Káva je vždy dobrý nápad. Ibaže by nebola…

Ráno vstanete a prvé potešenie v novom dni vám poskytne káva. Tento nápoj vám dodá energiu a poriadne vás preberie. Skutočne iba ráno? Láska ku káve je neraz natoľko silná, že ju chcete zas a zas. Ak ste sa v týchto riadkoch našli, možno aj vy trpíte kofeinizmom.

To, že existuje závislosť na káve, je už pomerne známe. Aj keď káva patrí k najmenej škodlivým drogám, závislosť na nej netreba podceňovať. Kofeín v našom mozgu stimuluje mnoho funkcií, predlžuje výkonnosť, popiera únavu a znižuje pocit hladu. Všetky tieto účinky kávy dodávajú pocit, že jej pitie je vlastne dobré. Avšak aj tu sa nachádza druhá strana mince. Na kofeíne rýchlo vzniká závislosť a ak nie je upokojená, prejaví sa abstinenčnými príznakmi ako nervozita, nevoľnosť, migréna či depresia.

Netreba veľa dôvodov

Podľa mnohých štatistík vzniká závislosť na káve prevažne počas študentských rokov. „Kávu som začala piť pred maturitou. Dnes som ukážkový príklad závislého,“ hovorí študentka UKF Evka. „Prišlo to počas prvých skúšok na výške. Bez kávy by som to asi nezvládla,“ tvrdí študentka Simona.

coffee-1274109_1280
Závislosť na káve vzniká najmä počas študentských čias. foto: pixabay.com

Dôvodov na pitie kávy je mnoho. „Kávu som začala piť, keď som bola na brigáde v Anglicku. Nikdy som nestíhala raňajkovať, takže káva bola dobrou náhradou za jedlo,“ spomína Karin. Oveľa jednoduchší dôvod má študent Ľubo: „Káva mi skrátka chutí. Preto ju aj pijem.“

Ako je to na UKF?

Občas nečas zaujímalo, do akej miery „kávičkovanie“ zasahuje študentov, a preto sme spravili menší prieskum. Výsledky neboli až také hrôzostrašné, ale v niektorých prípadoch predsa prekvapili. Z osemdesiatich piatich opýtaných študentov sa iba deviati vyjadrili, že kávu vôbec nepijú.

Študenti približne v rovnakom pomere (15 % z celkového počtu) pijú kávu raz za deň a raz za týždeň. Z celkového počtu pije kávu niekoľkokrát týždenne 17,6 % a niekoľkokrát denne až 38,8 % študentov. Množstvo vypitej kávy za deň sa v priemere pohybuje od dvoch do troch šálok. Našiel sa však jeden pravý „kofeinik“, ktorý si ich denne dopraje až desať. Aj keď si takmer štvrtina opýtaných myslela, že je závislá na kofeíne, závislosťou trpí len spomínaný anonym s počtom desať vypitých šálok denne. O kofeinizme je totiž možné hovoriť, až keď človek bežne vypije šesť a viac šálok za deň.

Určiť, či je káva prospešná alebo nie, je celkom náročné. Nezhody sú aj medzi odborníkmi. Niektorí tvrdia, že by sme ju nemali piť vôbec, iní ju naopak velebia a vrúcne odporúčajú. Pravidlom ostáva, že čo ťa nezabije, to ťa posilní, no stále platí aj to, že menej je niekedy viac.

autorka: Simona Hricišinová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.