Návrat kráľov – unikátna výstava pod Zoborom

Hoci Nitra ako tretie najstaršie slobodné kráľovské mesto Slovenska nikdy sídlom skutočných kráľov nebola, na jej území v dobách dávno minulých rovnako pevnou rukou vládli kniežatá. Pri svojom panovaní neraz využívali aj kniežaciu hodnostnú korunku ako hlavnú insígniu ich panovania. Nielen s týmto druhom odznaku svetskej moci sa budete môcť v meste pod Zoborom oboznámiť v najbližších dňoch. Pri príležitosti osláv výročia 700 rokov od narodenia Karola IV. Luxemburského k nám totižto zavíta jedinečná a hodnoverná výstava replík českých korunovačných klenotov.

Výstava, ktorú môžete zažiť raz za sto rokov

České korunovačné klenoty sú u našich severozápadných susedov národnou kultúrnou pamiatkou a pravdepodobne i najcennejším a najznámejším pokladom. Originálne exponáty sú vystavované len pri päťročnom kolobehu voľby prezidenta a výnimočných príležitostiach výlučne na území Pražského hradu. To pridáva zážitkovú hodnotu aj na zhliadnutí jedinečných putovných výstav majstrovských replík, ktoré sú často nerozoznateľné od svojich svetovo uznávaných vzorov. Hoci sa v Česku ročne koná niekoľko takýchto výstav, u nás na Slovensku sú ozajstnou raritou.

Vôbec prvú výstavu tak významného druhu u nás bude už tento víkend a nasledujúce dni od 2. do 5. júla v čase od 10:00 do 20:00 hodiny hostiť Múzeum medoviny na Slovensku na Farskej ulici. Cena jedného lístka sú symbolické 2 eurá, no a v prípade ďalšieho záujmu o degustáciu tradičnej medoviny v Medovom šenku alebo 300 rokov starej pivnici o 2 € viac.

foto
Pozvánka na prehliadku českých korunovačných klenotov.
Foto: Facebook Múzeum medoviny TOMKA

České korunovačné klenoty a ich osudy

V stručnosti ide o súbor predmetov zo zbierky pokladu Sv. Víta, ktoré sa udeľovali pri korunovácii českých kráľov počnúc korunou už od 14. storočia. Zahŕňa Svätováclavskú korunu, kráľovské žezlo, jablko a korunovačný plášť.

Každý jeden z klenotov má svoju vlastnú a bohatú históriu, popretkávanú mnohými tajomstvami. Podľa nich by mal napríklad korunovačný kríž obsahovať relikvie, späté s poslednými dňami Ježiša Krista medzi živými – drevo a klinec z neseného kríža, povraz, ktorým bol spútaný pri bičovaní, hubu, ktorou bol naposledy nasýtený či dokonca dva tŕne z koruny. Jednou z ďalších zaujímavostí je, že i keď nemali klenoty na príkaz rímskeho cisára a českého kráľa Karola IV. nikdy opustiť Prahu, viackrát sa tak udialo. V roku 1938 boli dokonca pred agentmi Nemeckej ríše ukryté v hoteli Veľká Fatra v Žiline.

Prísne chránený poklad

Aj keď už v súčasnosti existujú také výdobytky, akými sú virtuálne prehliadky, priamemu pohľadu na Svätováclavskú korunu s ostatnými pokladmi sa nemôže nič vyrovnať. Už samotný výber vzácnych klenotov z Korunnej komory nad južným vchodom do majestátneho chrámu sv. Víta je netrpezlivo očakávanou udalosťou. Komoru otvára postupne sedem kľúčov, ktorých držiteľmi a strážcami sú siedmi najvyšší politickí predstavitelia a cirkevní hodnostári. Spravidla sa začína odhora, kam patrí najväčší kľúč (disponuje ním prezident).

Foto: korunovacni-klenoty.cz

Dlhodobejší proces výberu je sprevádzaný najvyššími bezpečnostnými opatreniami. Až následne poklad putuje do špeciálnej vitríny, vážiacej minimálne tonu, aby ju mohli v plnej kráse zhliadnuť aj bežní smrteľníci.

titulná foto: ceskekorunovacniklenoty.cz

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.