5 kapiel, ktoré ste počúvali ako deti

Každý z nás pozná piesne, ktoré v ňom vyvolávajú isté pocity nostalgie. Či už pieseň po niekoľkých rokoch počujete v rádiu, alebo si ju pripomeniete na retro diskotéke. Spomeniete si na tie sladké časy rokov deväťdesiatych a prvých rokov nového milénia. A pri takýchto momentoch sa nejednému v hlave vynorí otázka − čo je s tou kapelou dnes?

t.A.T.u

Pravdepodobne najznámejšia pieseň tejto ruskej popovej dvojice bola Nas Ne Dogonyat, pri ktorej si mnohí z nás spomenú na dve dievčatá, stojace na rozbehnutom kamióne. Toto duo zložené zo speváčok Leny Katiny a Julie Volkovej dal dokopy producent Ivan Shapovalov v čase, keď mali dievčatá ešte len 14 rokov. Preslávili sa najmä lesbickým imidžom, pričom neskôr vysvitlo, že to bol len šikovný ťah ich producenta na získanie slávy. Ich popularita nebola len jednorazovou záležitosťou.

5f150bdbf9cc4f22246f6efcdc782bc5
Najprv sa prezentovali ako pár, neskôr sa každá vydala na sólovú dráhu. Foto: pinterest.com

Po ich debute v roku 2000 a prudkom náraste slávy celosvetového rozsahu v rokoch 2002 a 2003 nasledoval ďalší úspešný album s názvom Dangerous and Moving, z ktorého je u nás známa pieseň All About Us. Ich neskoršie albumy však toľko úspechu nezožali, nedopomohol im ani spoločný film You and I, v ktorom si zahrala Misha Barton. V roku 2011 ohlásili definitívny koniec ako t.A.T.u a plne sa začali venovať sólovým projektom. Lena vydala svoj prvý sólový album This Is Who I Am a okrem toho sa stihla vydať za slovinského hudobníka Sashu Kuzmu, ktorému porodila synčeka Aleksandra. Julia má dve deti, Viktoriu a Samira, a takisto sa venuje vlastnej kariére – vydala niekoľko piesní, zatiaľ však nie kompletný album, a dokonca si zahrala vo filme so zombie tematikou či v slovenskom Paneláku.

Gorillaz

Kapela charakteristická najmä svojím mierne strašidelným animovaným prevedením sa zapísala do nočných môr nejedného z nás. Založil ju spevák kapely Blur Damon Albarn spolu s komiksovým umelcom Jamiem Hewlettom v roku 1998. Ich úspech spočíva najmä v ich originalite, týkajúcej sa celého imidžu kapely, ktorú tvoria štyri animované postavičky – 2D, Noodle, Russel Hobbs a Murdoc Niccals.

a2750c2051f6c5eda339bf314d1075e4
Imidž kapely je založený na štyroch animovaných. Nemožno sa čudovať, jeden zo zakladateľov je komiksovým umelcom. Foto: pinterest.com

Medzi ich najznámejšie piesne patria 19-2000, Dare alebo Feel Good Inc. Po ich prvotnom úspechu im vyšlo niekoľko ďalších albumov s novými prepracovanými animovanými klipmi. Ak hovoríme o prepracovanosti, myslíme tým najmä jednotlivé príbehy, ktoré sú v klipoch navzájom poprepájané a rozvinuté. Gorillaz fungujú dodnes, momentálne pripravujú nový album a najnovšie uverejňujú sériu krátkych surrealistických videí, týkajúcich sa života členov kapely.

Backstreet Boys

Známa chlapčenská kapela, ktorá vyvolávala ošiaľ najmä u ženského publika, vznikla v roku 1993. Jej členmi boli A.J. McLean, Howie D., Nick Carter, Brian Littrell a Kevin Richardson. Ich najznámejšie hity sú I Want It That Way, Incomplete a Everybody. Najväčší úspech zaznamenali v rokoch 1999 až 2002, kedy sa stali celosvetovo úspešnou kapelou a dotiahli to na vrchol rebríčkov hitparád po celom svete. V rokoch 2004 − 2005 nasledoval úspešný comeback s piesňou Incomplete a novým albumom.

V neskorších rokoch však došlo k prudkému poklesu ich slávy a nasledujúce albumy nedosiahli úspech, ktorý by sa s tými predošlými dal porovnávať. Čiastočne to mohlo byť zapríčinené odchodom Kevina Richardsona, ktorý sa však v roku 2012 vrátil. Kapela funguje dodnes a momentálne pripravuje v poradí deviaty album. V roku 2015 mal premiéru ich dokumentárny film pod názvom Backstreet Boys: Show ‘Em What You’re Made Of (Backstreet Boys: Ukáž im, z čoho si).

HIM

Rocková skupina pochádzajúca z Fínska zabodovala hitom Join Me, ktorý vypustila do sveta v roku 1999. Celý štýl kapely je jemne temný a gotický, zároveň sa však pokúsili o spojenie lásky s temnotou, dobra so zlom, a tak z toho vzniklo nové označenie pre ich hudbu – Love Metal (dokonca tak nazvali jeden zo svojich albumov). HIM funguje do dnešného dňa, vydali niekoľko úspešných albumov a ich fanúšikovia momentálne čakajú na oznámenie dátumu, kedy vyjde ich deviaty album, na ktorom pracujú od roku 2015.

4df3dc4c3c1f828384713c438682e75c
Foto: pinterest.com

Spice Girls

Britská dievčenská skupina vznikla v roku 1994 a mala päť členiek, ktorými bola Victoria Beckham (manželka známeho futbalistu Davida Beckhama), Mel B, Melanie C, Geri Halliwell a Emma Bunton. Ich najznámejší hit, ktorý mnohých nútil k tancu, bol Wannabe, ten sa stal číslom jeden v hitparádach 35 krajín. Ich prvé dva albumy Spice a Spiceworld, ktoré od seba delil len jeden rok, dosiahli obrovský úspech po celom svete.

50e2f405d81c731d19cc416676f55068
Zľava: Melanie B, Victoria Beckham, Emma Bunton, Melanie C, Geri Halliwell
Foto: pinterest.com

V rokoch 2000 až 2007 mala skupina prestávku, kedy sa každá členka venovala vlastnej kariére. Neskôr, v rokoch 2007 − 2008, sa opäť spojili a koncertovali po celom svete. Lístky na ich londýnsky koncert boli vypredané po 38 sekundách. Dievčatá však spoločne nevydali žiadny nový album a vystúpili len na pár podujatiach a koncertoch, kde odspievali svoje staré hity. Ďalšiu spoluprácu v originálnej zostave zatiaľ neplánujú.

autorka: Sofia Prétorová
titulná foto: wikipedia.org