Na bicykli po Slovensku

Teplé slnečné lúče lákajú počas voľných dní čoraz viac ľudí do prírody. Milovníci slnka a ničnerobenia si vychutnávajú vodné nádrže a kúpaliská, zatiaľ čo milovníci aktívneho oddychu a relaxu spoznávajú nové turistické oblasti. Ak aj vy milujete aktívny relax a radi skúšate nové veci, predstavíme vám jednu z najzaujímavejších letných aktivít – cyklistiku. 

Čo je cyklistika a aké možnosti ponúka svojim nadšencom?

Cyklistika ako novodobý rozrastajúci sa fenomén patrí medzi rekreačné, športové, dopravné a turistické aktivity. Vďaka svojej rozmanitosti sa zaraďuje medzi náročnejšie, no o to krajšie fyzické činnosti. Na popularite jej veľmi pridávajú medializované cyklistické preteky a famózne úspechy slovenského pretekára Petra Sagana.

Cyklistika však nie je iba o bicyklovaní sa po rovných cestách. Sú to aj náročné horské trasy, cyklokros, downhill, freeride a mnohé iné.

Cestná cyklistikavďaka z názvu jasnému terénu je druhom cyklistiky, ktorý zvládne takmer každý. Bez ohľadu na vek a fyzickú zdatnosť, cestnú cyklistiku môže okúsiť na našich cestách aj začiatočník, a poznávať tak krajinu zaujímavým aktívnym spôsobom. Stačí si len vopred vybrať trasu, zvoliť si vlastné tempo a byť opatrný pri stretnutiach s autami.

Horská cyklistika – jeden z náročnejších druhov cyklistiky je vhodný skôr pre tých, ktorí už majú na bicykli niečo odjazdené. Horské prostredie býva oveľa náročnejšie a nebezpečnejšie, no zážitok z takejto výnimočnej túry je zaručený. U nás na Slovensku je veľa možností, kam vycestovať za horskou cyklistikou. Samozrejme, aj pri tomto type cyklistiky platí, že opatrnosti nikdy nie je dosť.

Downhill – adrenalínová jazda plná nebezpečných prekážok, kopcov a blata. Ak milujete adrenalín a slovo strach vám nič nehovorí, je pre vás downhill ako stvorený. Tak ako aj pri horskej cyklistike, aj tu platí, že jazdci by mali byť veľmi zruční, vhodne oblečení a skúsení.

Čo všetko je potrebné mať predtým, než niekam vyrazíte?

K povinnej cyklistickej výbave patrí helma. Nech už idete kamkoľvek, musíte ju mať, inak veľa riskujete. K povinnej výbave tiež patria rukavice, špeciálne cyklistické okuliare (v závislosti od toho, aký druh cyklistiky sa chystáte vykonávať), vhodné oblečeniebicykel. Voda a malé občerstvenie budú po dlhšom výkone viac ako vítané a, samozrejme, netreba zabudnúť na počasie. Pred každou jazdou je nutné zistiť si počasie na pár hodín dopredu, pretože nielen dážď, ale aj vietor dokážu narobiť cyklistom poriadne problémy.

horska cyklistika
Správne vystrojený cykloturista by mal vyzerať asi takto. foto: pixabay.com

Aké dobrodružstvá ponúka cyklonadšencom Slovensko?

Naša krajina ponúka množstvo tratí, kopcov a adrenalínu pre tých, ktorí sa rozhodnú vyskúšať si tento šport. My vám priblížime iba zopár atraktívnych možností, kde môžete otestovať svoju fyzickú kondíciu.

Devínska Kobyla – vrchol, nachádzajúci sa v Bratislavskom kraji, je možné zdolať aj na bicykli. Na tejto stredne náročnej trase sa striedajú asfaltové roviny s náročnejším stúpaním a poľnou cestou. Ak sa rozhodnete objavovať krásy prírody na bicykli, určite by ste nemali obísť túto trasu. Konečný výhľad z vrcholu je pekným zadosťučinením.

Veľký hodrušský okruh – v okolí Banskej Štiavnice je veľmi obľúbený cyklistami všetkých vekových kategórií. Okruh je obojsmerne zjazdná trasa, na ktorej si môžete sami zvoliť jej začiatok i koniec. Počas celej jazdy vás budú sprevádzať cykloznačenia červenej farby a v teréne céčka. Na kvalite tejto trasy tiež pridáva pútavé okolie.

Rocky mountain bike world – moderný bike park v Jasnej ponúka cyklotrasy každého charakteru. Ak však chcete zažiť adrenalínovú jazdu, je toto miesto pre vás ideálne. Bike park využíva dary prírody spolu s dreveným a terénnymi prekážkami. Horský reliéf a prostredie sú zárukou kvalitného adrenalínového zážitku.

Základné informácie z tejto oblasti sme vám poskytli a je už len na vás, kam vás kolesá zavedú.

autorka: Adriána Fejesová
titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.