Srb Nikola prišiel do Nitry za basketbalom a školou: Vaša súťaž je na tom lepšie organizačne, je viac sledovaná

Basketbalisti MBK SPU Nitra odštartovali na začiatku októbra novú sezónu. Káder prešiel viacerými zmenami, prišli aj odišli hneď niekoľkí hráči. Jedným z nováčikov v tíme spod Zobora je aj srbský pivot Nikola Miloševič, ktorý nám poskytol exkluzívny rozhovor.

Úvod sezóny vám príliš nevychádza. Po štyroch kolách ste stále bez víťazstva, v čom vidíš hlavné príčiny prehier?

V úvode sezóny sme mali ťažký rozpis zápasov. Hrali sme s kvalitnými mužstvami, ktoré majú veľa zahraničných ťahúňov. Dosť neskoro do nášho tímu prišli niektorí noví hráči, a tak sme nemali ani veľa času na to, aby sme sa spolu zohrali. Aj keď v prvom zápase s Karlovkou mohlo byť všetko inak. Začali sme tromi trojkami, boli sme lepší a mali sme aj na výhru, ale, bohužiaľ, sa nám prestalo dariť a prehrali sme.

Ešte pred začatím ligy si si narazil zápästie, ktoré ťa obmedzovalo v predchádzajúcich zápasoch. Ako si na tom teraz? Je už všetko v poriadku?

Zápästie som si narazil počas tréningu pri strete so spoluhráčom. V zápasoch som cítil, že to nie je úplne v poriadku. Našťastie, teraz je už zápästie doliečené a môžem hrať bez obmedzenia.

Najbližší zápas hráte v stredu, doma proti Interu Bratislava, ktorý zatiaľ prehral len raz. Ako vidíš vaše šance v tomto stretnutí?

Určite to bude náročný zápas, keďže súper patrí medzi najväčšie a najsilnejšie tímy v súťaži. Ale do každého zápasu ideme s cieľom vyhrať, či už je to Inter alebo niekto iný. Vždy sa snažím vydať zo seba to najlepšie, bez ohľadu na súpera. Verím, že tento duel zvládneme.

Celú svoju kariéru si zatiaľ pôsobil len doma v Srbsku. Slovensko je tvojou prvou zahraničnou zastávkou. Prečo si sa rozhodol ísť práve sem?

Ešte za juniorov som bol na skúške vo Francúzsku, v Orleans a Limorges, ale tam sme sa nedohodli na podmienkach. Na Slovensko som sa dostal cez srbského asistenta trénera, ktorý pôsobí tu v Nitre. Poznali sme sa ešte z pôsobenia v Srbsku, kde ma viedol. To bol teda hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol práve pre Nitru.

Pomáhal ti tento tréner pri príchode do Nitry s adaptáciou sa na nové prostredie?

Áno, veľmi mi pomohol. Či už sa tu udomácniť, ale aj pri komunikácii s hlavným trénerom, keď mi mnohokrát tlmočil. Hocičo som potreboval, vždy mi bol pomocnou rukou. Takisto spoluhráči, ktorí boli ku mne maximálne korektní, mi to uľahčovali. Najmä spoluhráč Filip Pejovič, ktorý je tiež zo Srbska. Dosť mi pomohlo aj to, že na internáte, kde bývam, je veľa študentov zo Srbska. Taktiež im ďakujem za pomoc so školou, internátom, proste so všetkým.

Keď porovnáš slovenskú ligu s tou srbskou, v čom vidíš hlavné rozdiely?

V Srbsku sú kvalitnejší hráči, čo ukázala aj naša reprezentácia, ktorá vybojovala na LOH v Riu strieborné medaily. Čo sa týka súťaže, tak u nás sú tri najsilnejšie tímy: Partizan Belehrad, Crvena Zvezda Belehrad a FMP Belehrad. Zvyšok tímov, ktoré oproti týmto mužstvám mierne zaostávajú, je veľmi vyrovnaný. Najlepšie štyri tímy odohrajú len časť srbskej súťaže a potom pôsobia už len v Adriatickej lige, a tá je oproti Slovenskej SBL lige na inej úrovni, nedá sa to porovnať.

