Sanorinizmus – aj váš nos môže byť závislý

S vývojom medicíny urobilo ľudstvo míľové kroky vpred. Každý novo vyvinutý liek však má aj svoje vedľajšie účinky. Stres, únava a rýchly životný štýl vedú ľudí k tomu, aby svoje problémy riešili pravidelným užívaním tabletiek. Fenoménom 21. storočia je takzvaný sanorinizmus – závislosť na nosných kvapkách. O tom, že tento typ liekovej závislosti netreba brať na ľahkú váhu, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Pod pojmom lieková závislosť si zväčša predstavujeme depresiami trpiacich ľudí, ktorí sa pred svojimi problémami zatvárajú medzi štyrmi stenami a sypú do seba tony liekov proti bolesti či antidepresíva. Závislí sa však denno-denne pohybujú v akejkoľvek spoločnosti a žijú navonok normálny život. Až na to, že si niekoľkokrát denne vstreknú do nosa dávku zázračnej tekutiny, ktorá im do pár sekúnd uvoľní dutiny.

Nasivin, Olynth, Muconasal. Na trhu sa nachádza kvantum produktov, ktoré sa navonok prezentujú ako liečivá, potlačujúce nepríjemné symptómy nádchy alebo chrípky. Chorým pomôžu na niekoľko hodín spriechodniť nos a v pokoji sa vyspať.

Najznámejšie značky sprejov či kvapiek proti nádche si v televízii budujú veľmi silný marketing. Prezentujú sa ako záchranca, ba vďaka svojmu „unikátnemu“ zloženiu až ako zážitok z voľného dýchania. Máloktorý výrobca však uvedie, že kvapky by sa pri akokoľvek silnej nádche mali užívať maximálne desať dní. Túto informáciu poskytujú prevažne lekári, aj to len tí zodpovednejší.

Sanorinzmus
Foto: Matej Ondrišek

Kvapky som užívala vyše tri roky, a to tak, že jedno balenie mi vydržalo asi týždeň

V prípade, že kvapky užívate aj po doliečení, vybudujete si trvalú nádchu. Nepríjemný pocit plného nosa riešite ďalšou dávkou. A ďalšou. Časom prejde užívanie kvapiek v každodennú rutinu. Každý deň siahate po kvapkách a každý týždeň navštevujete lekáreň. Ani si neuvedomujete, že ste závislí. Cítite len nervozitu a nedokážete sa sústrediť, ak náhodou kvapky nemáte k dispozícii. Psychika si žiada, aby ste opätovne siahli po kvapkách.

„Kvapky som začala užívať niekedy na prelome základnej a strednej počas choroby. Postupne som zisťovala, že si ich dávam až príliš často. Kvapky som užívala vyše tri roky, a to tak, že jedno balenie mi vydržalo asi týždeň,“ hovorí Lucia, dvadsaťročná študentka Ekonomickej univerzity.

Princíp všetkých prípravkov na uvoľnenie nosa je rovnaký. Dočasne stiahnu opuchnutú sliznicu nosa, ktorá však neskôr opätovne napuchne a človek trpiaci sanorinizmom potrebuje ďalšiu dávku. Každým užitím kvapiek však trpí sliznica, tá sa stáva čoraz porušenejšou a intervaly medzi dávkami sa znižujú.

Skoncovať s touto nepríjemnou závislosťou je väčšinou len otázka psychiky. Chce to pevnú vôľu a odhodlanie vydržať nepríjemné pocity plného nosa, pre ktorý sa nemôžete cez noc vyspať. Prvé pozitívne výsledky sa dostavia už po jednom dni bez kvapiek. Sliznica mierne odpuchne a závislý sa dokáže aspoň sčasti nadýchnuť. Časom opuch definitívne ustúpi a nos je plne funkčný.

„Zlom prišiel po vyšetrení nosným špecialistom, ktorý mi oznámil, že ide o závislosť a do troch mesiacov by som mohla úplne prísť o čuch. Dosť som sa zľakla a začala konať. Povedala som si, že stačilo.

Môžem povedať, že prvé štyri noci bez kvapiek boli mojimi najhoršími nocami v živote. Neustále som sa dusila a opakovane prebúdzala. Som však rada, že som to vydržala a v súčasnosti sa snažím kvapkám všemožne vyhýbať,“ dodáva Lucia.

flickr.com
Závislosťou na nosných kvapkách môže dôjsť k vážnemu poškodeniu čuchu.
Foto: flickr.com

V prípade, že sú nosné kvapky silnejšie než vaša vôľa, môže prísť k závažnejším zdravotným problémom. Ak sa nosné dierky stanú trvale nepriechodnými, nejde už len o závislosť. Tento stav je potrebné riešiť nepríjemnou operáciou nosovej priehradky. Ide síce o jednodňovú chirurgiu, no obdobie rekonvalescencie je pomerne bolestivé.

„Zákrok trval asi hodinu a nepríjemné bolo až prebudenie, pretože som mala v nose veľa tampónov a nemohla cezeň vôbec dýchať. V takomto stave som zotrvala dva dni, až kým ich nevybrali. Potom už bolo všetko fajn, konečne som sa mohla nadýchnuť,“ popisuje Michaela, ktorú nosné kvapky doviedli až na operačný stôl.

Rozumnejším riešením je nosné kvapky jednoducho neužívať. Ak už ste v tom, prekonajte sa, a ten deň, dva s plným nosom vydržte. Nos povolí a začnete dýchať aj bez kvapiek. Ak ste naozaj chorí a nutne potrebuje voľne dýchať, používajte kvapky len do doby vyliečenia. Ak je to možné, siahnite radšej po kvapkách s obsahom morskej soli, ktoré nie sú tak návykové a fungujú na inom, zdravšom princípe než klasické zázraky z televíznych reklám.

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.