Bývalý finančný poradca: Prvé, čo nám povedali na seminári, bolo, že nie sú poisťovací agenti, no prvá zmluva, ktorú som s nimi podpísal, bola poistná

Káva, grafy, papiere – nevinne vyzerajúce stretnutia už na Slovensku stvorili stovky samozvaných finančných poradcov. Občas nečas sa rozprával s bývalým zamestnancom poradenskej firmy, ktorú sprevádza rozporuplná povesť.

Čo sa môže stať, keď vás pozve spolužiak zo strednej von na kávu? Poviete si, nie je na tom nič zlé, dlho sme sa nevideli. Určite budeme debatovať o tom, čo sa zmenilo, kde študujeme, čo je nové a v neposlednom rade si zaspomíname na staré dobré časy. Všetko to znie pekne, ale keď prídete, dozvedáte sa, aký je skutočný dôvod stretnutia.

Zo začiatku sa zdá byť všetko fajn. Po pár minútach však už nejde o žiadne spomínanie v priateľskom duchu, ale zrazu prichádzajú na rad otázky, týkajúce sa peňazí. Vaša dlho očakávaná schôdzka, na ktorú ste sa tešili, sa mení na nekonečné posedenie pri kávičke.

Kde pracuješ? Dobre ti to vynáša? Si s tou prácou spokojný? Nechceš zarábať viac? Kde sa vidíš o 10 rokov? – to sú otázky, ktorými sa to všetko len začína.

Ani sa nenazdáte a na stole pred vami sú už rozložené dokumenty, týkajúce sa finančných služieb. Začína sa prezentácia firmy, ktorá vám ponúka možnosť stať sa jej finančným poradcom, a, samozrejme, sľubuje množstvo peňazí, nové auto, lepší život – jednoducho samé super veci.

presentation-1454403_1280
Stretnutia na káve sa zväčša nezaobídu bez grafu, ktorý má vidieť do budúcnosti.
foto: pixabay.com

Zavolajú vás na školenie, kde sa môžete stať ich členom. A keď uvidíte ten oblek, kľúče od drahého auta, suverénne vystupovanie vášho kamaráta, začnete koketovať s myšlienkou, či by ste tomu nedali šancu. Veď je to váš dobrý kamarát zo školy a on by vám predsa neklamal.

Ale ako už tušíte, niečo na tom celom nesedí. Určite už viacerí z vás majú s takýmto niečím skúsenosť. Za všetkým stoja pyramídové firmy, ktorých je na Slovensku niekoľko. Ich cieľom je získať si na svoju stranu čo najväčší počet ľudí, ktorí budú zháňať ďalších a ďalších potenciálnych finančných poradcov.

Ich mottom je, že chcú vzdelávať a poskytovať finančnú gramotnosť tak, aby ste sa nenechali oklamať veľkými finančnými inštitúciami a mali svoje peniaze sami pod kontrolou. Ale v skutočnosti tieto inštitúcie zarábajú práve na vás, a to, čo vám sľubovali, nikdy neuvidíte. Preto si treba dať pozor na takéto „kamarátske“ stretnutia, aby ste na to nedoplatili.

Výstižne sa na túto tému vyjadril youtuber Matej Zrebný, ktorý vo svojom videu s pridanou dávkou humoru ukázal, ako to celé funguje.

Na Slovensku funguje viacero poradenských spoločností, na ktoré existuje mnoho odlišných názorov. Málokto však vie, čím sa v skutočnosti vlastne zaoberajú. Bývalý zamestnanec jednej z nich poskytol pre Občas nečas rozhovor, ktorý vám pomôže priblížiť fungovanie týchto inštitúcií. 

Môžeš nám v skratke vysvetliť, čomu sa venuje spoločnosť , pre ktorú si pracoval?

Finančnému poradenstvu. Ich úlohou je radiť svojim klientom, ako znížiť splátky a ich úroky prepísaním zmluvy.

Ako si sa k tejto práci dostal?

Cez kamaráta, ktorý tam už nejaký čas pracoval. Začal som nezávisle chodiť na prednášky a postupne sa stal ich súčasťou.

Ako dlho si tam pracoval?

