Predtým ako som ťa spoznala je nová romantická klasika

Už takmer mesiac je film Predtým ako som ťa poznala, natočený podľa predlohy britskej spisovateľky Jojo Moyes, v kinách. Zožína nemalé úspechy, a to najmä u ženského publika. Na to, aby sa tento film stal novodobou romantickou klasikou, ho predurčuje hneď niekoľko oblastí – herecké obsadenie, dojímavá hudba a v neposlednom rade neopozeraná zápletka. 

Knihy od Jojo Moyesovej patrili už dlhšie medzi svetové bestsellery, no nikdy som im nevenovala priveľkú pozornosť. Zbystrila som až po tom, ako som uvidela prvý trailer k pripravovanému filmu niekedy koncom minulého roku. Už to, že svetový Ed Sheeran prepožičal svoju pieseň Photograph tomuto filmu, ma prinútilo predpokladať, že snímka bude kvalitná. Viac ako pol roka som sa tešila na film, a keď som ho konečne uvidela v kine, moje kroky smerovali rovno do kníhkupectva. Chcela som tie pocity prežiť ešte raz a uvidieť, ako kvalitne sa tvorcom podarilo román spracovať na filmové plátno.

Autorka scenáristkou

Film hodnotím veľmi vysoko a určite mu pomohlo aj to, že scenáru sa tiež venovala samotná autorka. Dokázala tak svoje predstavy preniesť do reality presne tak, ako si to predstavovala, usmerňovala hercov a tešila sa z každého nového záberu. Ako sama tvrdí, takýto úspech ani neočakávala. Z jej knihy sa predalo dodnes viac ako 6 miliónov výtlačkov, čo rozhodne nie je málo. Srdcervúci príbeh o mladom atraktívnom mužovi Willovi Traynorovi začína vtedy, keď ho nešťastnou náhodou zrazí pri ceste do práce motorka. Will v podaní britského herca Sama Claflina patrí k mužom, ktorí si o sebe myslia, že sú neohrození. Môžu všetko a na účte majú toľko peňazí, že by si mohli kúpiť polovicu sveta. Aspoň takým Will bol predtým, než zostal ochrnutý od krku dolu kvôli ťažkým zraneniam stavcov.

mby_3
Lou a Will na koncerte vážnej hudby. foto: csfd.cz

Na druhej strane malého mestečka, v ktorom je dominantou stredoveký hrad, býva v malom byte Louisa Clarková, trochu šialená dvadsaťšesťročná žena, ktorá pochádza z rodiny s finančnými problémami. Keď príde o svoju prácu v bistre, rozhodne sa vziať prácu opatrovateľky Willa. Prácu prijíma skôr, ako sa s ním zoznámi. Vopred netuší, že sa bude musieť popasovať nielen s jeho náladami a sarkastickou povahou, ale aj faktom, že Will sa o pol roka chystá spáchať asistovanú samovraždu vo Švajčiarsku. Po preplakaných nociach a dlhým rozhovoroch so svojou sestrou Treenou sa rozhodne, že zmení Willov postoj a ukáže mu, že žiť na tomto svete sa oplatí. Postupne mu vtrhne do života ako usmiata farebná búrka so zvláštnym vkusom pre obliekanie, ktorý má skutočne ďaleko od konzervatívneho, a ukáže mu, aký je to pocit znova sa smiať a tešiť sa zo slnečného dňa.

Hviezdne britské obsadenie

V hlavných úlohách si Jojo Moyes presadila krásnu a veľmi sympatickú Emiliu Clarke, ktorá sa pre rolu Lou akoby narodila. Sam Claflin známy napríklad z filmu S láskou, Rosie, sa vcítil do kože kvadruplegika, teda človeka, čo nemôže chýbať končatinami od krku dolu a je úplne odkázaný na pomoc druhých. Louinho priateľa si zahral pre našu generáciu veľmi dobre známy Matthew Lewis, ktorý stvárnil nešikovného chlapca Nevilla v sérii filmov o Harrym Potterovi. Vyrástol z neho krásny mladý muž a charizmatickej Emilii sa ho dokonca podarilo presvedčiť, aby si kvôli úlohe zanieteného športovca Patricka oholil nohy.

Louisa a Patrick pri jednom z rozhovorov o tom, čo vlastne chcú dosiahnuť
Louisa a Patrick pri jednom z rozhovorov o tom, čo vlastne chcú dosiahnuť.

Príbeh veľmi citlivo zobrazuje, aké ťažké je pre človeka žijúceho aktívnym životom prispôsobiť sa životu na vozíčku. Will sa prvý rok snažil rehabilitovať zo všetkých síl, no keď videl, že jeho úsilie neprináša nijaké ovocie, začal rezignovať a na živote mu prestalo záležať. Až Louisa mu ukázala, že nie všetko je len čierne alebo biele. Ak ste nečítali knihu, nečítajte rozhodne ani anotáciu pokračovania s názvom Čo bolo potom. Vychutnajte si film nabitý emóciami od začiatku až po koniec, ktorý vás vtiahne do deja tak, ako mňa. Nevedela som, či sa mám smiať alebo plakať pri smutno-vtipných momentov, ktorými bol film priam presiaknutý. Willova odvaha siahala podľa Louisy až na hranice masochizmu, a práve to dodáva jeho postave na príťažlivosti.

Drobné rozdiely medzi filmom a knihou

Po prečítaní knihy a zhliadnutí filmu ťažko povedať, ktoré dielo bolo lepšie spracované. V oboch bolo výrazne cítiť prítomnosť jednej autorky, niektoré repliky boli dokonca úplne identické. V knihe však bolo viac detailov, ktoré vykresľovali charaktery Louisy a Willa a pomohli lepšie pochopiť celkový dej. Moyes tiež v knihe nelichotivo vykreslila Willovho otca, no vo filme ho pokriveného charakteru našťastie ušetrila. Knižná Lou si prešla viacerými traumami, ktoré jej Will pomohol prekonať, no kvôli jednoduchšej línii neboli vo filme spomenuté.

Lou so sestrou Treenou
Lou so sestrou Treenou

Vzťah medzi sestrami Lou a mladšou Treenou v knihe tiež nie je ideálny – Lou na sestru žiarli a nevie sa zmieriť s tým, že v živote jej ide všetko akosi jednoduchšie. Kniha je celkovo o trochu viac smutná a depresívna ako film, ktorý značne oživili Louine pestrofarebné outfity vyvolávajúce úsmev na tvári. Knižka je však napísaná ľahkým čitateľským štýlom, akoby stvorená na dlhé letné večery či na pláž. A do kina, tam si určite so sebou vezmite aj vreckovku a dobrú kamarátku, s ktorou sa o svoje emócie budete po filme môcť podeliť. Prajem príjemný estetický a umelecký zážitok z filmu, ktorý sa pravdepodobne zaradí k najväčším romantickým klasikám tohto desaťročia.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.