Dovolenka na Slovensku je vždy dobrý nápad

Letné prázdniny sú v plnom prúde a takisto aj čas dovoleniek. Pokiaľ nechcete tráviť leto iba pri mori, ale radi by ste bližšie spoznali našu rodnú krajinu, tak smelo do toho. Aj na Slovensku máme atrakcie, ktoré stoja za to. V nasledujúcom článku vám ukážeme pár miest, ktoré by ste určite nemali vynechať pri vašej Tour de Slovakia.

ZOO kontakt

Máte vrúcny vzťah k zvieratkám? Chceli by ste pohladkať leva, kenguru alebo mláďatko pumy? V tom prípade je táto jedinečná zoo pre vás povinnou zastávkou. Zoo kontakt je jediná zoo svojho druhu na Slovensku. Sídli neďaleko Liptovského Mikuláša, pri aquaparku Tatralandia. Otvorené majú denne od 9:00 až do 19:00. Vstup vás vyjde na 5 eur a pri pokladni si môžete kúpiť tiež krmivo pre zvieratá. Novinkou v zoo je polročný medveď Kubo a len niekoľkotýždňová puma Artas. Taktiež tam nájdete makaky, nosále, mláďatá kuny, hady, leguána, kozy, kone, ježkov či polárne líšky.

V Zoo kontakt môžete pozorovať aj medvedíka čistotného. Foto: facebook Zoo kontakt.

Tricklandia

Ak vás láka čaro optických ilúzií, tak určite nesmiete vynechať Tricklandiu. Tento nový unikátny zábavný park sa nachádza v Starom Smokovci a jeho úlohou je predstaviť našu krajinu trošku netradične. Celý park je postavený na umení trick-art, ktoré vytvára vizuálne ilúzie. Ide o 2D kresby, ktoré sú však vytvorené tak, že návštevníci majú pocit, akoby veci skutočne existovali. Autori vytvorili 24 exponátov, prostredníctvom ktorých prenesú návštevníkov do sveta rozprávok a zároveň im predstavia Slovenko – jeho históriu, povesti a rôzne pamiatky. Súčasťou je aj zrkadlové bludisko, ktoré je jedným z najkrajších v Európe, antigravitačná miestnosť, nekonečná knižnica, kaleidoskop alebo deformačná miestnosť. Vďaka ISIC-u vás vstup vyjde na 7 eur a otvorené je každý deň od 9:00 do 19:00.

Bobové dráhy

V tomto prípade nezáleží na tom, či ste z východu, zo stredu, alebo zo západu. Donovaly, Bratislava, Demänovská Dolina, Košice, Ošcadnica, Tatranská Lomnica. V týchto miestach nájdete bobové dráhy, ktoré sú jednoznačne skvelým zážitkom. Ak ste odvážnejší typ, tak skúste jazdu absolvovať bez použitia brzdy (samozrejme s výnimkou brzdenia v cieľovej rovinke) a uvidíte, že aj vám sa rozbúši srdce. Niektoré bobové dráhy ponúkajú aj zhotovenie fotografií alebo kľúčeniek, na ktorých je fotka z jazdy. Jazdu absolvujete osamote, no niektoré dráhy ponúkajú aj dvojboby, na ktoré môžete vziať aj kolegu.

Heliport – obrátený dom

Dom obrátený hore nohami vyrástol pri Liptovskom Mikuláši a je horúcou novinkou tohto leta. Nachádza sa pri aquaparku Tatralandia. Pri prechádzke týmto netradičným domom budete mať nad hlavou pripevnené stoličky, kuchynskú linku aj záchod. Dom je naklonený v dvoch rovinách a pri prechádzaní sa návštevníkom točí hlava a majú pocit, akoby boli opití.

