Ak si často umývate ruky alebo kontrolujete sporák, možno trpíte obsedantno-kompulzívnou poruchou

Koľkokrát za deň skontroluje, či ste vypli sporák, alebo zamkli dvere na svojom dome a ako často si za deň umyjete ruky? Ak si myslíte, že je to častejšie, než je normálne, je možné, že trpíte obsedantno-kompulzívnou poruchou.

Čo je OCD?

OCD je chronické ochorenie, ktoré je charakterizované vtieravými, opakovanými, nechcenými myšlienkami (obsesiami), zapríčiňujúcimi úzkosť, alebo iracionálnym, ritualistickým, opakovaným správaním, ktoré musia pacienti pravidelne vykonávať (kompulziami).

Je zaradená medzi úzkostné poruchy. Príznaky OCD zahŕňajú zvyčajne myšlienky o znečistení, pochybnosti a strach z agresie voči ostatným. Najčastejšie opakované správanie je nadmerné kontrolovanie, umývanie, počítanie, ukladanie, organizovanie a zhromažďovanie. Väčšina pacientov s OCD má mnohopočetné obsesie a kompulzie.

Ak sa vám zdá, že sa v definícii OCD nachádzate, tak sa vôbec nemusíte báť. Medzi človekom, trpiacim touto chorobou a človekom, ktorý je len prehnane starostlivý či čistotný, je veľmi tenká hranica. A vôbec nie je hanbou, keď ju máte, lebo dnes ňou trpí približne 2-3 % bežnej populácie.

Aké typy obsedantno-kompulzívnych porúch poznáme?

Ak chcete viac dôkazov o tom, či sa skutočne môžete zaradiť medzi obsedantno-kompulzívnych, skúste si prečítať charakteristiky jednotlivých typov.

1. kontrolóri: Majú ustavičnú potrebu niečo kontrolovať. Či už je to uistenie sa, či je vypnutý sporák, alebo zamknuté dvere, alebo ustavičná kontrola svojich blízkych. No vždy ide o to, že nemajú pokoj na duši ani po tom, keď tieto jednotlivé veci skontrolovali a vždy sa nájde ešte niečo, na čo mohli pozabudnúť.

2. čističi: Disponujú skvelými hygienickými návykmi − buď v dbaní o seba samého, alebo o svoje okolie. Neustále pociťujú potrebu umývať si ruky, aj keď ich majú čisté a spravili tak len pred pár minútami, alebo musia mať okolo seba všetko perfektne vydezinfikované, a keď to tak nie je, sú schopní tráviť čistením svojho okolia aj niekoľko hodín denne.

3. hromadiči: Zbierajú nepotrebné veci, ktoré by iní označili za odpad. Vyhodiť takmer čokoľvek im spôsobuje obrovskú bolesť. Ich domovy zväčša vyzerajú preplnené samými nedôležitými vecami, im však z nejakého dôvodu spôsobujú radosť.

flea-market-851970_1280
Domovy hromadičov môžu vyzerať aj takto. foto: pixabay.com

4. usporadúvači a opakovači: v živote usporadúvačov musí byť všetko perfektne systematicky usporiadané. V prípade opakovačov majú osoby postihnuté týmto typom OCD potrebu opakovane vykonávať určité správanie, až kým nenadobudnú pocit, že je všetko tak, ako má byť.

5. praví obsesionisti: Zažívajú nechcené, vtieravé myšlienky, ktorých obsahom je zväčša ublíženie iným osobám. Tieto ich predstavy majú spravidla sexuálny alebo násilnícky obsah. Napadajú im myšlienky na to, že sami spáchajú nejaký ohavný čin, ktorý spôsobí bolesť inej osobe.

Ak ste sa našli v niektorej charakteristike, máme pre vás dobrú správu, dá sa to liečiť. Ak sa jedná o vážny, diagnostikovaný typ OCD, tak sa porucha musí liečiť liekmi, ktoré však len napomáhajú zmierniť ochorenie.

Je to však v záujme človeka a mnohokrát aj jeho blízkych, ktorí musia jeho správanie trpieť. Preto je vždy lepšie poradiť sa o tom s lekárom, schopným presne diagnostikovať, či sa jedná o túto poruchu, alebo je to len povahou.

autorka: Alexandra Bednárová

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.