Grafity – umenie alebo prejav vandalizmu?

S grafitmi sa určite stretol každý z nás, veď ako inak, grafity sú súčasťou asi každého väčšieho mesta. Čo znamenajú pre náhodných okoloidúcich a naopak, ako grafity vnímajú ich autori?

To, že grafity ovplyvňujú súčasný svet, je viac než jasné. Naše mestá sú toho dôkazom, dennodenne ich obchádzame a sledujeme, ako život plynie v ich pozadí. Sledujeme mestá a schátrané budovy, ktoré v tomto prípade slúžia ako plátno. Plátno, také čisté a čakajúce na mladého umelca plného odvahy a adrenalínu.

grafity_3
Umenie grafitti sa začalo formovať v sedemdesiatych rokoch minulého stročia. Jeho priekopníkom bol Newyorčan TAKI 183. Foto: pixabay.com

Ako to už s umením býva, je zvykom, že sa daný výtvor nemusí všetkým páčiť. Inak to nie je ani s grafitmi. Nájdu sa ľudia, ktorí ich vnímajú ako prejav umenia a na grafity sa pozerajú ako na šancu povedať nevypovedané. Iní zase naopak na grafity pozerajú ako na prejav vandalizmu a všetky kresby vnímajú ako obyčajné čmáranice. No je čmáranicou niečo, čo si nesie svoju históriu? Je čmáranicou niečo, prečo mladí ľudia riskujú záznam v trestnom registri?

Grafity vznikli v New Yorku, v meste, kde bolo, je a bude dovolené všetko. Túto éru začal mladý poslíček pizze, ktorý túžil, aby po ňom niečo zostalo. A tak začal na všetky miesta, ktoré navštívil, písať svoju prezývku − Taki 183. Ľudia si ho začali všímať a následne napodobňovať. V New Yorku vznikol boom grafitov. Zrazu každý túžil niečo napísať na stenu. Aspoň malinký nápis, ktorý by im zaručil pocit večnosti.

graphics-603272_1920
Mestá na street art vyčleňujú legálne plochy.
Foto: flickr.com

Každý, kto sa venuje tomuto typu umenia, musí počítať s tým, že mu bude pridelená nálepka vandal – človek, ktorý poškodzuje verejný majetok. Či je správne maľovať na miesta, o ktoré nemá nikto záujem, či je správne maľovať na miesta, na ktoré sa už aj sama príroda podpísala, to všetko je otázne. Túto otázku si možno nezodpovedajú ani ľudia, ktorí vychádzajú v noci s farbami v ruke a dúfajú, že dnes ich nechytia. Jedno je však isté, grafity sú ich životom a spôsobom, ako komunikujú so svetom. Sú to ľudia, ktorí sa neboja ukázať svoju originalitu, neboja sa vybočovať z radu, pretože vedia, že takto boli stvorení. Sú to ľudia, ktorí si vážia svoju jedinečnosť. Nechávajú nám správu a je na nás, či im odpovieme.

autorka: Michaela Bodyová 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.