Kde v Nitre zájsť na dobrú čokoládu?

Vonku sa stále viac ochladzuje a dni sú čím ďalej tým kratšie. Kým počas horúcich letných dní nám najlepšie padla ľadovo vychladená limonáda či pivo, teraz hľadáme niečo horúce na zahriatie. Čo tak skúsiť horúcu čokoládu?

Chutná čokoláda by nemala byť ani príliš vodová, ani pudingová a na jazyku by sa mala príjemne rozplývať. Kde sa teda môžeme stretnúť s takouto delikatesou? Občas nečas bol na potulkách Nitrou hľadať podniky, ktoré majú len jednu chybu – neviete, akú čokoládu si z ich širokej ponuky vybrať.

Čajovňa Epicure – Štefánikova trieda 57 (pešia zóna vedľa obchodu Terranova)

Tento podnik je veľmi dobre známy vďaka širokej ponuke kvalitných čajov, my sme sa však prišli bližšie zoznámiť s ponukou ich čokolád. Hneď na úvod bolo obrovským problémom, ktorú z ponuky 22 čokolád si vybrať. Sú medzi nimi mliečne, biele i horké a všetky sú v množstve príchutí.

Nápoj mal pomerne hustú konzistenciu, ale bolo cítiť, že ide o kvalitu. Skúsili sme vsadiť na ochutené druhy. Oriešky, pistácie, nugát, nech sme si však vybrali ktorúkoľvek, každá mala v sebe kúsky toho, čo sľubovalo menu. Okrem týchto pomerne bežných príchutí sme sa stretli aj s netypickými druhmi ako hrušková, mätová, jahodová, gaštanová či čučoriedková – všetky v rovnakej cenovej relácii za 2,50 eura.

IMG_20161012_112118
Foto: Jana Sedláková

Bonusom bolo skutočne nádherné prostredie s útulnými sedačkami, príjemnou hudbou, knihami a spoločenskými hrami. V uvoľnenej atmosfére s kamarátmi je tu taktiež možnosť objednania si vodnej fajky.

Siestička – N Centro

Siestičku sme poznali už dlhší čas, netušili sme však, aký poklad nájdeme v menu pod kolónkou horúca čokoláda. Opäť sme sa stretli s možnosťou objednania si horkej, bielej aj mliečnej verzie. Čistý nápoj je možné si vychutnať za 2,79 eur a jeho verziu s príchuťou, po ktorej sme siahli aj my, majú v ponuke už za 2,39 eur. Pokiaľ si chcete dať aj šľahačku, priplatíte si 40 centov − svojou kvalitou skutočne stála za to.

Konzistencia čokolád bola o čosi redšia než v Epicure, ale určite nie príliš. Zaujalo nás aj to, že nebola presladená (a to sme chutnali aj karamelovú). Ponuka čokolád je veľmi široká, dokopy je ich približne tridsať.

Okrem spomínaného je táto kaviareň či čokoládovňa skutočne štýlovým miestom pre oddych v strede nákupného centra. V Siestičke si môžete vychutnať aj pivo v rôznych príchutiach zo slovenského remeselného pivovaru.

Bon Praline Čokoládovňa – Štefánikova trieda 55 (kúsok za Epicure po ľavej strane)

Keď zájdete do nenápadnej uličky v centre Nitry, objavíte skutočný čokoládový raj. Spôsob podávania horúcej čokolády je tu mierne odlišný od ostatných miest, ktoré sme navštívili. Aj tu majú tradične na výber všetky tri druhy čokolády, ktoré je možné si zvoliť samostatne, alebo zmiešať dva druhy a vytvoriť si trebárs horkomliečnu alebo mliečnobielu.

received_10205857021663054
Foto: Jana Sedláková

Pokiaľ už máte vybraný základ, môžete sa rozhodnúť, či ju chcete samostatne, s príchuťou alebo so šľahačkou. To čo však ponúkajú v Bon Praline nie je príchuťou v pravom zmysle slova. Je to totiž či už posýpka, alebo poleva, ktorá sa ľubovoľne pridáva k nápoju. Na vrchu jednej boli oriešky, na ďalšej kokos, pri nasledujúcom poháriku sa vynímal likér či sušienky. Okrem toho sme našli aj možnosti, ako napríklad čokoládu s ovocím, zmrzlinou či škoricou. Všetky boli skutočne jemné a krémové a ako bonus bol ku každej šálke aj pohár vody.

Ďalšou výhodou je, že horkú čokoládu je možné si objednať aj v bezlaktózovej verzii. Čo sa týka veľkosti, nápoj má varianty 0,8 dcl a 1,5 dcl. Menšia verzia bez príchute stojí okolo 1,60 eur a väčšia 2,10 eur. Ak si dáte čokoládu niečím vylepšiť, priplatíte si približne 1 euro.

Vianočné trhy Nitra

Pomaly sa blíži čas Vianoc a mnohí z nás určite navštívia Vianočné trhy v Nitre, kde sa rozhodne oplatí zájsť na čokoládu. „Najlepšia horúca čokoláda, akú som kedy mala, bola v Nitre na Vianočných trhoch. Stala sa pre mňa už tradíciou pri návšteve Nitry v predvianočnom období. Majú síce len jeden druh, ale je vynikajúca, presne taká hustá, aká má skutočná horúca čokoláda byť. Navyše sa dá objednať aj so šľahačkou,“ povedala pre Občas nečas študentka filozofickej fakulty Kika.

Študentská čokoláda

Povedzme si úprimne, ako študenti niekedy nemáme ani čas, ani peniaze zájsť si do podnikov, kde ponúkajú túto tekutú pochúťku. Preto môže ako dobrá alternatíva padnúť aj horúca čokoláda z automatu. Nie je síce v takej kvalite, ako nápoje z ostatných podnikov, ale určite dobre poslúži na občerstvenie medzi prednáškami. Je možnosť ju dostať v každej budove UKF – my sme vyskúšali tú na Ulici Boženy Slančíkovej, a hoci nemôže konkurovať vyššie uvedeným podnikom, určite v daždivom jesennom počasí dobre zahriala.

 autorka: Jana Sedláková
titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.