November patrí vo svete fúzom – muži zarastajú pre správnu vec

V novembri si muži nechávajú narásť fúzy, aby robili osvetu v boji proti nebezpečným ochoreniam. Movember, ako sa akcii hovorí, si rýchlo získal podporu osobností, no zapojiť sa doň môže úplne každý.

Charitatívna akcia Movember každý rok v novembri burcuje mužov k tomu, aby si nechali narásť fúzy. Zábavná aktivita má za cieľ zvýšiť povedomie o mužských ochoreniach, a to najmä dobre liečiteľnej rakovine prostaty.

Názov Movember vznikol spojením anglických výrazov moustache (fúzy) a november. Projekt sa z Austrálie rýchlo rozšíril do celého sveta a v súčasnosti si fúzy pestujú slávni herci i športovci.

Vznikol v Austrálii

Termín Movember začala po prvýkrát používať skupina mladých mužov v austrálskom meste Adelaide. Približne 80 mužov si v novembri nechalo narásť fúzy, z čoho sa neskôr stal celonárodný ošiaľ.

Charitatívny charakter nabral Movember v novembri roku 2004, keď si v Melbourne nechala tridsiatka mužov narásť fúzy, aby šírila osvetu v boji proti rakovine prostaty a mužskej depresii. Z týchto tridsiatich mužov sa stali zakladatelia organizácie Movember Foundation.

Akcia sa rýchlo rozšírila do Južnej Afriky, Európy a USA, vďaka čomu začala zarábať s veľkým obratom. Peniaze od darcov sú použité buď na výskum a boj proti mužským ochoreniam, alebo ich dostanú lekárske zariadenia, v ktorých sú vykonávané preventívne prehliadky. V Česku putujú vyzbierané peniaze na konto nadačného fondu Muži proti rakovine.

Osveta v boji proti rakovine

Movember však nie je len finančnou zbierkou, ale najmä masovým projektom, ktorého cieľom je získať v novembri čo najviac fúzačov. Jednoducho sa na začiatku mesiaca oholíte a v jeho priebehu si necháte narásť fúzy, o ktoré sa zodpovedne staráte.

Tým oslovíte ľudí vo svojom okolí, ktorí sa začnú pýtať a vy im poviete, čo za akciu podporujete, že ide o osvetu v boji proti mužským chorobám a pridať môžete aj jednu nepríjemnú štatistiku – na rakovinu prostaty u nás ročne ochorie približne 1200 mužov.

moustache-473661_1280
Pestovaním fúzov sa rozširuje povedomie o mužských ochoreniach. foto: pixabay.com

Číslo by však mohlo byť podstatne nižšie, ak by bolo povedomie o chorobe rozšírenejšie. A v tom spočíva hlavný zmysel akcie Movember – dostať informácie o mužských ochoreniach medzi ľudí, prinútiť mužov absolvovať preventívne prehliadky a možno aj zachrániť životy.
Ak sa choroba diagnostikuje včas, je, podobne ako rakovina semenníkov, veľmi dobre liečiteľná.

Fúzy sú zábavné

Movember si rýchlo získal popularitu aj medzi osobnosťami. Fúzy si v novembri pestuje veľké množstvo filmových i športových hviezd, ktoré chcú prispieť k dobrej veci. Slováci poznajú Movember najmä vďaka hokejistom z NHL, ktorí ho podporujú hromadne – fúzy sú neraz ozdobou celých tímov.

parros
Movember sa do povedomia Slovákov dostal aj vďaka hokejistom. Takto v minulosti vyzeral jeden z ambasádorov George Parros. foto: www.tsn.ca

V neposlednom rade je tento projekt o niečo vkusnejší než napríklad Ice Bucket Challenge, z ktorého sa po pár mesiacoch stala fraška v podaní tínedžerov, i keď pôvodne mal projekt ušľachtilý cieľ a ochorenie ALS sa skutočne dostalo do povedomia ľudí.

Nechať si narásť je navyše aj zábavné. Rozosmievať priateľov svojím vzhľadom a urobiť si pamätnú fotografiu s fúzami rozhodne nikomu neuškodí, a v tomto prípade môže dokonca prispieť k dobrej veci.

titulná foto: www.lambethccg.nhs.uk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.