Novinkou leta je heliport - obrátený dom. foto: facebook Heliport Liptov
Novinkou leta je heliport – obrátený dom. Foto: facebook Heliport Liptov

Aquaparky

Pokiaľ milujete vodu, vodné atrakcie a tobogány, Slovensko pre vás ponúka hneď niekoľko aquaparkov. Najznámejšie sú určite Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši, Gino Paradise Bešeňová, AquaCity Poprad, Thermal Corvinus Veľký Meder alebo Termálne kúpalisko v Podhájskej. Tieto aquaparky ponúkajú rôzne atrakcie, animačné programy, liečivú termálnu a morskú vodu, ale predovšetkým tobogány a šmýkačky. Vďaka ISIC-u budete mať lacnejšie vstupné, ale aj tak je to stále nemalá položka. Odporúčame vám vziať si vlastné jedlo a vodu, pretože kúpaliskové bufety si účtujú z roka na rok viac.

Krásy slovenskej prírody

Príroda je zázračná, o tom niet pochýb. Na Slovensku je kopu krásnych miest a my sme vybrali zopár z nich.

Jaskyne

Svoju pozornosť si určite zaslúžia jaskyne. Belianska, Bystrianska, Važecká, Harmanecká, Ochtinská aragonitová, Demänovská jaskyňa slobody, Dobšinská ľadová jaskyňa a je ich ešte omnoho viac. Stačí si vygoogliť, ktorá sa nachádza v tvojom okolí a program na letné popoludnie máte zabezpečený.

Vodopády

Síce nemáme Niagarské a ani Viktóriine, ale predsa sa u nás nájdu aj vodopády. Popýšiť sa nimi môžu napríklad obce Starý Smokovec, Králiky, Letanovce, Hriňová, Nová Baňa a aj Ružomberok.

Tatry

Belianske, Západné aj Vysoké. Pohľad na toto pohorie je krásny z každej strany. Doprava v Tatrách je na veľmi dobrej úrovni, funguje tu Tatranská elektrická železnica a môžete sa previesť aj zubačkou. Pokiaľ nie ste práve turistický typ, no chceli by ste si vychutnať pohľad z výšin, môžete sa nechať vyviesť lanovkou. Lanovky však nie sú lacný špás. Taká lanovka na Lomničák vás vyjde na 22 eur, no ak sa uskromníte s výhľadom zo Soliska alebo Hrebienka, tak to bude aj o polovicu menej. Ak však turistike holdujete, Tatry ponúkajú množstvo turistických chodníkov rozdelených podľa náročnosti. Možno na svojich potulkách narazíte aj na kamzíka.

Tatry sú klasikou, ktorá nikdy nesklame. Foto: pixabay.com
Tatry sú klasikou, ktorá nikdy nesklame. Foto: pixabay.com

Kultúrne pamiatky

Hrady, zámky, kaštiele, kostoly, múzeá, vždy je čo obzerať. Múzeum liptovskej dediny Pribylina vás vráti späť do stredoveku. Krásne drevené domčeky si môžete pozrieť vo Vlkolínci. Pokiaľ ste cez leto v Nitre a nenavštívili ste ešte Nitriansky hrad, tak to urobte čím skôr, kedysi tu sídlili veľkomoravskí panovníci.

Spišský hrad patrí k najväčším hradným zrúcaninovým komplexom v strednej Európe. Návštevu Bojnického zámku môžete spojiť spolu s návštevou zoo. Hrad Devín zas stojí na mohutnom kopci nad sútokom riek Dunaj a Morava. Oravský hrad je takzvaným orlím hniezdom na Orave. Určite stojí za navštívenie aj hrad preslávený krvavou grófkou v Čachticiach a mnoho iných, veď z vyše 100 hradov a zámkov je z čoho vyberať.

Na Slovensku nie je až taká nuda, však? Svedčí o tom aj vysoký nárast počtu turistov z roka na rok. Navyše sa pýšime krásnou prírodou a bohatou históriou. Naše kultúrne pamiatky taktiež stoja za pozretie. Je len na vašom rozhodnutí, kam vás nohy zavedú a aké miesta objavíte. A určite si nezabudnite fotoaparát, aby ste si svoje zážitky mohli kedykoľvek pripomenúť.

autorka: Natália Gaberová
titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: