Budeme za vodičský preukaz platiť viac?

Ak ešte nie ste držiteľom vodičského oprávnenia a nechali ste si tento životný krok na neskôr, pripravte si peňaženky. Určite ste už započuli, že ceny vodičských preukazov budú tento rok stúpať. Viete prečo? Občas nečas vám prináša odpoveď.

V januári tohto roku bol vydaný nový zákon, konkrétne vyhláška 45, ktorá upravuje zákon o autoškolách. Na základe tohto zákona sú stanovené požiadavky na prevádzkovateľa každej autoškoly na území Slovenskej republiky. K požiadavkám sa pre Občas nečas vyjadril dlhoročný inštruktor a majiteľ autoškoly František Kovács.

Autoškoly prejdú veľkými zmenami

Požiadavky sú nasledovné: každá autoškola musí mať spôsobilú miestnosť na kanceláriu, učebňu a zvlášť miestnosť na trenažér. Všetky tieto miestnosti musia zodpovedať všeobecným stavebno-technickým požiadavkám na pobytové miestnosti. Takže pokiaľ doteraz nejaká autoškola nemala trenažér alebo miestnosť pre kanceláriu, bude si ich musieť zadovážiť, čo samozrejme stojí financie. Tým dostávame prvý dôvod, pre ktorý sa bude zvyšovať cena vodičského preukazu.

Ďalším dôvodom zvyšovania cien je, že sa často stretávame s nedodržiavaním hodín určených na teóriu a jazdy tak, ako je stanovené v zákone. Práve preto bol vymyslený jednotný cestný informačný systém. Tento systém bude fungovať na tomto princípe – žiadateľ o vodičský preukaz bude mať vlastnú čipovú kartu alebo čip, s ktorým sa bude prihlasovať. Prihlasovať sa bude pri každej jazde v automobile a na vyučovacích hodinách v učebni, čo sú miesta, kde sa tento informačný systém bude musieť nachádzať. Svoju čipovú kartu bude mať aj inštruktor, ktorý sa bude prihlasovať, vďaka čomu bude jasné, s akým inštruktorom a kedy ste jazdili. Inštalácia tohto informačného systému nebude zadarmo a ako to býva, zaplatíme to nepriamo my, spotrebitelia.

„Ešte stále sa nevie, či firma na dodávanie a inštalovanie týchto systémov bude monopol alebo ich bude viac,“ vyjadril sa František Kovács, majiteľ autoškoly. Majitelia autoškôl sa už teraz stretávajú s rôznymi firmami, ale čakajú, kým tieto firmy dostanú licenciu od štátu. Peniaze poputujú aj na prevádzku tohto systému, keďže sa ním bude online sledovať každý účastník kurzu, ale aj inštruktori. Majitelia autoškôl budú platiť mesačný poplatok za prevádzkovanie.

Pokiaľ žiak nebude mať absolvovaný stanovený počet hodín v premávke a na teórii, nebude pripustený ku skúškam. Chýbajúci počet hodín si účastník kurzu bude musieť nahradiť na vlastné náklady. Najmenej 80 % z predpísaného počtu vyučovacích hodín výučby teórie účastník kurzu absolvuje v autoškole. Zvyšná časť sa dá nahradiť individuálne s inštruktorom autoškoly alebo v cestnom informačnom systéme v elektronickej podobe tým, že účastník dostane zadané úlohy online.

Hodín v premávke ubudne

Ak ste už vodičský kurz absolvovali, viete, že každý kurz začína najprv výučbou teórie a neskôr sa dostávate do premávky. Predtým, než vás vpustia brázdiť cesty, si vyskúšate trenažér, a až potom jazdíte priamo v premávke na automobile danej autoškoly, kde kurz vykonávate. Zmena nastane aj v tomto prípade. Začínať sa bude teóriou, tak ako tomu bolo doposiaľ, zmeny však môžeme očakávať v množstve hodín v premávke. Dozvedeli sme sa, že účastník kurzu bude po niekoľkých hodinách na ceste vrátený na trenažér, čím bude ukrátený o hodiny v premávke.

Cena bude stúpať

O akú cenu sa bude v konečnom dôsledku jednať, ešte nie je jasné. Podľa našich informácií sa bude cena vodičských preukazov pohybovať v rozmedzí 500 – 700 eur v závislosti od mesta a majiteľa autoškoly, kde vodičský kurz plánujete absolvovať.

 autorka: Michaela Harabišová
foto: pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.