Festival Vysoké hory Nitra – atmosféra hôr na dolniakoch už po jedenástykrát

Plagát VHN Nitra na rok 2016

Pod záštitou primátora mesta Jozefa Dvonča čaká Nitru už jedenásty ročník podujatia atraktívneho pre všetkých milovníkov hôr, prírody a dobrodružstva. Festival Vysoké hory Nitra má opäť pestrý program aj bohatú tombolu. 

Festival Vysoké hory Nitra je podujatím, na ktorom sa každoročne v novembri stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania. V sobotu 12. novembra od 9:00 hod. sa na Mestskom úrade v Nitre stretnú prezentujúci i diváci, ktorých spája jedno. Láska k cestovaniu a chuť prežívať dobrodružstvá. Organizuje ho občianske združenie Nitriansky horský spolok (NHS).

Atmosféra VHN Nitra, foto: P. Michalík
Atmosféra VHN Nitra, foto: P. Michalík

Jeho program bude pozostávať zo štyroch blokov s filmami a prezentáciami od viacerých zaujímavých hostí. Premiérovo je súčasťou programu poľský film, a to celovečerný dokument Pawla Wysoczanskeho Jurek o legendárnom Poliakovi Jerzym Kukuczkovi. Ten ako druhý na svete, po Reinholdovi Messnerovi, vystúpil na všetky osemtisícovky. Film rozpráva príbeh jedného z najlepších horolezcov všetkých čias, ktorý zahynul v roku 1989 na hore Lhoce. Film získal doteraz 20 ocenení na festivaloch doma a vo svete.

Južná Amerika, Bali i Sumatra v jednej sále

Na festival zavítajú aj dvaja významní hostia, cestovatelia, ktorí divákov zavedú do rôznych častí sveta.

Orangutany na Sumatre, výstup na štvortisícovku na Borneu, odľahlé Togianské ostrovy, kde dodnes nie je elektrika a domorodci žijú tradičným spôsobom života, turistami zatiaľ neobjavené nádherné súostrovie Karimunjawa alebo hinduistická kultúra ostrova Bali − o tom všetkom bude reč v prezentácii Indonézia speváka skupiny Slobodná Európa Miloslava Lábera známeho ako Whisky.

Na opačnú stranu sveta, do Južnej Ameriky, vezme divákov cestovateľ, horolezec, objaviteľ, dobrodruh a fotograf Peter Becko Ondrejovič. Na 2. ročníku nitrianskeho festivalu bol odpremiérovaný jeho film OMO 2 – premeny z africkej expedície na rieku Omo. Tentoraz bude premiérovo na festivale osobne a v prezentácii Fenomén Venezuela porozpráva o svojich dvadsiatich dvoch sezónach v tejto krajine, o rôznych expedíciách, o krásach venezuelskej prírody a tiež o ropnom socializme.

V programe festivalu nebude tradične chýbať príspevok obľúbeného Paľa Barabáša. Diváci uvidia jeho aktuálny film Sloboda pod nákladom venovaný opäť Vysokým Tatrám, ktoré sú miestom posledných vysokohorských nosičov v Európe. Dokument zachytáva najstaršiu generáciu, ktorá sa snaží o zachovanie tohto fyzicky i psychicky náročného remesla. Nedávno tento film získal ocenenia na festivaloch v Macedónsku a v októbri na MFHF v Poprade.

Sloboda pod nákladom, Pavol Barabáš
Sloboda pod nákladom, Pavol Barabáš

Tu bol Cenou diváka ocenený ďalší film, ktorý uvidia návštevníci festivalu v Nitre. Film Rasťa Hatiara Obyčajní chlapci rozpráva o legendárnej dvojici liptovských skialpinistov, Dušanovi Triznovi a Milanovi Madajovi, ktorá zanechala v deväťdesiatychych rokoch v pretekárskom skialpinizme nezmazateľnú stopu na Slovensku aj v zahraničí.

