Antikvariát je druhá šanca pre staré knihy

Kniha sa niekedy právom označuje ako najlepší priateľ človeka. Existuje ale mnoho takých, ktoré už v našich životoch nemajú miesto a stávajú sa prebytočnými. Tieto kúsky nemusia hneď končiť v zberných kontajneroch. Môžeme ich zaniesť do antikvariátu, kde môžu priniesť radosť druhým ľuďom. Pri troche šťastia v nich nájdeme aj to, čo sami hľadáme.

Napriek tomu, že doba hmotných kníh sa stáva pomaly minulosťou, stále sa nájde mnoho ľudí, ktorí nedajú dopustiť na ich tlačenú verziu. V predajnosti dnes dominujú najmä veľké kníhkupecké reťazce s prevádzkami po celom Slovensku. Pre mnohých čitateľov je neraz dôležitá cena, ktorá ich odrádza od kúpy kvalitnej knihy. Cesta k čítaniu však nemusí mať iba túto podobu. Alternatívu ponúkajú antikvariáty, tie môžeme nájsť najmä vo väčších slovenských mestách. Ich cenová dostupnosť a rozmanitosť často ponúka možnosť získať hľadaný titul síce v použitej verzii, ale zato za nízku, ba až symbolickú cenu. Jeden takýto antikvariát sa niekoľko rokov nachádza aj v centre Nitry na Kupeckej ulici.

libresso (4) BEZ POPISKU
Antikvariát vznikol približne pred desiatimi rokmi, dnes má stále miesto na Kupeckej ulici. Častými sprievodnými akciami sú čítanie s hercami či predaj starých kníh za symbolické ceny. Foto: Kníhkupectvo a antikvariát Pod Vŕškom

Vznikol dočasne, funguje dodnes

Po roku 1989 začalo vychádzať mnoho knižných titulov, ktoré boli dovtedy dlhý čas zakázané. K ľuďom sa tak pomaly začala dostávať literatúra, známa v zahraničí už dlhší čas. Kľúčovú úlohu predstavovali kníhkupectvá. Túto skutočnosť si uvedomil aj Igor Rjabinin, súčasný majiteľ nitrianskeho antikvariátu a kníhkupectva Pod Vŕškom. „My sme v roku 1990 začali prevádzkovať kníhkupectvo, viedli sme ho aj ako službu našim kamarátom. Knihy nás bavili a tešili, tak sme ich nekupovali len pre seba, ale aj pre ľudí, ktorí ich chceli. Takto sme začali objednávať knihy vo väčšom množstve, až sa to napokon rozrástlo na normálne kníhkupectvo.“

V tom období zanikol v Nitre jediný antikvariát, to bola pre väčšie mesto škoda. Aj to bol jeden z dôvodov založiť nový. „Antikvariát vznikol asi o päť až sedem rokov neskôr, presne z tej potreby, aby v tomto meste nejaký obchod so starými knihami bol. Vraveli sme si, že to budeme suplovať iba nejakú dobu, a keď vznikne nejaký normálny antikvariát, tak s tým skončíme. Žiaden antikvariát však nevznikol, takže my to tak nejako de facto suplujeme doteraz,“ spomína na začiatky Igor Rjabinin.

Pod Vŕškom - kníhkupectvo a antikvariát, kde môžete nájsť aj poklady v podobe starých LP
Okrem starých a nových kníh nájdete v priestoroch na Kupeckej ulici aj staré platne.
Foto: Kníhkupectvo a antikvariát Pod Vŕškom

Medzi knihami je možné nájsť takmer všetko

Dnes má antikvariát za sebou niekoľkoročné fungovanie. Knihy sa na jeho regáloch obmieňajú neustále. Návštevník tu nájde všetko od poézie a prózy, náučnej literatúry, životopisov, až po cudzojazyčné knihy. Skutočných klasikov poteší aj výber hudby na vinylových platniach. Podľa možností sú organizované rozličné stretnutia s autormi kníh, autogramiády a čítačky.

Antikvariát predstavuje nielen príležitosť nájsť obľúbenú knihu za zlomkovú cenu, ale sa aj prebytočných kníh zbaviť. Netreba ale hneď ťahať so sebou kufor, stačí spísať zoznam nechcených titulov a priniesť ho do antikvariátu, kde si vyberú tie najzaujímavejšie. „Knihy iniciatívne vyhľadávame, vykupujeme od ľudí, cestujeme za nimi. Zároveň to je tak, že keď nás už ľudia poznajú, tak nám knihy sami nosia a ponúkajú,“ popisuje pôvod kníh Rjabinin. Okrem toho, že si ľudia urobia poriadok vo vlastných knižniciach, získajú aj pár eur navyše. Cena sa odvíja najmä od druhu knihy. „Sú kúsky, ktoré sú bežné, ktorých je naozaj veľa. Vtedy zistíte, že tieto knihy sa dajú predávať za veľmi symbolické ceny. Potom sú výnimočnejšie knihy, ktoré by mali mať výnimočnejšiu cenu,“ vysvetľuje majiteľ. „Objavuje sa všeličo. Ľudia sa z toho tešia a tešíme sa aj my, pretože to je niečo, čo robí našu prácu zaujímavou.“

Záujem o knihy klesá

Kamenných antikvariátov je na Slovensku málo a tých kvalitných ešte menej. Väčšina z nich predstavuje len úložiská prebytočných kníh. Ľudia už mnohé knihy nechcú a zbavujú sa ich. To vytvára tlak na to, aby sa s takýmito titulmi niečo robilo. Tou cestou bývajú často práve antikvariáty. „Internetové antikvariáty pribúdajú, tých kamenných je tak skromnejšie, pretože zaplatiť náklady na prevádzku takého obchodu je veľmi ťažké. Podľa mňa ide o prebytok kníh na trhu, ľudia sa ich vzdávajú oveľa viac ako kedykoľvek predtým,“ vysvetlil súčasnú situáciu majiteľ.

autor: Tibor Habo
titulná foto: Kníhkupectvo a antikvariát Pod Vŕškom 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.