Behania sa nemusíte vzdať ani v chladnom počasí

Beh popri rieke či v mestskom parku na Sihoti môže byť príjemným aktívnym relaxom pre telo i psychiku. U Slovákov obľúbenej aktivity sa nemusíte vzdávať ani s príchodom jesene a chladnejšieho počasia – postačí, ak budete dodržiavať niekoľko základných tipov.

S príchodom jesene zalezie pod perinu nielen pasívna časť obyvateľstva, ale aj množstvo dovtedy odhodlaných amatérskych bežcov. Nižšie teploty a chladný vzduch však nemusia nevyhnutne znamenať, že konto natrénovaných kilometrov sa na niekoľko mesiacov zastaví.

Beh v chladnejšom počasí ma svoje špecifiká a vyžaduje si väčšiu dôslednosť v obliekaní či správnom dýchaní. Ak však dodržíte zopár dobre mienených rád, môžete aj naďalej bezpečne brázdiť mestský park či chodníky pri rieke.

Viac tenších vrstiev

Základom je správne sa obliecť. Pri výbere ošatenia dbajte najmä na vrchnú časť, ktorá by sa mala skladať z viacerých tenších vrstiev – v závislosti od teploty z dvoch až štyroch. Spodnou vrstvou môže byť napríklad tenké tričko z funkčného materiálu, vrchnou nepremokavá bunda do vetra.

Určite sa však vyhnite bavlnenému oblečeniu. Ak si oblečiete bavlnené tričko, takmer s istotou sa príliš spotíte a tričko pot nasaje. V takom prípade stačí, aby zopárkrát intenzívnejšie zafúkalo, a beh sa môže skončiť nepríjemným prechladnutím.

Na trhu je k dispozícii množstvo cenovo dostupných odevov z funkčných materiálov, ktoré dokážu pot odvádzať tým, že sú v tesnom kontakte s pokožkou – spodná vrstva musí byť priľnavá, akékoľvek voľnejšie oblečenie zamedzuje správnemu odvodu potu a rýchlejšie zbavuje organizmus potrebného tepla.

Doplnky oblečenia i dopĺňanie tekutín

Samozrejmosťou je kvalitná bežecká obuv a v chladnom počasí tiež doplnky oblečenia. Nebojte sa zainvestovať do tenšej bežeckej čapice, ktorú si v prípade mrazov môžete stiahnuť aj cez uši. Pokrývka hlavy je nesmierne dôležitým prvkom, pretože povrchom hlavy sa stráca viac než 40% telesného tepla.

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným bolestiam hrdla, dýchajte pri behu výhradne nosom – ústami môžete vydychovať. Správne zosúladenie behu s dýchaním je možné len vtedy, keď si zvolíte primerané tempo. V chladnejšom počasí je dôležité nepreceňovať svoje sily.

V mrazoch je vhodné siahnuť aj po bežeckej kukle a rukaviciach. Bez ohľadu na teplotu je však vítané, ak si zaobstaráte reflexné prvky – najmä, ak beháte v blízkosti ciest.

Pokiaľ ide o pitný režim, určite sa nenechajte oklamať chladnejším počasím – prísun tekutín je rovnako dôležitý ako počas leta.

runner-690265_1280
Foto: pixabay.com

Kde behať v Nitre?

Rekreačných bežcov je možné v Nitre nájsť najmä na chodníkoch, lemujúcich breh rieky Nitry. Na prelome rokov 2014 a 2015 však mesto zainvestovalo do vybudovania troch špecializovaných bežeckých tratí, ktorých začiatok sa nachádza v Mestskom parku na Sihoti.

Dve dlhšie okruhy začínajú v blízkosti korčuliarskej dráhy pri futbalovom štadióne. Kratší, päťkilometrový variant sa tiahne na juh popri rieke a prechádza cez štyri mosty. Dlhšia trať má ešte o kilometer viac a vedie presne opačným smerom – k počiatočnému bodu sa vrátite popri Hideparku.

Najkratšia trať je vhodná pre začiatočníkom – má len 1,4 kilometra a je situovaná pri Mestskom kúpalisku na Sihoti. Všetky tri trate sú kvalitne vyznačené a u Nitranov predstavujú obľúbenú formu aktívneho relaxu.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.