Tisíce učiteľov žiadajú lepšie podmienky. Podarí sa im zmeniť niečo v školstve?

Informácie o štrajku v školstve prichádzajú každý deň v pravidelných dávkach. Učitelia a ďalší zamestnanci si uvedomujú svoju nepriaznivú situáciu, a preto nespokojnosť vyjadrujú nahlas. V poslednom období sa však na túto problematiku pomaly zabúda, keďže ľudia sú už presýtení množstvom informácií, ktoré vypúšťajú médiá. Preto sme sa zaujímali, ako je to v súčasnosti.

Ku krajnému riešeniu – ostrému štrajku, ktorý trvá viac ako hodinu alebo jeden deň, sa učitelia odhodlali koncom roka 2012 a začiatkom tohto roka, a to na výzvu Iniciatívy slovenských učiteľov. Protest pokračoval aj v septembri, keď 2 000 učiteľov z vyše 150 škôl zo všetkých krajov prerušilo prácu na dve vyučovacie hodiny. 19. októbra bol naposledy ukončený stupňovaný štrajk, ktorým chcú protestujúci zlepšiť podmienky sebe i študentom. Jedným z dôvodov pozastavenia štrajku je aj to, že ubúda počet vyučujúcich, ktorí sa doňho zapájajú. Nedostatočné financie, minimum slobody, ale najmä nesplnené sľuby vlády burcujú slovenských pedagógov k činom.

V Nitrianskom kraji sa do protestu zapojili celé školy i jednotlivci

V kraji, v ktorom študujú a vyrastajú už aj budúci učitelia, sa zapojili do protestnej akcie základné a stredné školy, ale aj Slovenská poľnohospodárska univerzita. Naša univerzita sa do štrajku nezapojila, no niektorí pedagógovia boli registrovaní v programe iniciatívy, ktorá organizuje jednotlivé vystúpenia. Hlavným cieľom štrajku nie je len zvýšenie platov či financií na lepšiu vybavenosť škôl, ale tiež prehodnotenie systému kontinuálneho vzdelávania.

apprentice-1694970_640
Foto: pixabay.com

Ministerstvo školstva a financií už dlhodobo sľubuje podporu rozširovania študijných programov v cudzích jazykoch, možnosť medziodborového štúdia medzi domácimi a zahraničnými vysokými školami, vyššie finančné ocenenie vysokoškolských učiteľov, úpravu v oblasti akreditácie či podporu výskumných aktivít formou motivačných príspevkov. To všetko znie dobre, ale väčšina z plánov sa nenaplní, či už z dôvodu chýbajúcich financií, alebo kvôli nedostatku času v našej malej krajine.

Čo na to hovoria študenti UKF?

Občas nečas sa zaujímal o to, ako vplýva štrajk učiteľov na študentov (niektorých už aj budúcich učiteľov) našej univerzity. Tu platí staré známe­ –sto ľudí, sto chutí, v tomto prípade sú to vaše názory a postoje. Niektorí sú naklonení štrajku a podporujú túto myšlienku, ako napríklad aj študent Martin: „Štrajkovať by mal každý, kto nie je spokojný so svojím finančným ohodnotením. Učitelia predsa vychovávajú aj nás a neskôr naše deti, novú generáciu, preto si zaslúžia byť ocenení.”

S podobným postojom, ale iným riešením sa k tomuto problému v školstve stavia aj študentka UKF Nikola, ktorá učí už prvý rok na základnej škole: „Štrajku som sa nezúčastnila, ale ak by som mohla, tak určite by som presadzovala, aby mali školy interaktívne tabule, dataprojektory, aby sa učiteľom vďaka technike mohlo lepšie a kreatívnejšie pracovať.“

Na opačnej strane stoja tí, ktorí si myslia, že štrajk na Slovensku nadobudol obrovské rozmery a jeho úmysel sa akosi vytratil. „So svojím učiteľským platom som zatiaľ ako začínajúca učiteľka veľmi spokojná. Každodenne sa snažím deti naučiť niečo nové, no je aj mnoho roboty mimo pracovnej doby – ako samovzdelávanie, príprava na ďalší deň. Myslím si však, že plat je tomu primeraný,“ tvrdí bývalá študentka UKF Zuzka.

megaphone-1480342_640
Predseda vlády uviedol v relácii Braňo Závodský naživo, že práve učiteľom sa zvyšujú platy najviac a najrýchlejšie. Foto: pixabay.com

Ďalší, ktorý vyjadruje svoj postoj k štrajku, je aj študent Marián: „Veľa učiteľov je rado, že má prácu, takže väčšina z nich štrajkovať nepôjde, lebo by prišla o miesta. Štrajk je pekné slovo, no po vyjadrení ministra školstva­ – nemám, nedám a nebude – si treba uvedomiť, že učiteľ je poslanie, nie povolanie. Preto to nerobíme iba pre peniaze a ten pravý dôvod, za ktorý učitelia bojujú, zmizol do úzadia.“

Treba spomenúť aj učiteľov, ktorí nemajú vysokoškolské vzdelanie, niektorí z nich vyučujú alebo sú už na dôchodku. Všetci však tvrdia, že sú spokojní a nepodporujú myšlienku štrajku.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.