Dva mesiace a po návrate ďalšie tri, lenže najskôr som vedel, pre koho pracujem, a potom som šiel do firmy s iným názvom. Zistil som, že i keď sa meno líši, spoločnosť je rovnaká.

Práca s ľuďmi je náročná. Čo ťa motivovalo, inšpirovalo?

Ani nie že inšpirovalo, ale reči o tom, že budem vlastným pánom svojho času zneli naozaj sľubne. No nakoniec neboli pravdivé, keďže okrem práce s klientmi sme cez víkendy navštevovali mnohé prednášky a semináre.

Myslíš, že sa finančným poradcom môže stať človek i bez vyššieho vzdelania zameraného na ekonomiku či obchod?

O to práve ide. Pre tieto spoločnosti podľa mňa pracujú ľudia, ktorí sa stretávajú s peniazmi akurát v obchode pri platení alebo pri ich vyberaní z bankomatu. Je to síce príležitosť pre každého, či už vyštudoval obchodnú akadémiu alebo učňovku, ale nie sú kompetentní dávať rady ohľadom finančníctva a rozhodovať o dôležitých zmluvách.

A čo spomínané prípravné semináre?

V podstate by mali zaškoľovať svojich zamestnancov, ibaže to nefunguje podľa predstáv – človek, ktorý nerozumie základným pojmom a štruktúre finančníctva, ťažko pochopí, o čom prednášky sú. Títo ľudia sú ľahko ovplyvniteľní, keďže financiám nerozumejú, a aj keď sú presvedčení, že pomáhajú svojim klientom, nie je to vždy tak.

Prvé, čo nám povedali na seminári bolo, že nie sú poisťovací agenti, nespolupracujú s poisťovňami, ale prvá zmluva, ktorú som s nimi podpísal, bola poistná.

Ako dlho trvá zaškolenie do tejto profesie?

Bolo to dvojmesačné obdobie školenia. Ja osobne som bol asi na desiatich prednáškach, z toho osem znelo rovnako a potom som dostal úlohu ísť za ľuďmi, predstaviť im produkty a prezentovať spoločnosť. Mal som si zapísať ich údaje a po nejakom čase by som s nimi už mal riešiť reálne zmluvy. K tomu som sa ale nedostal, pretože som dospel k záveru, že toto asi nie je správny postup.

contract-1464917_1280
Základom práce finančných poradcov je podpísať čo najviac zmlúv s klientmi.
foto: pixabay.com

Aké boli reakcie ľudí pri vašom prvom stretnutí?

,My nechceme poisťováka!ʼ Okamžite si predstavili poistného agenta, i keď som im to vyvrátil, ale ak by som vytiahol vlastnú podpísanú poistnú zmluvu, protirečil by som si.

Aký je tvoj osobný názor na systém spoločnosti?

Záleží to asi skutočne od daného jedinca. Buď to bude robiť zle, alebo sa bude snažiť pomôcť, ale na to, aby naozaj dokázal pomôcť klientom so splátkami a zmluvami, musí študovať niečo, čo s tým súvisí – vysoká škola alebo minimálne obchodná akadémia, a v prvom rade tomu musí rozumieť. Neverím, že tento systém môže fungovať správne, ak niekto pracuje s financiami dva mesiace, chodí za ľuďmi a spoločne podpisujú zmluvy. Chudák ani nevie, čo podpisuje.

Zmenila práca pre spoločnosť tvoj pohľad?

Na isté súvislosti som prichádzal postupne, keď som videl, kto tam začína pracovať a ako pracuje. Uvediem rovno príklad – na jednu prednášku, kam som chodieval, prišla pani, ktorá pracovala v mliekarni s tým, že chce narábať s financiami. Vravím si, že neviem, či je to v poriadku. Financie sú komplikované odvetvie spoločnosti a ak tam príde babka bez akéhokoľvek rozhľadu, nadšenie z budúcnosti ekonómky mať môže, ale neveril by som jej ako klient.

autori: Tomáš Polanský, Liliana Petrová
titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

2 thoughts on “Bývalý finančný poradca: Prvé, čo nám povedali na seminári, bolo, že nie sú poisťovací agenti, no prvá zmluva, ktorú som s nimi podpísal, bola poistná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.