ERASMUS+: Toto musíte absolvovať pred vycestovaním

Pre roky 2014 – 2020 schválil Európsky parlament program s názvom ERASMUS+, ktorý je zameraný najmä na modernizáciu vzdelávania. Tento program umožňuje študentom vycestovať nielen do krajín EÚ, ale do celého sveta. Ak máte teda záujem vycestovať aspoň na jeden semester za hranice Slovenska, tento článok je práve pre vás.

Univerzita Konštantína Filozofa uzavrela mnoho bilaterálnych dohôd o spolupráci s rôznymi vysokými školami po celom svete. Na stránke univerzity si môžete pozrieť, ktoré partnerské vysoké školy sú vhodné práve pre váš odbor. Dôležité je ale spomenúť, že ERASMUS+ nie je len o zábave a užívaní si toho, že ste v zahraničí. Musíte si plniť študentské povinnosti a takisto zbierať kredity ako aj u nás, preto dobre zvážte, kam sa vyberiete a v akom jazyku chcete študovať. V zahraničí môžete stráviť od 3 do 12 mesiacov.

Keď už viete, kam chcete vycestovať, je potrebné prihlásiť sa online prostredníctvom webu studyabroad.sk, no ešte predtým musíte absolvovať registračný proces. Prihlášku môžete odoslať len vo vopred určených termínoch a platí pre oba semestre, bez ohľadu na dátum vycestovania. Pre aktuálny akademický rok sa dalo prihlasovať v marci a pre ten nasledujúci to bude takisto na jar. Pokiaľ ale máte záujem vycestovať, informujte sa u vašich katedrových koordinátorov už v decembri, prípadne januári, aby ste nepremeškali termín podávania prihlášok.

students-702094_640
Foto: pixabay.com

Pri vytváraní prihlášky sa vám priamo v aplikácii zobrazia dokumenty, ktoré je potrebné zaslať k prihláseniu na mobilitu. Pre našu univerzitu sú to životopis, motivačný list v slovenskom aj cudzom jazyku a súhlas študenta so spracovaním osobných údajov. Keď bude vaša prihláška v stave „odoslaná“, treba ju spolu s ostatnými dokumentmi vytlačiť, podpísať a priniesť vášmu katedrovému koordinátorovi. Následne sa uskutoční katedrové výberové konanie. Počet miest na jednotlivých univerzitách je obmedzený, na niektoré sa dostanú napríklad len dvaja študenti. Predložené prihlášky uchádzačov bude schvaľovať Komisia pre medzinárodnú spoluprácu UKF.

titulná foto: pixabay.com

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.