Študentské účty: Aká je ponuka v slovenských bankách?

Na brigáde vám nechcú dávať peniaze na ruku a potrebujete si preto založiť účet? Alebo už svoje konto máte, no nezdá sa vám dostatočne výhodné a chcete zmeniť banku? Niekedy je naozaj ťažké zorientovať sa v ponukách jednotlivých bánk a určiť, čo je najvýhodnejšie. Občas nečas zisťoval, aká je súčasná ponuka študentských účtov.

ČSOB – FUN Účet

Podmienkou pre zriadenie tohto účtu je priniesť si so sebou občiansky preukaz a pokiaľ máte viac ako 19 rokov, tak aj potvrdenie o návšteve školy alebo index. Preukazovať sa týmto spôsobom treba vždy raz ročne. Účet je zdarma, pokiaľ zaplatíte v priebehu mesiaca aspoň päťkrát kartou, inak je poplatok za vedenie 2,50 €. Dostanete kartu VISA Electron a raz mesačne vám príde bezplatný výpis z účtu. Ak by sa vám náhodou stalo, že nejaký čas nebudete mať peniaze na účte, nič sa nedeje, pretože ČSOB si neurčuje žiaden minimálny zostatok.

Pre tých, ktorí predsa len potrebujú súrne peniaze, banka poskytne povolené prečerpanie až do výšky 300 €. K účtu, samozrejme, môžete využívať aj internetbanking a o každom pohybe na konte sa dozviete vďaka SMS správam. Výbery z bankomatu na Slovensku sú zdarma. Pri výbere z bankomatu skupiny KBC v Česku, Maďarsku, Bulharsku, Belgicku a v Česku aj z bankomatu Poštovní spořitelny, si účtujú poplatok 0,20 €. Na Slovensku v iných bankomatoch a v zahraničí, kde je menou euro, zaplatíte za výber 2 €. Pokiaľ vyberáte peniaze v krajine s inou menou, musíte rátať s poplatkom vo výške 2 % zo sumy pri výbere aspoň 6 €.

Poštová banka – Dobrý účet junior

Môže si ho zriadiť ktokoľvek vo veku od 15 do 26 rokov, a to iba s občianskym preukazom za mesačný poplatok 1 €. Poštová banka dáva na výber medzi kartami Maestro, MasterCard Standard alebo Bratislavskou mestskou kartou. Môžete využívať možnosť povoleného prečerpania limitu na karte. Výpisy z banky posielajú raz mesačne a dá sa zvoliť, či ich chcete dostávať elektronicky alebo poštou. V prípade druhej možnosti platíte cenu poštovného. K účtu dostanete internetbanking, SMS notifikácie a sporiace konto zadarmo. Neobmedzené výbery z bankomatu sú samozrejmosťou a pokiaľ by sa stalo, že bankomat nenájdete, môžete využiť aj poštomaty v pobočkách Slovenskej pošty. Za výbery z iných bankomatov je účtovaný poplatok vo výške 2 €.

UniCredit Bank – U konto

V tomto prípade ide o klasický účet, ale pre mladých do 26 rokov sú tu niektoré podmienky zvýhodnené. So sebou si pri založení účtu treba priniesť iba občiansky preukaz. Vedenie je zadarmo, rovnako ako všetky výbery z bankomatov všetkých bánk vo svete. Svoje platby budete realizovať platobnou kartou Debit MasterCard. Ako pri ostatných bankách, aj tu sú internet banking a SMS notifikácie v rámci balíka bezplatne.

Tatra banka – TatraPersonalTB Študentský účet

V tejto banke má každý študent účet zadarmo do veku 26 rokov a potvrdenie o návšteve školy treba priniesť iba raz, a to po dovŕšení 20. narodenín. Výpisy z účtu sú zdarma odosielané raz mesačne emailom a taktiež je v balíku zahrnutý aj internetbanking. SMS notifikácie prijíma študent po každom pohybe na účte. V Tatra banke dostanete kartu VISA Electron a o tom, či chcete mať možnosť prečerpania, rozhodujete vy. K účtu je automaticky aj sporiaci účet, za výbery z cudzej banky sa pripočíta poplatok 2 €.

Slovenská sporiteľňa SPACE účet študent

Ak si chcete založiť účet práve v tejto banke, dostanete kartu VISA Electron, na ktorú si môžete navrhnúť vlastný motív. V rámci balíka budete mať zadarmo neobmedzený počet výberov z bankomatu na Slovensku, mobilné a internetové bankovníctvo, mesačné online výpisy z účtu a od 18 rokov je tu už aj možnosť povoleného prečerpania. Avšak informácie o pohyboch na účte budete dostávať len po transakciách v sume aspoň 20€.

Toto všetko môžete mať zadarmo, ak každý akademický rok prinesiete niektorý z dokladov, buď potvrdenie o návšteve školy, index alebo ISIC s aktuálnou prolongačnou známkou. Pokiaľ chcete svoje konto využívať aj v zahraničí, v bankomatoch skupiny Erste máte výbery zdarma, ak je platnou menou euro. Ak nie, zaplatíte 2 % z transakcie. Bankomaty v krajinách s eurom, ale mimo skupiny Erste, si zaúčtujú 3 €. V inom bankomate na Slovensku je poplatok 2,50 €. Pokiaľ by ste vycestovali do krajiny s inou menou ako euro a taktiež by ste si tu nevyberali z bankomatu skupiny Erste, suma za výber sa vyšplhá až na 5,50 € + 2 % zo sumy prevedenej transakcie.

VÚB  –  Účet pre študentov

Ku kontu pre všetkých 15 – 26-ročných, ktorého vedenie je zadarmo, dostanete kartu VISA Inspire. V rámci balíka je bezplatných až 11 produktov, medzi ktoré patria prvé štyri výbery z bankomatu vlastnej banky, možnosť založenia si až piatich sporiacich účtov, šesť poplatkov za platbu trvalým príkazom a taktiež šesť platieb kartou u obchodníkov. Pohyby na účte môžete mať pod kontrolou vďaka SMS notifikáciám. VÚB naviac v rámci balíka dáva klientovi možnosť vybrať si zo zoznamu jeden ich produkt bezplatne, hoci nepatrí do základných služieb v Účte pre študentov. Medzi tieto produkty patrí napríklad neobmedzený počet platieb kartou, výberov z vlastných bankomatov a trvalé príkazy, či bezplatný výber hotovosti z cudzej banky na Slovensku.

Pri tomto konte je možnosť povoleného prečerpania iba za príplatok a taktiež si účtujú minimálny zostatok vo výške 3 €. Pri cestách do krajín, ktoré platia eurom, rovnako ako pri výbere na Slovensku z cudzieho bankomatu, sa účet vyšplhá do výšky 2 €. Banky skupiny Intesa Sao Paolo v mene euro tieto transakcie poskytujú bezplatne. Pokiaľ vyberáte tam, kde neplatia eurom, musíte si zvoliť minimálne sumu 7 € a bude vám zaúčtovaných 1,5 % zo zvolenej sumy.

autorka: Jana Sedláková

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.