Nikola Miloševič 2
foto: facebook Nikola Milosevic

Naproti tomu, na Slovensku máte štyri silné mužstvá a ostatné zaostávajú. Ale celkovo je vaša súťaž na tom lepšie organizačne, je viac sledovaná, taktiež je tu viac peňazí, vďaka čomu liga lepšie funguje. Podmienky sú tu podľa mňa lepšie, a to aj z pohľadu hál, v ktorých sa hrávajú zápasy. V porovnaní s tými, v ktorých som v hral Srbsku, sú modernejšie. Nemôžem to však až tak presne porovnať, pretože som v Srbsku nehral vo všetkých arénach. Hodnotím to na základe toho, čo som mal zatiaľ možnosť vidieť.

Sú podľa teba v Nitre dobré podmienky pre hráčsky vývoj?

Neprišiel by som sem, keby som tu nemohol napredovať. Slovenská liga je sledovaná a môžem sa odtiaľto ľahšie dostať do lepšej súťaže. Zápasový cyklus je tu náročnejší ako v Srbsku. Cez týždeň sa tu hrávajú dva zápasy, doma sme hrali vždy len v sobotu. Preto je dobré, že tu môžeme využívať zariadenie, kde sa nachádza bazén či sauna, čo je dobré na regeneráciu. Celkovo som tu spokojný, len mi prekáža, že viacero tímov trénuje v Mestskej hale, čo ovplyvňuje rozpis našich tréningov.

Si zatiaľ spokojný so svojimi výkonmi v súťaži?

Ešte úplne nie, pretože viem, že môžem hrať lepšie. Zatiaľ som podľa mojich predstáv odohral len jeden duel. Dúfam, že teraz, po doliečení zápästia, už budem mať takýto pocit po každom jednom zápase.

Čo je vašim prvoradým cieľom v tejto sezóne?

Jednoznačne postup do play-off. Urobíme všetko preto, aby sa nám to podarilo.

Na Slovensku si už tri mesiace. Ako na teba pôsobí naša krajina? Páči sa ti tu?

Ešte som toho nevidel až tak veľa pre basketbalové povinnosti, ale Nitra sa mi veľmi páči. Toto mesto sa mi podobá na Kraljevo, mesto odkiaľ pochádzam.

Od septembra si žiakom UKF, kde študuješ odbor šport a rekreácia. Ako sa ti zatiaľ darí v škole?

Zatiaľ je to náročné, pretože ešte stále sa len učím po slovensky. Mám trochu problém porozumieť prednáškam, lebo nerozumiem všetkému, čo sa na nich povie. Celkovo však škola vyzerá, že je na vysokej úrovni.

Pred príchodom do Nitry si nevedel po slovensky. Pochytil si už niečo za čas, ktorý si tu?

Odkedy začala škola, výrazne som sa zlepšil. Učím sa celkom rýchlo. Zdokonaľujem sa na internete, kde pozerám a počúvam relácie v slovenčine. Keď na mňa ľudia hovoria pomaly, rozumiem skoro všetko, ale problém mám ešte s rozprávaním.

Kto je Nikola Miloševič?

Nikola Miloševič 1
foto: www.mbknitra.sk

Dátum narodenia:

2. 3. 1994

Výška:

202 cm

Váha:

99 kg

Národnosť:

srbská

Pozícia:

pivot

Kariéra:

2010 – 2013 KK Polet

2013 – 2015 KK SLoga

2015 – 2016 KK Plana Hardex

2015 – 2016 KK Usce

2016 – ? MBK SPU Nitra

 

 Autor: Tomáš Polanský
 Preklad: Vladimír Fejdi
titulná foto: facebook Nikola Milosevic

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.