Nové projekty podporuje aj ministerstvo školstva

Ak ste študentom a rozbiehate začínajúci startup, vedzte, že máte nárok na finančnú podporu zo strany štátu. Táto sféra zaujala aj prezidenta a vládu Slovenskej republiky. Bývalý minister školstva Juraj Draxler a prezident Andrej Kiska sa ešte v lete minulého roku zúčastnili na konferencii Startup Factory Slovakia v Bratislave. Draxler navrhol na konferencii Koncepciu pre podporu startupov a rozvoj startupového ekosystému v SR. Tú vypracovalo ministerstvo financií v spolupráci s ministerstvom školstva a hospodárstva. Koncepcia, ktorá do platnosti vstúpila začiatkom roku 2016, zahŕňa napríklad daňové úľavy pre novovzniknuté projekty v prvých troch rokoch a granty pre študentov s inovatívnou myšlienkou ešte pred založením spoločnosti. Navrhované opatrenia by mali tiež zlepšiť prístup startupov k alternatívnym zdrojom financovania. Prostredníctvom nového programu bude štát spolufinancovať investície anjelských investorov do startupov. V praxi to znamená, že ak pre svoj projekt nájdete investora, štát sa k nemu pridá a tiež vás finančne podporí.

autor: Matej Ondrišek
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre: