UKF: K titulu bakalár postačí obhajoba záverečnej práce

Platný zákon o vysokých školách uvádza, že úspešné ukončenie štúdia je podmienené iba obhajobou záverečnej práce. Niektoré školy sa ale stále pridržiavajú štátnych záverečných skúšok. Od nasledujúceho akademického roka Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre pristupuje k zmene a štátna záverečná skúška bude obsahovať len obhajobu bakalárskej práce.

Pri téme štátnice sa otvára už dlhšiu dobu verejná debata. Tá nastoľuje otázku, či sú, alebo nie sú štátne záverečné skúšky obsahujúce jednotlivé predmety nutnosťou pri získaní vysokoškolského titulu. Istá skupina ľudí sa odvoláva na vyspelejšie krajiny, ktoré tento systém nezavádzajú, druhí však vyslovujú názor, že študenti k udeleniu titulu nevynaložia až toľko úsilia. Isté je však to, že vysokoškoláci musia v prípade štátnic duplikovane dokazovať znalosť vo svojich odboroch. Obzvlášť sa to týka tretiakov, ktorí v krátkom čase musia absolvovať skúšky z rovnakých predmetov.

library-922998_1280
Študenti na bakalárskom stupni budú odbremenení, keďže nebudú mať štátnu skúšku
z odborných predmetov. Foto: pixabay.com

S návrhom zrušenia štátnic prišiel už v roku 2011 vtedajší minister školstva Eugen Jurzyca. Podporu tejto myšlienky na UKF prebral v minulosti Libor Vozár, dekan FPV a bývalý rektor univerzity. V tom čase však zrušenie štátnic obmedzovali nezhodné stanoviská fakúlt. Ešte v minulom roku sa pre Občas nečas vyjadrila prodekanka PF Jana Duchovičová, ktorá bola za ponechanie štátnic, rovnakého názoru bola ja dekanka FSVaZ Eva Sollárová. Podľa slov rektora Ľubomíra Zelenického však po viacerých diskusiách došlo ku zhode názorov. „Po dlhom čase aj vnútri univerzity došlo ku konsenzu, dekani fakúlt spoločne s vedením odsúhlasili túto zmenu. Tento krok sme prediskutovali aj so študentmi.“

Kto a odkedy?

Pri zmene modelu štátnych skúšok vyvstáva otázka: Ktorých študentov sa tento krok dotýka? „Zmena sa vzťahuje na bakalárske štúdium, nie na magisterský stupeň. Pri postupnom zavádzaní by mohli nastať organizačné problémy, preto sa táto zmena týka všetkých študentov bakalárskeho stupňa, nie iba začínajúcich ročníkov, s výnimkou študentov v nadštandardnej dobe štúdia,“ uvádza Ľubomír Zelenický. Vedenie univerzity chce takto dospieť k posilneniu a skvalitneniu bakalárskych prác. K tejto vidine by mal dopomôcť aj intenzívnejší prístup zo strany školiteľov a rovnako väčší dôraz na hodnotenie zo strany oponentov.

Odbory, ktoré si skúšku vyžadujú

Hoci legislatíva umožňuje to, aby si študenti tretích ročníkov obhájili svoju prácu, a tak získali titul, pri niektorých odboroch je skúška stále nutná. „Ide o odbory, pri ktorých si iné predpisy záverečnú skúšku vyžadujú. Zatiaľ sme identifikovali odbory bezpečnosť a ochrana pri práci (PF) a ošetrovateľstvo (FSVaZ),“ spresňuje Zelenický.

rektor
Študenti budú o tejto zmene informovaní v septembri počas zápisov do ďalšieho (prvého) ročníka. Až prax však ukáže, či bolo toto rozhodnutie správne.
Foto: Matúš Kamenický

Ak ide o podrobné informácie, nie je dôvod na obavy. Tie budú všetkým študentom na bakalárskom stupni sprostredkované počas zápisu do ďalšieho ročníka.

Ako to neraz býva, až prax ukáže, či je táto novosť v študijných plánoch správna. V prípade, že by sa zmena neosvedčila, univerzita je pripravená zvážiť návrat k predošlému modelu.

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

8 thoughts on “UKF: K titulu bakalár postačí obhajoba záverečnej práce

 1. Dobrý deň,
  Chcem sa opýtať ako je to s odborom urgentna zdravotná starostlivosť ? O tej sa V článku nič nepíše.
  ZA odpoveď vopred ďakujem

 2. Pekný deň, Nika,

  o odbore urgentná zdravotná starostlivosť nemáme zatiaľ informácie. Univerzita bude vyčleňovať určité odbory, pri ktorých budú štátne skúšky ponechané a podľa všetkého pôjde o odbory s praktickou skúškou. Je teda pravdepodobné, že na FSVaZ zostane viacero odborov s ponechanými štátnicami, definitíva by mala byť známa do zápisu.

 3. Dobrý deň prajem,

  chcel by som sa opýtať, či som správne pochopil. Tento akademický rok budem tretiak, ale bude to už nadštandardný ročník, pretože som v minulosti študoval na úplne inej vysokej škole (tam som štúdium po jednom roku zanechal). Mňa sa ešte budú týkať štátnice? Som na filozofickej fakulte, učiteľstvo akademických predmetov. Vopred ďakujem za odpoveď.

 4. Dobrý deň, Miroslav,

  pravdepodobne štátnice mať nebudete, univerzita pristupuje k zmene celoplošne, čím chce zamedziť nezrovnalostiam. Ťažko možno predpokladať, že by robila výnimku kvôli študentom s nadštandardnou dĺžkou štúdia.

 5. Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ako je to s tou záverečnou skúškou v odbore Ošetrovateľstvo. To budeme mať obhajobu a potom len záverečnú skúšku? To je tá praktická? Alebo aká? Ďakujem.

 6. Dobrý deň,

  Aj ja sa chcem opýtať. Tatktiež som tretiak ale predtým som študoval – avsak mi to nevyšlo, no skúsil som to znova. Teda – som tretiak ale v ndš. Som FF.
  Myslím si, že štátnice sa týkajú len tých, ktorí robili štátnice cento rok, no neúspešne. Pochopím, že pre nich štátnuce platia. Neviem teda ako my, tí, čo študujeme.normale, bez žiadnych komlpikácii, len mame ten ročník navyše.
  Ďakujem za odpoveď.

 7. Dobrý deň, som v treťom ročníku bakalárskeho štúdia a chcem sa spýtať, či sa táto zmena týka aj nás externistov alebo akou formou budeme mať štátne skúšky? Zatiaľ nám nikto neposkytol bližšie informácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.