5 dôvodov, vďaka ktorým sa môže Nitra dostať opäť do finále

Sezóna 2015/2016 sa do histórie nitrianskeho hokeja zapísala veľkými písmenami. K favoritom na zisk Dzurillovho pohára patrili Corgoni už niekoľko posledných sezón, až v tej minulej sa však dočkali vytúženého úspechu. V nasledujúcom článku sa pozrieme na päť faktorov, ktoré by Nitre mohli priniesť opätovný postup do finále.

Cenné skúsenosti v Lige majstrov

Zisk titulu majstra Slovenska znamenal pre tím spod Zobora automatickú miestenku v Lige majstrov, v ktorej sa predstavil už druhú sezónu po sebe, rovnako ako ďalší slovenský zástupca HC Košice. Súťaži, ktorá je stále iba v plienkach, potrvá ešte veľmi dlho, kým dosiahne úroveň svojho populárnejšieho futbalového ekvivalentu.

Postupne sa však dostáva do fanúšikovského povedomia a prináša konfrontáciu rôznych hokejových štýlov, čo môžu hokejisti Nitry preniesť aj do domácej súťaže, v ktorej, aj vďaka tomuto, budú opäť patriť medzi najväčších ašpirantov na titul. Niekedy sa stáva, že pôsobenie v medzinárodnej súťaži má nepriaznivý vplyv na výkony v domácej lige, Nitra sa však s týmto zatiaľ vyrovnáva na výbornú – v Lige majstrov sa prekvapilo dostala zo skupiny a darí sa jej aj v domácej Tipsport lige.

Trénerská dvojica

Úspešného Antonína Stavjaňu nahradil na poste hlavného kouča jeho minuloročný asistent, bývalý nitriansky hráč, 39-ročný Andrej Kmeč. Trénerský tandem vytvoril spolu s ďalším bývalým obrancom Dušanom Milom, majstrom sveta, ktorý po zisku titulu zavesil korčule na klinec. Mladá trénerská dvojica si zatiaľ počína veľmi dobre, priniesla nový impulz a tím naďalej šliape vo vysokom tempe. Nie je to tak dávno, čo obaja ešte miesto saka a košele obliekali na zápasy vestu a prilbu, a aj to prispieva k tomu, že obaja dokážu vnímať rôzne herné situácie stále viac z pohľadu hráča, čím sú možno svojim zverencom o čosi bližšie.

14107736_1276824392362115_1371427748409314356_o
Andrej Kmeč. foto: facebook HK Nitra/Kubo Točič

Obaja sú Nitrania, obaja trénujú v známom prostredí hráčov, s ktorými toho veľa odohrali, poznajú ich štýl a kvality a vedia, čo môžu od nich očakávať a ako správne ušiť taktiku. Kmeč s Milom ordinujú Nitre moderný, agresívny a ofenzívny hokej, presne taký, aký majú domáci fanúšikovia radi a aký chcú vidieť. Ich angažovanie a uprednostnenie pred možno známejším, no predsa len cudzím kormidelníkom zo zahraničia, bol pre Nitru veľmi vydarený krok.

Fanúšikovia

Nitrianski fanúšikovia nezostávajú ani v tejto sezóne nič dlžní svojej skvelej povesti. Diváci, ktorí bývajú v hokeji často označovaní ako šiesty hráč, ním v prípade Nitry skutočne sú – svoj tím dokážu vyburcovať k skvelým výkonom, a to nielen na domácom ľade. Kto sledoval v televízii druhý zápas Ligy majstrov proti Plzni, musel mať pocit, že Nitra hrá doma. K víťazstvu svojich miláčikov hnalo 600-700 nitrianskych hlasov a ďalšia veľká invázia sa v blízkej dobe plánuje do Ostravy. O výbornej atmosfére na domácich zápasoch snáď nemusíme ani písať, treba to zažiť. Nitrianske tribúny už niekoľko rokov dokazujú, že patria nielen na Slovensku k hokejovej fanúšikovskej špičke, a svojou podporou výraznou mierou prispeli a stále prispievajú k úspechom klubu spod Zobora.

