Ako oslavovali naši predkovia Sviatok všetkých svätých?

Sviatok všetkých svätých patrí dodnes medzi jeden z najdôležitejších dní nielen u nás, ale aj v rôznych častiach sveta. Dnes vie každý, ako sa tento deň oslavuje u nás, ale málokto tuší, aké tradície a zvyky mali naši predkovia, aké zvyky mali v iných kútoch sveta a ako vlastne vznikol.

Oslavuje sa už od čias Keltov, ktorí kedysi žili na našom území. Kelti však tento sviatok oslavovali úplne inak. Verili, že z noci 31. októbra na 1. november sa končí leto. Pomocou obiet a rituálov vítali nového vládcu Samhaina. Zapaľovali ohne v lese, aby sa ich blízki vedeli dostať späť domov. V túto noc sa mohli mŕtvi voľne pohybovať po svete a hľadať si svoje obete.

Oslavovanie sviatku počas 1. novembra zaviedol pápež Gregor III. Pápež v tento sviatočný deň slávnostne posvätil kaplnku v Bazilike sv. Petra k úcte všetkých svätých. Dôvodom bol fakt, že existuje mnoho svätých, ktorí nemajú svoj sviatok počas roka. V 9. storočí sa keltský sviatok prepojil s kresťanským. Pápež Gregor IV. Sviatok všetkých svätých rozšíril po cirkvi a stanovil, že tak ako Kelti, aj Kresťania budú oslavovať tento deň pamiatku na duše v očistci a pripomínať si tak svojich mŕtvych blízkych.

Slovensko

Gazdiné zvykli piecť žemle v tvare hnátov a koláče plnené džemom a maslom, ktoré rozdávali chudobným žobrákom, stojacim pri cintorínoch. Hovorilo sa, že duše mŕtvych v predvečer sviatku vychádzajú na jednu noc z očistca, kde v plameňoch pykajú za svoje hriechy, a tak hospodár plnil lampu maslom namiesto oleja, aby si mohli dušičky natrieť rany. Ľudia vhadzovali do ohňa rôzne pokrmy pre mŕtvych príbuzných.

Maďarsko

V minulosti bolo typické uskutočňovanie tzv. legényvásár, čo v preklade znamená jarmok mládencov. Na ňom gazdovia uzatvorili zmluvu s mládencami idúcimi do služby. V tento deň nemohli pracovať, lebo by tým nahnevali mŕtvych. Gazdiné nemohli prať, šiť a upratovať. Na iných miestach Maďarska zvykli zapaľovať hranice, pričom zvony zvonili bez prestávky. Platilo, že kým zvony zvonia, mŕtvi sú doma. Domáci nechávali doma zapálené sviečky, aby sa ich mŕtvi príbuzní mohli porozhliadať po dome.

USA

V USA dnes oslavuje väčšina ľudí v tomto období len Halloween. All Saints’ Day alebo deň po Halloweene, oslavuje len zopár Američanov. Kedysi však nebolo nič nezvyčajné na tom, že americkí osadníci oslavovali práve tento deň. Zdobenie hrobov bolo typické najmä pre New Orleans alebo Lousianu, kde žili francúzski osadníci, ktorí tento sviatok oslavujú dodnes.

 

autorka: Alexandra Bednárová

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.