Liečivá sila bylín #2: Čo môžeme nájsť v prírode počas skorých letných dní?

Leto dorazilo len nedávno a s ním kvitnú ďalšie vzácne bylinky, ktoré nám pomôžu udržať si výborné zdravie a zároveň aj osviežia. Stačí za nimi vybehnúť na kopec, na lúku či do lesa, užiť si kúsok voľného času v prírode a trochu si z nich nazbierať a používať v čerstvom stave, alebo usušiť do zásob a užívať aj neskôr v zime.

Mäta prieporná (Mentha piperita)

Mäta rastie väčšinou v tienistých a vlhkých stanovištiach, najmä popri potokoch. Bylina dorastá do výšky jedného metra a zbierajú sa z nej čerstvé lístky, kým nezačne rastlina kvitnúť. Pridávaním lístkov do čistej vody spolu s citrónom a ľadom vzniká osviežujúci nápoj na horúce dni. Taktiež sa sušia a využívajú na čaj. Ten pomáha pri ťažkostiach horných dýchacích ciest, prospieva tráviacemu traktu, odstraňuje plynatosť a uvoľňuje kŕče. Možno si ňou vyplachovať aj ústnu dutinu, keďže má antiseptické účinky a lokálne anestetické účinky. Bylinku možno popíjať neustále, nemá žiadne kontraindikácie. Avšak netreba to s ňou preháňať, je vhodné, ak po desiatich dňoch túto kúru na týždeň vynecháte.

Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com

Baza čierna (Sambucus nigra)

Vo vyšších polohách baza kvitne ešte aj v júni a zbierajú sa voňavé veľké biele kvety, neskôr na jeseň aj plody. Z kvetov je veľmi obľúbený bazový sirup, ale podobne ako z mäty, aj z bazy sa dá pripraviť osviežujúci nápoj v kombinácii s citrónom. Kvety bazy sa dajú aj usušiť a dávať do čaju, ktorý pomáha ako liek na všetky choroby z prechladnutia, vyvoláva potenie pri horúčke, čistí zahlienené priedušky. Má močopudné účinky, mierne laxatívne účinky, čím uvoľňuje zápchu. Nesmie sa však užívať dlhšie ako sedem dní, tiež nie je dobrou voľbou počas tehotenstva a dojčenia. Čerstvé plody sú mierne toxické, preto sa upravujú varením. Z plodov sa dajú variť sirupy a džemy, keďže je bohatým zdrojom vitamínu C. Hlavné využitie bazových plodov je na utíšenie bolestí nervového pôvodu.

sambucus-nigra-846589_1280
Foto: pixabay.com

Jahoda lesná (Fragaria vesca)

Môžeme ju nájsť na medziach, v krovinách a v svetlých lesoch. Zbierajú sa listy a predovšetkým plody. Z listov sa robí čaj, ktorý slúži na dezinfekciu organizmu, môže sa piť každodenne. Taktiež pomáha pri hnačkách, hemoroidoch, ochoreniach obličiek, močových ciest a žlčníka. Rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. Obsahuje aj veľa železa, a tým pomáha pri chudokrvnosti.

fragaria-88353_1920
Foto: pixabay.com

Alchemilka žltozelená (Alchemilla xanthochlora)

Alchemilka rastie hojne na vlhkých lúkach, pri potokoch, vo vyšších polohách a v horských oblastiach na okraji lesov. Zbiera sa celá vňať aj s kvetom. Je to bylinka najmä pre ženy,  keďže pôsobí na všetky ženské choroby a priaznivo ovplyvňuje menštruáciu. Je vhodné piť ju počas tehotenstva, zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia a donosenia plodu. Odporúča sa piť pred, počas aj po menštruácie a po niekoľkých mesiacoch viditeľne zmierni menštruačné kŕče. Môže sa piť spolu s rebríčkom obyčajným, ktorý blahodarne vplýva na ženské orgány. Pomáha taktiež na všetky ochorenia ženských pohlavných orgánov, na úpravu cyklu, pri obrátenej maternici, v puberte aj v prechode. Čaj z alchemilky sa využíva aj pri skleróze multiplex a lieči rany po vytrhnutí zubu.

frauenmantel-265270_1920
Alchemilka má mnoho priaznivých účinkov na ženské zdravotné problémy. Foto: pixabay.com

Materina dúška (Thymus serpillum)

Je to drobná bylinka, ktorá dorastá len do výšky najviac 20 cm. Rastie v trsoch, na slnečných lúkach, väčšinou na mraveniskách. Kvitne koncom júna až do augusta, kvety často rozvoňajú celú lúku. Zbiera sa najlepšie nožnicami, pretože sa ľahko trhá aj s koreňom. Materina dúška je akýmsi liekom na všetko. Má protikŕčové, protizápalové a hojivé účinky. Pomáha pri nespavosti, bolesti hlavy, nervozite, nachladnutí, zápale priedušiek, tiež posilňuje imunitu. Zlepšuje trávenie, pôsobí proti črevným parazitom. Lieči takiež zápaly ústnej dutiny a hrdla, hnisavé rany a zápaly močových ciest. Je vhodné piť ju každý deň aj ako prevenciu. Čaj z materinej dúšky je aj veľmi chutný.

thyme-167467_1920
Foto: pixabay.com

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Vyskytuje sa pomerne často na slnečných lúkach. Dorastá do výšky 30 až 80 cm. Zbiera sa vrchná časť rastliny spolu s lístkami a kvetmi, najlepšie v období od júna do júla, keď je v plnom kvete. Je nutné ho zbierať počas slnečného počasia, najlepšie napoludnie, kedy má najviac liečivých účinkov. Spoznáme ho aj vďaka krvavočervenej šťave, ktorá vyteká po natrhnutí z kvetov. Čaj z ľubovníka je veľmi dobrý na nervy, upokojuje a priaznivo vplýva na psychiku, pomáha na stavy strachu, úzkosti, neurózy, depresie a nespavosť. Je veľmi dôležité, aby ste o užívaní ľubovníka upovedomili svojho lekára, pretože rastlinka reaguje s rôznymi liečivami. Navyše je fotosenzibilná, čo znamená, že pri užívaní čaju sa treba slnečným lúčom vystavovať len opatrne.

hypericum-perforatum-855486_1920
Okrem bežných liečivých účinkov môže bylina pomáhať pri psychických neduhoch. Foto: pixabay.com

 

autorka: Veronika Selecká 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.