Sociálne štipendium: Toto potrebujete na vybavenie

S príchodom akademického roka si študenti kladú mnoho otázok. Medzi ďalšími aj tie, ktoré sa týkajú sociálneho štipendia. Aké doklady sú potrebné k priznaniu finančnej pomoci?

Na priznanie sociálneho štipendia majú nárok iba vybrané skupiny študentov. Medzi základné atribúty žiadateľa radíme trvalý pobyt na Slovensku a neschopnosť pokryť výdavky spojené so štúdiom.

O štipendium môžu žiadať vysokoškoláci, ktorí študujú v bakalárskom a magisterskom stupni a ich štúdium nepresiahlo štandardnú dĺžku štúdia – dokopy 5 rokov. V špecifických prípadoch môže univerzita vyhovieť aj po presiahnutí štandardnej dĺžky, a to vtedy, ak je študent zdravotne znevýhodnený. V zákone o vysokých školách sa ďalej uvádza, že na finančnú podporu od štátu nemajú nárok externisti alebo študenti, ktorí už titul získali na inej vysokej škole.  

Základné tlačivá

  • Žiadosť o priznanie sociálneho štipendia – študent vyplňuje všetky informácie o sebe a spoločne posudzovaných osobách

Doklady vzťahujúce sa na rodičov:

  • Ročné zúčtovanie za predošlý kalendárny rok
  • Výpis z daňového úradu o podaní alebo nepodaní daňového priznania za predošlý rok
  • Potvrdenie o vyplatených nemocenských dávkach v minulom roku – doklad vydá zamestnávateľ aj Sociálna poisťovňa
  • Potvrdenie o poberaní prídavkov na deti za minulý rok – vydá úrad práce

Doklady vzťahujúce sa na súrodencov:

  • Výpis z daňového úradu o podaní alebo nepodaní daňového priznania za predošlý rokvzťahuje sa na žiadateľa a školopovinných súrodencov nad 18 rokov
  • Potvrdenie o návšteve školyokrem súrodencov ho prikladá aj žiadateľ

Každý prípad je iný

Hore vypísané dokumenty sú iba základom. Podľa toho, v akej sociálnej situácii sa študent nachádza, musí priložiť ďalšie tlačivá. Ide napríklad o prípady, keď je vysokoškolák sirota alebo jeho rodičia nežijú v spoločnej domácnosti. Na základe osobného stretnutia s referentkou štipendijného oddelenia žiadateľ doloží všetky chýbajúce tlačivá. Netreba však zabúdať na to, že štipendium sa priznáva od mesiaca, v ktorom bola žiadosť podaná. Preto je vhodné začať zháňať všetky doklady čím skôr.

Viac informácií a niektoré dokumenty nájdete TU.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.