Štart do sezóny

Nitra vstúpila do novej sezóny víťazstvom v domácej repríze minuloročného finále s Banskou Bystricou. Z ďalších deviatich zápasov dokázali Corgoni šesťkrát zvíťaziť so ziskom troch bodov a každá z ich troch prehier priniesla aspoň zisk jedného bodu, keďže boli po predĺžení resp. samostatných nájazdoch. Doma bola Nitra so štyrmi výhrami stopercentná. V každom z prvých desiatich kôl tak dokázala bodovať, čo jej so ziskom 18 bodov stačilo na druhé miesto v tabuľke za Košicami.

Poznáme nejeden prípad z histórie, kedy sa stalo, že sa tím po zisku titulu v ďalšej sezóne len márne hľadal a k obhajobe úspechu sa nepriblížil ani zďaleka. Pre príklad nemusíme chodiť ďaleko, majstrovský syndróm postihol po suverénnom ročníku hokejistov Zvolena, ktorí po víťaznej sezóne obsadili najhoršie miesto v histórii klubu, keď skončili až siedmi. V prípade Nitranov však povestné bolenie brucha po hodoch zatiaľ neprichádza.

Zloženie tímu

Kostra úspešného tímu zostala pokope – v útoku boli výraznejšími stratami len český krídelník Petr Stloukal a Kanaďan Matt Beca. Z Fínska sa vrátil odchovanec Michal Krištof a útočné rady posilnil aj reprezentačný útočník Lukáš Paukovček.

V obrane bolo starostí viac. Skúsenosti medailistov z majstrovstiev sveta Dušana Mila a Petra Podhradského či kvalitu kanadského beka Justina Bakera nebolo jednoduché nahradiť. Defenzívne rady sa však Nitra pokúsila vystužiť angažovaním navrátilca Matúša Raisa, Kanaďana Mitcha Versteega a Milana Hrušku, ktorého však v úvode ročníka trápia vážne problémy s kolenom. Bránkovisko bude aj v tejto sezóne hájiť miláčik domácich tribún, spoľahlivý Michal Valent, ktorému budú kryť chrbát mladíci Juraj Halo a Frederik Foltán.

hqdefault
David Laliberté si v drese Philadelphie zahral aj v slávnej NHL. foto: youtube.com/CSN

Pod Zoborom pokračuje aj zámorská légia Blackwater, Laliberte, Milam, ktorí k zisku titulu prispeli mierou vrchovatou. Vedenie klubu intenzívne pracovalo na ich zotrvaní, záujem prejavili aj samotní hráči, a tak bude toto trio na veľkú radosť fanúšikov tvrdiť muziku aj v tejto sezóne.

Tím vyzerá byť skutočne vyvážený na všetkých postoch a nemenej kvalitný ako minulú sezónu. Úlohu lídrov obrany by na seba mali prevziať skúsení Mezei, Ordzovenský či König, útok bude odzadu podporovať Milam.

Hlavné slovo v ofenzíve bude mať i naďalej produktívne trio Laliberte-Slovák-Blackwater, spolu s nimi by však mali body zbierať aj ďalší kvalitní útočníci, ako Ručkay, Macík, Paukovček, Kutálek, Krištof či skúsený Štefanka. Dostatok priestoru opäť dostanú aj hráči z nižších formácií – Pupák, Bajtek, Piačka a Bene, zatiaľ čo mladíci Halo s Foltánom môžu zbierať skúsenosti od staršieho brankárskeho kolegu.

autor: Martin Mojžiš

titulná foto: facebook HK Nitra/Veronika Neirurer photography

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “5 dôvodov, vďaka ktorým sa môže Nitra dostať opäť do finále

  1. Maťko (môj),
    gratulujem hlavne k Tvojmu možno prvému výraznejšiemu úspechu na poli športovej žurnalistiky, uverejnenom vo vašich školských novinách. V príspevku som ako laik spoznal nielen Tvoje rozsiahle vedomosti o hokejovom dianí v Nitre. Milo ma prekvapila aj štylistická úroveň a celková formálna stavba príspevku.
    Verím, že sa Tvoje podobné športové ohlasy presunú v dohľadnej dobe aj do renomovanejších publikácií o hokeji nielen v Nitre, ale aj v Tvojom rodnom Zvolene, či na Slovensku alebo aj ďalej. Verím, že sa tak stane pri Tvojomj zanietení o vec aj bez veľkej lásky k matematike. Aspoň tak ako mne.
    Veľké potešenie od starého podpolianskeho lokálpatriota a “igrica”.
    M.K.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.