Prečo študenti menia odbor?

Všetci to veľmi dobre poznáme. Situácie, keď už sme na dne so silami a máme chuť na všetko sa vykašľať. Podobné momenty predchádzajú zmene študijného odboru, ktorý sa ukázal ako nesprávna voľba. Zisťovali sme dôvody, vedúce študentov k tomuto kroku.  

Náročnosť

Tá je veľa ráz kameňom úrazu dnešných študentov. Neodhadnutie odboru, precenenie svojich síl a najmä zvýšené požiadavky pri niektorých študijných plánoch. Všetky tieto faktory sa značne podpisujú pod zmenu, ustoja to len tí najusilovnejší. Ostatní porozmýšľajú nad vlastnými možnosťami a po prvom roku štúdia zmenia svoje vysokoškolské smerovanie alebo sa zamestnajú. Potvrdila nám to aj Martina, ktorá najskôr študovala translatológiu anglického a slovenského jazyka a po prvom ročníku prešla na učiteľstvo angličtiny. „Išlo o veľmi ťažký odbor. Štúdiu bolo potrebné venovať veľa času a úsilia a ani vtedy človek nemal zaručené, že prejde. A niečomu, čo ma vôbec nebavilo, som nedokázala obetovať toľko námahy.“

Prečo študenti menia odbor_1_pixabay.com
Ak vás štúdium obťažuje natoľko, že to nezvládate a nechcete sa v tejto oblasti zamestnať, radšej zvoľte inú alternatívu. Foto: pixabay.com

Nezáujem o odbor

Mnoho študentov príde na univerzitu s domnienkou, že budú robiť a učiť sa skutočne to, čo majú radi a čo ich baví. Predstava sa po prvých prednáškach stratí a všetko sa stane nezáživným, väčšina predmetov je synonymom utrpenia. „Odbor, ktorý som študovala, bol nakoniec úplne iný, ako som si ho predtým predstavovala. Veľmi rýchlo som si uvedomila, že ma vôbec nebaví, nenapĺňala ma väčšina predmetov,“ opisuje Martina svoj druhý dôvod a zároveň dodáva, že po tejto zmene je rozhodne spokojnejšia. Preto určite nemá zmysel márniť čas, ak viete, že konkrétny odbor vás nebaví a už vôbec vás neláka predstava pracovať v tejto sfére.

Plánovaná zmena

Chcete ísť na istý odbor, na istej škole, no oni vás nevezmú. Čo si teraz počnete? Nastúpite do inej školy, na iný odbor, ktorý ste si dali iba ako záchranu typu „keby niečo“, a skúsite to znovu o rok. Prečo nie? Šťastie praje pripraveným a nikomu ešte neublížilo rozšíriť si svoj rozhľad v iných oblastiach, hoci neplánovane. „Vždy ma to ťahalo umeleckým smerom a mala som to v pláne skúšať, kým sa to nepodarí,“ uviedla študentka Dominika.

Povinná zmena

prečo študenti menia odbor_flickr
Študenti niektorých odborov nemôžu vyštudovať druhý stupeň tam, kde získali titul bakalára. Preto musia buď prejsť na príbuzný odbor, alebo zmeniť vysokú školu. Foto: flickr.com

Áno, aj také situácie nastávajú, dokonca nie ojedinele. Ak vám škola zruší odbor, ktorý je jediný na Slovensku, máte presne dve možnosti − buď zahodíte dva roky štúdia, alebo sa prispôsobíte možnostiam, aké máte. Čiže budete posledných pár mesiacov študovať to, čo vám vopred určia. „Pretože som o tejto situácii na univerzite nevedela, dosť nepríjemne ma to prekvapilo. Keďže ani na iných školách nebolo možné doštudovať misijnú prácu a ak som nechcela premrhať dva a pol roka štúdia, musela som sa prispôsobiť a prijať ponuku. Tou bolo pokračovanie v odbore etika. Musím však dodať, že vyučujúci z katedry všeobecnej a aplikovanej etiky boli pri našom prestupe ohľaduplní a snažili sa nám čo najviac vyhovieť,“ upresňuje svoj prípad Ivana.

Kolektív

Ten zohráva skutočne veľa. Je jasné, že ak prídete ako prváci do neznámeho mesta, k neznámym spolužiakom a učia vás neznámi učitelia, dochádza aj k duševným zmenám. Po čase sa ale väčšina aklimatizuje, nájde si nových priateľov a život pokračuje ďalej. No nájdu sa aj jedinci, ktorí sa do kolektívu začleňujú ťažšie, či takí, ktorých sám kolektív doslova odmietne a vyčlení. V tomto prípade mnohí stiahnu obrvy, pobalia sa a poučení predošlými chybami zmenia odbor a skúšajú to v inom kolektíve. 

autorka: Zuzana Michalíková 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.