8 tipov, ako ušetriť počas štúdia

Nič nie je lepšie, ako dať si chutnú kávu s koláčikom v obľúbenej kaviarni či dobrý obed v preferovanej reštaurácii. Avšak my študenti nemáme veľa peňazí na rozhadzovanie. Preto je dobré šetriť, pri čom sa dá. A ako sa to dá v Nitre? Tu sú tipy, ktoré sa zídu každému študentovi.

Stravujte sa v školskej jedálni

Možno každý nevie, že jedáleň našej univerzity je prístupná každému študentovi UKF, nielen tým, ktorí bývajú na internátoch. Jedlo študenta stojí od 90 centov po necelé 2 eurá. A verte či nie, najete sa poriadne. Jedlo je chutné, je priamo na pôde fakulty, študent sa teda vôbec nemusí presúvať a ešte si aj môžete vybrať z viacerých druhov jedál. Nájdete tu sladké, mäsité i bezmäsité jedlá. Ďalšou alternatívou je varenie si na internátoch, ak máte tú možnosť.

Využívajte študentské zľavy

Vďaka karte ISIC, ktorú má každý študent UKF, sa dá celkom pekne ušetriť. ISIC môžete využívať napríklad pri vstupoch do rôznych inštitúcií alebo aj pri uplatňovaní si zľavy v mnohých obchodoch. Bližší zoznam nájdete práve na oficiálnej stránke ISIC-u. Ak preferujete mobilné aplikácie, tak aj tie sa dajú využiť pri uplatňovaní zliav. Na internete si jednoducho nájdite, ktoré reťazce ponúkajú túto možnosť, a potom si už len stiahnete aplikáciu do telefónu.

Nájdite si brigádu na mieste, kde radi nakupujete

Na brigádu síce ako študenti nemáme toľko času. Avšak mnohé inštitúcie sú v tomto veľmi tolerantné a prispôsobia sa vášmu voľnému času. Ak si nájdete brigádu práve na mieste, ktoré radi navštevujete, môžete využívať mnohé zamestnanecké zľavy.

wallet-1487124_640
foto: pixabay.com

Uvarená káva a vlastná desiata

Mnohí z nás si ráno bez kávy nevedia predstaviť. Ale začať deň kávou, ktorá nás stojí viac než obed v školskej jedálni, tiež nie je nič moc. Preto je dobré investovať do kvalitnej termosky, do ktorej si navaríme vlastnú kávu, tá nám vydrží teplá viac-menej celý deň. Ďalšou alternatívou je aj káva zo školského automatu, ktorá stojí o pár centov menej.

Ceny v školských bufetoch nie sú práve výhodné, preto je vždy lepšie priniesť si do školy vopred pripravenú desiatu, tiež nás vyjde o pár desiatok centov menej.

Nakupujte vo výpredajoch

Ak chcete nakupovať len značkové veci, vyjde vás to dosť draho. Sezónne výpredaje však ponúkajú zľavy a ak k tomu ešte nakupujete v obchode, v ktorom sa dá použiť ISIC, máte vyhraté. Ďalšou možnosťou sú aj nákupy v secondhandoch. Na jednej strane pomôžete tým, ktorí to potrebujú, a na druhej, ušetríte a kúpite si niečo pre svoju potrebu.

Ušetrite na učebniciach

Školské skriptá nie sú vôbec lacná vec, a to hlavne, ak sú nové. V tomto prípade si môžete kúpiť niektoré z druhej ruky od starších študentov, ak chcete vlastné, alebo si ich môžete požičať z univerzitnej knižnice.

Aj pri kultúre sa dá ušetriť

Samozrejme, môžete občas zájsť aj na nejaké to kultúrne podujatie. Dobrá správa je, že aj tu sa dá ušetriť. Množstvo kín máva počas vybraných dní zľavy práve pre študentov, rovnako sú na tom aj divadlá či iné kultúrne inštitúcie.

autorka: Alexandra Bednárová 

Zdieľajte článok

Komentáre:

2 thoughts on “8 tipov, ako ušetriť počas štúdia

  1. Zaujímavý článok, ale s tým nakupovaním vo výpredajoch to nebýva taká výhra. Často je obmedzený výber vo veľkostiach a niekedy sa môžete stretnúť aj s tým, že vám nepôjde uplatniť ISIC zľava na produkty, ktoré už sú zľavnené. Za seba môžem odporučiť tieto stránky https://kuponer.sk/ , ktoré ponúkajú zľavové kupóny pre rôzne e-shopy.

  2. Julia, ale o tom výpredaj je – obchody dopredávajú to, čo im zostalo. A istotne sa na výpredajoch ušetriť dá, treba však hľadať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.