Na krátky okamih sa preniesť do Himalájí

Na festivale sa prostredníctvom krátkeho filmu Vrchol limitov budú spomínať Himaláje. Film je výpoveďou o tohoročnej expedícii na Manaslu (8163 m n.m.), ktorej sa zúčastnili špičkoví alpinisti Peter Hámor a Rumun Horia Colibasanu spolu s Michalom Gabrižom, autorom filmu. Jej cieľom bolo vyliezť novú cestu na túto horu, čo sa však vzhľadom na nepriaznivé podmienky nepodarilo. Pre Petra Hámora bol úspešný aklimatizačný výstup celkovo trinástou osemtisícovkou.

Tradične dostane v programe priestor aj člen NHS, spoluorganizátor festivalu Martin Boltižiar, ktorý vo svoje prezentácii predstaví letný výstup na najvyššiu horu Afriky, Kilimandžáro. Cestu do Sudánu uvedie v prezentácii Stano Szenczi, ktorého tam očarili srdeční, pohostinní ľudia a miesta dýchajúce históriou.

Okrem spomínaného diváci splavia divoké rieky Gruzínska, vydajú sa do Strednej Ameriky, kde spoznajú krásy Nikaraguy, Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu, zoznámia sa s mladým talentovaným lezcom Petrom Kuricom z Handlovej, uvidia emotívny príbeh kanadského horala a tiež časozberné videá zo Slovenska.

Kilimandžáro, foto: M. Boltižiar
Kilimandžáro, foto: M. Boltižiar

Prezentácie nie sú všetko

Sprievodnou akciou festivalu je výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry. Najlepšej fotografii bude udelená Cena poroty. K festivalovej sobote neodmysliteľne patrí i obľúbená tombola o hodnotné ceny. Súčasťou festivalu je tiež „detský piatok“ určený žiakom nitrianskych škôl, zameraný na upevnenie environmentálneho povedomia detí a ich vzťahu k pohybovým aktivitám v prírode.

Po štvrtýkrát sa uskutoční poznávací výlet na Zobor, tentoraz s výkladom Stanislava Harvančíka, zoológa Správy CHKO Ponitrie. Konať sa bude v prípade priaznivého počasia v nedeľu 13. novembra so začiatkom o 9:15 hod. pri Špecializovanej nemocnici sv. Svorada pod Zoborom.

Festival sa stal populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich. Jeho hlavnými partnermi sú mesto Nitra, Dynamik Nitra, Northfinder a Birell. Vstup na festival je vďaka sponzorom voľný.

Viac informácii o akcii je možné nájsť na FB stránke www.facebook.com/VysokeHoryNitra.

Plagát VHN Nitra na rok 2016
Plagát VHN Nitra na rok 2016

O festivale:

Festival sa po prvýkrát uskutočnil v roku 2006 a hneď zaznamenal značný ohlas verejnosti. Navštívilo ho približne 700 ľudí. Podobný záujem nielen stále trvá, ale sa aj zväčšuje. Z toho je evidentné, že i na „dolniakoch“ je záujem o filmy, fotografie dokumentujúce prírodu, hory v SR i zahraničí a aktivity ľudí v nich.

Festivalu sa doteraz zúčastnilo mnoho významných hostí. Boli to napríklad Piotr Pustelnik, František Kele, Peter Hámor, Ivan Fiala, Michal Orolin, Zoltán Demján, Tomáš Hulík, Jozef Kopold, ďalej Martin Gablík, Vladimír Linek, Peter Šperka, Igor Koller, Marián Šajnoha, Ivan Bulík, Rasťo Hatiar, Miloslav Končok, Peter Valušiak, Miro Dušek a Pavol Barabáš.

Predstavilo sa mnoho ďalších cestovateľov a horolezcov. Na festivale sa od 2. ročníka odovzdáva Cena diváka, v rámci ktorej návštevníci hodnotia festivalové filmy a prezentácie. Doterajšími víťazmi sa stali Jozef Kopold, Zoltán Demján, Viktor Beránek, Robert Rajchl s Erikom Balážom, Peter Hámor. Tomáš Hulík a Pavol Barabáš sú dvojnásobní držitelia tejto ceny.

Pripravené v spolupráci s NHS. 

logo_VHN

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.